!
Четвъртък, 11 Декември 2025
22
авг
10
 

Д-р Брънзалов: Потребителската такса трябва да е 1% от МРЗ

Петък, 22 Август 2025 | 12:59:07
10

Потребителската такса не трябва да е твърда сума, записана в нормативен документ, а да е 1% от минималната работна заплата (МРЗ). Това каза пред NOVA NEWS председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов. По думите му в момента тя е унизителна за лекарите и

Потребителската такса не трябва да е твърда сума, записана в нормативен документ, а да е 1% от минималната работна заплата (МРЗ). Това каза пред NOVA NEWS председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов. По думите му в момента тя е унизителна за лекарите и не изпълнява предназначението си. Промяната на сумата може да бъде направена както в ЗЗО, така и с Министерско постановление, както беше намалена потребителската такса в болниците, уточни той.

„Потребителската такса е захвърлена от политиците от много години, от времето, когато минималната работна заплата беше 290 лв. Тя е замразена, а ще бъде още по-унизително за лекарите с въвеждането на еврото като валута, когато ще трябва да връщаме ресто в евроцентове като в „Плод-зеленчук“, каза д-р Брънзалов.

Той припомни, че целта на потребителската такса е дофинансиране на лечебните заведения и ограничаване на свръхпотреблението на медицински услуги. „Коя от тези две функции изпълнява тази сума в момента? Представете си как се чувства лекарят, когато е извършил преглед, издал е направление и накрая някой му хвърли 1 лв. (колкото е таксата за пенсионерите - б.р), все едно свири на цигулка в някой подлез. Потребителската такса трябва да я има, но е безсмислена в този си вид“, отбеляза председателят на БЛС.  

Д-р Брънзалов беше категоричен, че държавата трябва да поеме потребителските такси на освободените лица, а не прегледите им да са за сметка на лекарите.

По отношение на очертаващия се дефицит в бюджета на НЗОК д-р Брънзалов припомни, че тази година е заплатена 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците за миналата година след решението на Конституционния съд за отпадане на лимитите, а през юли Народното събрание отново ги възстанови. „Това е временно решение, което няма да даде траен резултат. Истинското решение за нас е в участието на пациентите в контрола на медицинската дейност. Те трябва предварително да верифицират всичко, което ще бъде извършено за тях, и ако тогава се установи недостиг, значи държавата не може да осигури нужното финансиране на системата“, каза той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
TXgJ

Гост 28.08.2025 14:48:18

ЗДРАВНООСИГУРЕНИТЕ НЕ ТРЯБВА ДА ПЛАЩАТ АБСОЛЮТНО НИЩО. ЧАСТНИТЕ Болници ДА НЕ РАБОТЯТ със ЗДРАВНАТА КАСА.

пътят на д-р Шенън 28.08.2025 08:58:13

Всички се правят, че са забравили 2000-та година, когато държавата раздаде на джипитата по над 20 хил. лв. Има една в кв. Карпузица, която си купи веднага гарсониера и кола, а мъжът й - бивш военен - ходеше да агитира кварталните пияндета да се запишат при нея срещу една малка ракийка. Един друг, от неблагоприятен район, разказваше: "Аз и да не отида на работа, 1000 лв са ми гарантирани от гербавата държава. Трети лъжат, че са педиатри примерно, а информацията показва, че са взели само подарената им "Обща медицина". И като им кажеш колко струват, ей такава уста отварят. Хайде де, излезте на свободния пазар, а не да задължавате хората да се записват при вас! Като имам пари, ще си платя директно за преглед от специалист. Защо трябва да чакам ред със смрадливите бабички, които като се събудят, хукват при джипито да им измери кръвното, още преди да са си сменили гащите? Или с дядовци, които пак се опитват да си ги мерят, ама ...само бастуните? А таксите потъват в предплащане на околосветски пътешествия, защото напоследък фармамафията води джипитата главно в Азербайджан. Сега са отворили уста и чакат МРЗ от 2026 г. да стане 1213 лв., а таксата - 12 лв. и 13 ст., което в евро пък излиза закръглено 6.20. Браво на отличници като вас!

Гост 26.08.2025 14:49:54

Никой GP не е задължен да има договор с НЗОК. Излезте на свободния пазар, сложете си 100-200-300 лв за преглед и след това си плащайте свободния наем, заплатата на сестрата, консумативите, счетоводителя и т.н. Ама друго си е на обществената хранилка! Нали бяхте за свободния пазар, либерали и либертарианци? Сега пак взеха да ви звучат в ушите залповете на Аврора! Държавата да ви даде, айде бе!

Гост 22.08.2025 19:43:55

Смешен плач. След дъжд качулка...

ЗОЛ 22.08.2025 15:19:47

Ееееех Брънзалов, нямате наяждане бе ! Гледай, какви гуши се отпрали от 1 лв. потребителска такса. Не ми се мисли, ако се увеличи, на какво ще замязате. Защо не кажеш нещо за качеството на прегледа, което хич го няма. Само парите ви вълнуват и нищо друго. По 20 хиляди на месец лапате от Здравната каса за никаква отговорност ! Наглеци !

Мнение 22.08.2025 21:49:59

ТРЯБВА ДА СЕ ПРЕМАХНАТ ПОТРЕБИТЕЛСКАТА ТАКСА, КАПИТАЦИОННАТА ТАКСА И ПАЦИЕНТСКАТА ЛИСТА ЗАКРЕПОСТЯВАЩА НИ КЪМ НЯКАКВО НЕКАДЪРНО ДЖИПИ! ТЕ ТРЯБВА ДА ИЗЛЯЗАТ НА СВОБОДНИЯ ПАЗАР НА МЕДИЦИНСКИТЕ УСЛУГИ И ВЪВ ВСЕКИ МОМЕНТ, ЗА ВСЕКИ ПАЦИЕНТ, ДА СЕ КОНКУРИРАТ ПОМЕЖДУ СИ И СЪС СПЕЦИАЛИСТИТЕ ОТ СИМП! ПАЦИЕНТЪТ, СРЕЩУ МЕДИЦИНСКИТЕ СИ ОСИГУРОВКИ, ТРЯБВА ДА ИМА СВОБОДЕН ИЗБОР НА КАКВО НИВО ДА МУ СЕ РЕШАВА ЗДРАВНИЯ ПРОБЛЕМ - ОТ НАЙ-НЕКАДЪРНАТА ЧАСТ ОТ МЕДИЦИНСКАТА ГИЛДИЯ/ДЖИПИТО/, ОТ СПЕЦИАЛИСТ ОТ СИМП ИЛИ ОТ СПЕЦИАЛИСТ ОТ БОЛНИЧНАТА ПОМОЩ! СЕГА МРЪСНИТЕ ТЮМБЕБИ ОТ НЗОК С ВСИЧКИ МЕХАНИЗМИ, ПОНЕЖЕ ИМ Е НАЙ-ЕВТИНО, НАТИСКАКАТ КЪМ НЕКАДЪРНИТЕ ЖИПИТА ПАЦИЕНТА, КОЙТО ЗА ДА ПОЛУЧИ НАИСТИНА КВАЛИФИЦИРАНА ПОМОЩ ТРЯБВА ДА ПЛАЩА ПРИ СПЕЦИАЛИСТИТЕ, КОИТО ЕСТЕСТВЕНО ОТКАЗВАТ ДА СЛУГУВАТ НА НЗОК ЗА ЖЪЛТИ СТОТИНКИ И СИ ИСКАТ СПРАВЕДЛИВАТА ЦЕНА ОТ 300-400 ЛВ ЗА ПРЕГЛЕД! БРЪНЗАЛОВ, КАТО ПРАКТИКУВАЩ ДЖИПИ, ВПРЕГНА В ТЕХЕН ИНТЕРЕС БЛС, КОЙТО Е КРАЙНО ВРЕМЕ ДА СЕ РАЗТУРИ В ТОЗИ СИ ВИД, СТРУКТУРА И ДЕЙНОСТ ЗАЩИТАВАЩ ЕДИНСТВЕНО ИНТЕРЕСА НА ДЖИПИТАТА!

Гост 25.08.2025 09:38:25

Мнението на неграмотен невежа изобщо не може да е адекватно и от значение.

Икономист 22.08.2025 22:03:26

Джипитата за нищо не издават касови бележки! Всичко си слага директно в джоба- потребителски такси, за медицинско, за шофьорска книжка, за детска градина, за каквото и да е направление, за имунизация, за ваксинация......! Скрили са си касовите апарати, ако въобще имат, но са сложили на видно място кутийката с надпис "Потребителска такса".... Това е живо данъчно престъпление! А бабата на пазара продаваща цветя от двора или изплела едни чорапи я гонят за касов апарат и касова бележка! Джипитата са данъчни престъпници!

Гост 23.08.2025 08:31:28

Адвокатите и ЧСИ издават ли.

Гост 22.08.2025 21:25:14

Ти да не би да си крал Чарлз, че да се вълнуваме за теб.


Всичко за коронавируса
Още новини
Всяко лечебно заведение със стационар ще има отговорник по вътреболнични инфекции
10.12.2025 17:30:46

Всяко лечебно заведение със стационар ще има отговорник по вътреболнични инфекции

Всяко лечебно заведение със стационар ще има отговорни за вътреболничните инфекции. Това предвижд ...

Областните болници: Ако не бъде приет бюджет, финансовото ни състояние значително ще се влоши
10.12.2025 17:11:48

Областните болници: Ако не бъде приет бюджет, финансовото ни състояние значително ще се влоши

Ако не бъде приет Законопроектът за бюджета на НЗОК за 2026 г. и остане да действа Бюджет 2025, щ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...