!
Събота, 27 Април 2024
01
окт
 

Д-р Ботев: Важно е терапията с плазма да започне рано и при достатъчно висок титър на антитела в нея

Четвъртък, 01 Октомври 2020 | 10:26:38


Лечението с кръвна плазма при COVID-19 може да спаси хиляди животи, трябва обаче този метод трябва да се прилага правилно. Това заяви в ефира на телевзия Bulgaria ON AIR д-р Чавдар Ботев, хематолог, специалист по плазмафереза и консултант на Национална

Лечението с кръвна плазма при COVID-19 може да спаси хиляди животи, трябва обаче този метод трябва да се прилага правилно. Това заяви в ефира на телевзия Bulgaria ON AIR д-р Чавдар Ботев, хематолог, специалист по плазмафереза и консултант на Националната пациентска организация по лечение на COVID-19 с плазма. По думите на специалисти лечението на Ковид-19 изисква мултидисциплинарен подход, а терапиите трябва много добре да се познават и съчетават, за да се получи добър резултат.

Д-р Ботев уточни, че е напълно възможно съчетаване на плазменото лечение с противовирусни медикаменти, дексаметазон и сърфактант, но тези подходи трябва да се прилагат от екип специалисти, които ги познават много добре. Той даде пример с лечение у нас на пациент в изключително тежко състояние с комбинация от сърфактант и кръвна плазма. По думите на хематолога в света има само 4 съобщени такива случая и той ще инициира българско проучване, в което да намерят място резултатите от терапията на този болен.

Д-р Ботев посочи, че за съжаление 80% от пациентите се лекуват неправилно – с плазма, която е с нисък титър на антитела и много по-късно от необходимото. Според него всички съвременни проучвания доказват, че най-добър ефект се постига, ако плазмата се приложи между 1-ви и 3-ти ден от влошаването на сътоянието на пациента. Той отбеляза още, че за жалост нашите пациенти постъпват в интензивните отделения много късно.

"По отношение на Европа се движим съвсем навреме. Има два центъра, в които се получава плазма. С евросредства ще бъдат оборудвани още два кръвни центъра. Донорите винаги са проблем за България", посочи още хематологът.

Той отбеляза още, че има 7 нива на получаване на кислород, а при механичната вентилация много болни получават усложнения.

„Съществува подобна реакция - ако вземете плазма със свръхвисоки антитела, се получава изкривяване, при което с тази плазма може да се ускори вирусното заболяване още повече. Този ефект може да се наблюдава и при ваксините“, допълни специалистът.

Той посочи и друг факт - наднорменото тегло на болните, като отбеляза, че по литературни данни 80% от хората в интензивни отделения в САЩ са с този профил. „По-голяма част от пълните хора имат апнея, която представлява допълнително усложняващо обстоятелство“ каза д-р Ботев и застъпи тезата, че тези хора трябва да получават едновременно лечение и за апнеята.

Сърфактантът може да намали смъртността до 80%, вече имаме опит с пациент у нас, ето защо ще представим този опит, категоричен бе д-р Ботев.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
JcNg


Всичко за коронавируса
Още новини
Допълнителни разходи за персонал по бюджетите на МЗ и НЗОК одобри правителството
26.04.2024 17:21:58

Допълнителни разходи за персонал по бюджетите на МЗ и НЗОК одобри правителството

Допълнителни 29 083 010 лв. са одобрени по бюджета на Министерството на здравеопазването. Това ст ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...