!
Вторник, 08 Юли 2025
08
юли
1
 

Д-р Калайджиев: Нека да видим къде са тези чужденци-лекари, които ще дойдат да работят за 500 долара

Вторник, 08 Юли 2025 | 11:14:03
1

6 години продължава обучението по медицина в България, с държавните стажове и изпити стават 6,5 години, а с дипломирането – кръгло 7 години. След това можем да започнем специализация, чиято продължителност варира от 4 години до 6,5 години. Така ч

6 години продължава обучението по медицина в България, с държавните стажове и изпити стават 6,5 години, а с дипломирането – кръгло 7 години. След това можем да започнем специализация, чиято продължителност варира от 4 години до 6,5 години. Така че общата продължителност на обучението по медицина продължава над 10 години. Това каза д-р Петър Калайджиев, кардиолог в УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" и главен асистент към Катедра "Спешна медицина" в Медицинския университет в София, в подкаста на БНР „В центъра на системата“.

„Медицинската специалност е свързана с обучение и квалификация, но за да достигнем едно ниво, в което можем да се наречем специалисти, трябва да сме навършили поне 35 години. За един новозавършващ лекар спешността е изключително важна, аз например, като главен асистент към Катедра "Спешна медицина" в Медицинския университет смятам, че е важно да се акцентира върху възможността всеки новозавършил лекар да може да окаже спешна медицинска помощ адекватна, без значение къде се намира“, допълни още той.

По думите на д-р Калайджиев Спешната медицина е задължителна и почти всяка една специалност включва в себе си и спешни състояния, за които младите лекари по време на своята специализация преминават през допълнителни курсове на обучение през нашата Катедра и в частност пред Спешното отделение.

„Спешната медицина обаче днес е една доста непривлекателна специалност за младите лекари, аз самият се записах допълнително и сега съм специализант и по Спешна медицина втора година, програмата е отлично направена, но специализантите по Спешна медицина са изключително малко - броят на една ръка. Правим изпити за двама души на година, няма интерес...Това е свързано с начина, по който се работи и до голяма степен с не мотивиращото заплащане в системата на Спешната помощ“, каза той.

Д-р Калайджиев допълни, че изцяло подкрепя протестите на младите лекари в България. Той подчерта, че във всяка болница условията са различни, като там където е приет КТД в "Здравеопазването", заплащането е една идея по-добре. Във всички болници обаче специализантите и младите лекари са изключително натоварени с много и различни ангажименти, те са понякога и медицинска сестра, и болногледачи, лекарите с най-много нощни и празнични дежурства.

„Протестите са вече втори месец и Министерството на здравеопазването не реагира адекватно, имаше една инициатива в Народното събрание, на която развръзката е такава, че да ни е срам, че сме повдигнали въпроса. Смятам, че трябва да се намери решение, както държавата намери субсидия за шофьорите на градския транспорт в София. Срамно е да не се намери субсидия за младите лекари...Да не говорим за специалистите по здравни грижи и медицинските сестри, където проблемът е толкова голям, че ние сме на "ръба на една сакала и висим", каза д-р Калайджиев.

„Има места на които се опитват да покриват стандарти по медицина с "шепа народ" и лоши условия на труд, и в същото време ни се казва, че лесно можело да се реши проблема - ами да го решат! Къде са те - нека да видим къде са тези чужденци, които ще дойдат да работят за 500 долара?! Крайно обидни са за мен лично изказвания от българските политици, че ще си внесат чужди лекари, които да работят за 500 долара у нас, да не говорим, че и здравният министър е избран от тази политическа сила - ИТН, картината не е еднозначна, но на тези срещи със здравната комисия, ако това е мнението на политиците за медицината в страната, това е гротеска“, допълни още той.

Според кардиолога заплащането трябва да е пропорционално на длъжността, повсеместно специализантите на места вземат и под 1500 лв., млад лекар със специалност не взема 2500 лв. примерно, а само ако работи на две места, но тогава този млад човек няма нормален личен живот.

Целия епизод на подкаста може да чуете тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
5bqe

Гост 08.07.2025 11:39:37

Добър ден, приятели! Лек и спорен ден! Какво казва Тошко Йорданов? "Заплатата ми е само 7-8 ХИЛЯДИ лева, и то когато е "най-спаднала". Не знам точно колко е!".


Всичко за коронавируса
Още новини
Доброволци на БЧК ще оказват медицинска помощ на нуждаещи се в жегата
08.07.2025 13:35:00

Доброволци на БЧК ще оказват медицинска помощ на нуждаещи се в жегата

Заради високите температури от Българския червен кръст организират инициатива за раздаване на без ...

Одобриха първата терапия за малария при бебета и много малки деца
08.07.2025 12:46:52

Одобриха първата терапия за малария при бебета и много малки деца

Първата терапия за малария, подходяща за бебета и много малки деца, е одобрено за употреба, преда ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...