!
Петък, 09 Май 2025
17
ноем
 

17 ноември - Световен ден на недоносените деца

Д-р Богданова: Нужна е превенция, за да няма толкова преждевременни раждания

Петък, 17 Ноември 2023 | 11:43:22


Усилията ни трябва да са насочени към превенция, за да не допускаме да има толкова много преждевременни раждания, каза д-р Анна Богданова, акушер-гинеколог и консултант по майчино-фетална медицина, цитирана от БТА. Д-р Богданова участва в конференция &

Усилията ни трябва да са насочени към превенция, за да не допускаме да има толкова много преждевременни раждания, каза д-р Анна Богданова, акушер-гинеколог и консултант по майчино-фетална медицина, цитирана от БТА. Д-р Богданова участва в конференция „Родени твърде рано“. Форумът се организира от фондация “Нашите недоносени деца” по повод Световния ден на недоносените деца, който се отбелязва днес. 

Всяка година в България се раждат над 6500 недоносени бебета, което означава, че всяко 12-то дете в България се е родило с различна степен на недоносеност, сочат данни на НЗОК. В доклад на Световната здравна организация (СЗО), който беше представен през май тази година, страната ни беше посочена сред 13 държави, в които преждевременните раждания са се увеличили с над 5% през последното десетилетие (от 2010 до 2020 г.)

В различните държавите честотата на преждевременните раждания варира между 5 и 18 на сто годишно. По думите на д-р Богданова за 90% от бебета, родени в периода 32-37 гестационна седмица от бременността, има много добра прогноза.

Ежегодно в света от прееклампсия умират 500 000 жени. Състоянието е причина за 13% от всички смъртни случаи сред родилките, както и за 15% от преждевременните раждания, каза още д-р Богданова. По думите ѝ трябва да се прави ранен скрининг – в 11-12 гестационна седмица, за прееклампсия сред бременните.

Нефрологът Д-р Ирина Михаел посочи, че промените по време на бременност започват веднага след зачеването заради настъпващите хормонални промени. Бъбреците увеличават обема си с 1-1,5 см, което не е малко, посочи специалистката.

По време на бременност се увеличава и циркулиращият обем кръв с 20%, което има отношение към сърдечния дебит и перфузията на бъбреците, допълни д-р Михаел.

При някои пациентки, лекувани с кортикостероиди, трябва да се взимат навременни мерки, отбеляза тя. Жените, засегнати от заболяването лупус, които планират бременност, трябва да са в ремисия. Състоянието на бременни, засегнати от лупус, трябва да се наблюдава едновременно от акушер-гинеколог и нефролог, допълни тя.

За пациентките с трансплантиран бъбрек е най-добре да забременяват не по-рано от две години след трансплантацията и е важно да се консултират и с наблюдаващия ги нефролог, допълни д-р Михаел.

За преждевременно родени момичета има риск от поява на хронично бъбречно заболяване в бъдеще, а след това е възможно те също да родят своите деца преждевременно, каза специалистката.

Тя също призова да се извършва скрининг в ранните седмици на бременността и да се обръща сериозно внимание на бременните, засегнати от различни бъбречни заболявания.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
WTdB


Всичко за коронавируса
Още новини
13 години от основаването си отбелязва „Софиямед“
09.05.2025 08:52:11

13 години от основаването си отбелязва „Софиямед“

Днес медицински комплекс „Софиямед“, включващ университетска болница и  диагност ...

Създават Факултет по фармация в Бургаския държавен университет
08.05.2025 17:43:06

Създават Факултет по фармация в Бургаския държавен университет

Министерският съвет предлага на Народното събрание проект на решение за откриване на Факултет по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...