!
Събота, 20 Април 2024
02
авг
1
 

Д-р Дора Маринова: Ваксинирах се, защото с очите си видях колко тежък може да е COVID

В момента сме в ситуация "затишие преди буря"

Понеделник, 02 Август 2021 | 13:55:29
1

Доц. Дора Маринова е специалист пулмолог с богат клиничен опит и с основни интереси в областта на интерстициалните белодробни болести, саркоидоза, обструктивни белодробни болести (астма и ХОББ) и възпалителни заболявания на белите дробове. Доктор п

Доц. Дора Маринова е специалист пулмолог с богат клиничен опит и с основни интереси в областта на интерстициалните белодробни болести, саркоидоза, обструктивни белодробни болести (астма и ХОББ) и възпалителни заболявания на белите дробове. Доктор по медицина с над 50 научни публикации като автор и съавтор в областта на белодробните болести. Носител на наградите „Златен Хипократ” 2008 за отличен успех, „Дарзалас” 2013 за принос в Клиничната онкология, „Млад пулмолог” 2014. От 2014 г. до 2017 г. е асистент, от 2017 г. главен асистент, а от октомври 2019 г. е доцент по белодробни болести към Катедрата по белодробни болести на Медицински университет София, МБАЛББ "Св. София". От 2020 г. доц. Маринова е част от екипа специалисти на УМБАЛ Медика Русе и началник на COVID сектора към Вътрешно отделение на болницата.

Интервюто с нея е част от  кампания, организирана от Българска болнична асоциация с подкрепата на Български лекарски съюз, Национална пациентска организация, Национално сдружение на частните болници, Български фармацевтичен съюз, Център за защита правата в здравеопазването, Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, с цел подпомагане на ваксинационния процес у нас.

Д-р Маринова като началник на COVID сектора към Вътрешно отделение в УМБАЛ „Медика“ – гр. Русе, кажете ни как изглежда в момента отделението и каква беше ситуацията при предишните вълни?

През последните няколко седмици в сектор COVID-19 към Вътрешно отделение на УМБАЛ Медика е сравнително спокойно. Имаме няколко стабилизирани пациента, които долекуваме поради усложнения на болестта и няколко нови с умерено тежка форма. Бих казала, че е затишие пред буря. Миналото лято ситуацията беше подобна, като постепенно нарасна броят на пациентите. В пиковите моменти на епидемията сме достигали до 130 пациенти, а секторът беше обхванал два етажа от сградата на болницата. В лечението и грижите за пациентите бяха ангажирани около една трета от персонала на УМБАЛ Медика. При последния пик на заболеваемостта имаше повече тежки случаи, което наложи и разширяване на интензивния ни сектор.

Готвите ли се за нова вълна и по какъв начин?

Готови сме във всеки един момент за неминуемото покачване на заболеваемостта. Имаме план, както за разширяване на сектора, така и за увеличаване на персонала му. За съжаление всичко това е за сметка на другите отделения. Имаме достатъчно медикаменти, кислород, предпазни средства. Натрупахме опит с предишните пикове на пандемията. За съжаление, очакванията за следващата вълна са за изключително рязко покачване на заболеваемостта в един момент, което със сигурност ще доведе до бързо запълване на местата в болниците и претоварване на здравната система. Чувстваме се подготвени, но дали това наистина е така, ще разберем чак когато ни удари поредната вълна.

Всъщност най-добре е да не се разболяваме. Не трябва да се отпускаме, а да продължаваме да спазваме добра хигиена, да носим маски в затворени пространства и да се дистанцираме. Това важи и за тези, които са ваксинирани. Ваксинацията е важна част от превенцията на COVID-19. Тя помага да се избегне развитие на тежки форми на COVID-19 при евентуално заразяване, както и да не настъпи постCOVIDен синдром. Медицинският персонал е важно да е ваксиниран, поради което в УМБАЛ Медика имаме ваксинационна кампания, извършваме тестване за антитела след имунизация и преболедуване, а скоро ще можем и да изследваме и клетъчен имунитет срещу COVID-19.

Какви са вашите лични очаквания за следващата вълна на пандемията – все по-често се говори, че това ще е вълната на младите и неваксинираните?

Най-уязвими са хората без имунитет към COVID-19. Нямам определени очаквания, тъй като досега сме имали всякакви случаи. COVID-19 не подбира по пол, възраст, придружаващи болести, а и трудно се предвижда ходът му. Трупаме все повече знания и опит. Освен това има и т.нар. постковиден синдром, чието развитие не е в асоциация с тежестта на първоначалното заболяване, изразява се със симптоми от различни системи на организма с трайност повече от 6 месеца. Препоръчвам на всички да се ваксинират, като така се намалява риска от развитие на тежък инвалидизиращ или смъртоносен COVID-19, както и се предотвратява постковиден синдром.

Има ли данни за България и в световен мащаб какъв процент от ваксинираните се разболяват и какъв процент от тях стигат до болница?

В кратките характеристики на четирите разрешени за употреба в Европейския съюз ваксини срещу COVID-19 са посочени обобщени данни за ефикасността им. Тя варира от 60 до 95% в различните клинични изпитвания. Ваксината предпазва от развитие на тежко заболяване. Достатъчно ниво на защита се постига две седмици след завършване на пълен ваксинационен курс. Препоръчва се да се продължава спазване на мерките, както и да се изследва количество на антитела 2-3 седмици след завършване на ваксинационния курс, тъй като в редки случаи не се изгражда имунитет.

Какво е мнението ви за задължителната ваксинация на някои групи от населението или пък за използването на стимули като два дни допълнителен отпуск за учителите?

Според мен хората трябва да бъдат по-добре информирани за ползата от ваксинацията. Какъв да е подходът – най-добре е да е индивидуален. На първо място трябва да се убедят медицинските специалисти и ваксинирайки се, те да дадат пример на останалите хора. Най-подходящият момент за ваксинация е извън пиковете на пандемията.

В столицата и големите градове ставахме свидетели на опашки за ваксиниране, но в малките населени места хората са по-скептични към ваксините. Какво бихте казали на скептиците?

В малките населени места хората са по-слабо информирани. Пътят към тях са общопрактикуващите лекари и фелдшерите. Разясняването на ползите от ваксините би помогнало. Сега се знае много повече за ваксините, отколкото преди половин година.

Вие ваксинирахте ли се и защо?

Да, ваксинирах се! Видях с очите си колко тежък и смъртоносен може да е COVID-19. Оцелелите след много тежък COVID-19 се възстановяват с месеци. Ако пък се разминете с леко и неусетно разболяване, може да имате симптоми с месеци като умора, задух, стягане в гърдите, главоболие, които също да ви инвалидизират и да ви карат да се чувствате болни доста дълго време. След COVID-19 просто не сте същите като преди. Пожелавам на всички да са разумни и здрави.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
rfL*

Доброжелателен антиваксър 02.08.2021 17:21:35

Д-р Маринова, сигурно знаете колко "тежки и смъртоносни са" ракът на яйчниците, млечната жлеза, шийката на матката..... За това превантивно се кастрирайте, и оперирайте, като откачената Анджелина, която се осакати превантивно! Само срещу тумор на мозъка не се профилактира, защото трябваше да си отреже изкукалата най-горна част на нещастното тяло.


Всичко за коронавируса
Още новини
Бойко Пенков и Добромира Карева са назначени за зам.-министри на здравеопазването
19.04.2024 19:21:00

Бойко Пенков и Добромира Карева са назначени за зам.-министри на здравеопазването

Със заповед на министър-председателя Димитър Главчев за заместник-министри на здравеопазването са ...

Медицинските кадри, лекарствата и профилактиката във фокуса на съвет на ЕС
19.04.2024 17:21:24

Медицинските кадри, лекарствата и профилактиката във фокуса на съвет на ЕС

„Здравна работна сила“, „Гарантиране на доставките на лекарствени продукти&ldqu ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...