!
Вторник, 14 Юли 2026
14
юли
 

Д-р Кацаров: Имаме много лоша и тенденциозна лекарствена политика

Вторник, 14 Юли 2026 | 10:30:43


Имаме много лоша лекарствена политика. Според мен е тенденциозна, тъй като дефектите са известни отдавна. Това каза пред Bulgaria ON AIR членът на Надзорния съвет на НЗОК и бивш здравен министър д-р Стойчо Кацаров. Той даде за пример различните

Имаме много лоша лекарствена политика. Според мен е тенденциозна, тъй като дефектите са известни отдавна. Това каза пред Bulgaria ON AIR членът на Надзорния съвет на НЗОК и бивш здравен министър д-р Стойчо Кацаров.

Той даде за пример различните цени на лекарствата за онкоболни, закупувани от болниците. „Този дефект е известен още от 2010 г. Периодично различни политици и управители на Здравната каса алармират обществото за това, че има огромен проблем и едно и също лекарство се купува на различни цени, но поправката в закона, която ще реши проблема, не се приема. Аз нямам отговор защо тази поправка не се приема“, каза д-р Кацаров.

По думите му решението е много просто. „Вместо всяка болница да купува лекарствата и да се спори дали частните болници трябва да правят обществени поръчки или не, Здравната каса да ги закупува, както закупува лекарствата за домашно лечение. Цената е една, тя е единствен купувач на тези лекарства и най-вероятно ще постигне много по-ниска цена, отколкото могат да постигнат отделните болници с търгове. Сегашната ситуация са щети за Здравната каса, но това, което е щета за НЗОК, е облага за някой друг. Може би този друг, заради тази облага, отказва да приеме нужната поправка в закона“, каза д-р Кацаров.

Той допълни, че това може да се случи за един ден, тъй като поправката е само от едно изречение.

Д-р Кацаров беше категоричен, че в здравеопазването ще се променят нещата не просто като се сменят хората в него, а като се промени моделът. „Демонополизацията на Здравната каса решително ще подобри здравната система, давайки възможност на хората да избират различно ниво на осигуряване, различни осигурителни пакети в зависимост от потребностите им“, каза той.

Бившият служебен здравен министър заяви, че има няколко причини това да не се случи. „Иска се капацитет, за да бъде изпълнено, и кураж за промяната, тъй като има много голяма съпротива срещу нея“, каза той.

Във връзка с бюджета на НЗОК за 2026 г. той отбеляза, че трябва да сме реалисти, тъй като сме в средата на годината и половината бюджет вече е похарчен.

„Не трябва да бъдем толкова претенциозни, но няма да има подобни оправдания, когато приемат следващия бюджет“, на мнение е бившият здравен министър.

„България не е на първо място по разходи за здравеопазване в ЕС. България е на първо място по разходи за съдебната система и за вътрешна сигурност, в това число и ДАНС. Обществото се нуждае от отговори. Ако има съмнение, че някъде се краде, това са хората, които да го установят и да предявят обвинения. Ние можем само да видим, че средствата се харчат неефективно, но не можем да хвърляме обвинения“, каза още той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
BwXy


Всичко за коронавируса
Още новини
Проф. Христова: Повишават се заболяванията на мръсните ръце
14.07.2026 11:19:30

Проф. Христова: Повишават се заболяванията на мръсните ръце

„Нормално се повишават регистрираните гастроентерити и ентероколити, т.е. заболявания, свър ...

УМБАЛ „Св. Георги“ монтира най-ново поколение линеен ускорител
14.07.2026 09:41:20

УМБАЛ „Св. Георги“ монтира най-ново поколение линеен ускорител

УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив приключва изграждането на четвърти бункер към Кл ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...