!
Събота, 12 Юли 2025
17
окт
2
 

Д-р Колчаков: Криоаналгезията навлиза у нас, подготвят се специалисти за тази дейност

Методът е щадящ, с дълготраен ефект и е особено подходящ за онкологични пациенти, каза той

Вторник, 17 Октомври 2023 | 10:59:48
2

„Криоаналгезията навлиза и у нас, имаме контакти са най-утвърдените европейски и световни специалисти, които изработват международните стандарти по критериите на добрата медицинска практика. Стремежът е това лечение да стане достъпно, като се над

„Криоаналгезията навлиза и у нас, имаме контакти са най-утвърдените европейски и световни специалисти, които изработват международните стандарти по критериите на добрата медицинска практика. Стремежът е това лечение да стане достъпно, като се надяваме нашите здравни политици, Здравната каса, Комисията по здравеопазване в парламента да разгледат такава възможност“. Това заяви пред телевизия Bulgaria On Air анестезиологът д-р Иван Колчаков.

Той обясни, че нашите анестезиолози от години работят съвместно с водещия европейски специалист в областта на криоаналгезията д-р Игор Филиповски, вече имаме сертифицирани лекари за тази дейност, а предстои през тази седмица да се проведе обучителен курс и два уъркшопа в болници „Софиямед“ и „Пълмед“.

„Острата болка отдавна не е проблем в медицината. Хроничната болка обаче е световен проблем, особено при онкологични заболявания. Криооперацията е нова модерна дейност, която стъпва на отдавна известни принципи от времето на Наполеон. Неговият главен военен лекар е прилагал студотерапия като е заливал крайниците на войниците, на които е трябвало да бъдат ампутирани крайници. Постигат се три ефекта – обезболяване, свиване на кръвоносните съдове и намаляване на кръвозагубата и инфекциите“, разказа д-р Колчаков.

Той посочи, че през май в Копенхаген е имало работно посещение на група български лекари, като в датската столица е била основана международната асоциация по криоаналгезия.

„Нашият колега д-р Филиповски, който е завършил в Скопие, после дълги години е работил в Германия, сега в Дания, основа първият център по криоаналгезия в Копенхаген. Наскоро той бе поканен и в Норвегия да направи първия център. Той ще бъде тази седмица и в България, ще участва в първия европейски конгрес по хирургия на ръката, който се провежда у нас. Целият елит в хирургията на крайниците ще бъдат в Пловдив и ние организираме два уъркшопа в двете болници“, каза анестезиологът.

Д-р Колчаков посочи и предимствата на криоаналегзията.

„Болката се провежда чрез рецептори, които са на повърхността, и чрез нерви към мозъка. Целта е този нерв да бъде замразен и той да не провежда болката към мозъка. В миналото това се е правело с хирургичен разрез, с който са били прекъсвани нервите, което обаче е необратим процес. Ние го правим чрез модерна апаратура, чрез абокат една малка сонда отива до нерва и замразява участък от него. Той спира да провежда, нервът не се унищожава. Нервът е много деликатна тъкан, ефектът е дълготраен – 6 месеца, една година, до 2 години. При много от пациентите болката вече не се появява“, уточни д-р Колчаков и отново подчерта, че методът е особено подходящ за онкологично болни.

За разлика от анестезията с фентанилови помпи, криоаналгезията не създава зависимост и няма странични ефекти.

„На обучението, което предстои, ще участват и колеги специалисти по ехография, които разполагат с най-авангардната апаратура за откриване на нерви, защото е важно да се въздейства не върху моторни, а върху сетивни нерви. Един от пациентите ни е с карцином на простатата, с метастази в ребрата и с нетърпими болки“, даде пример д-р Колчаков.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
@tEc

Ехографист 17.10.2023 13:13:43

За да стане възможно въвеждането на тази техника е необходим ехограф висок клас с отличен Bi mode. Особено сетивни нерви-трябва висока разделителна способност, бърза смяна на кадри и още 9 неща. Иначе ще си мислим, че е нерв. Незнам колко хора са виждали наживо сетивен нерв с ехограф, но трябва особено стабилна и добра техника. Освен това прекрасно познаване на анатомията и вариететите. А те са достъчно в периферната нервна система. Производството на много виждащи метода, но неможещи да работят ще доведе до усложнения. А те с времето водят до парези и плегии. Има много описани случаи. Дано не е така.

Muncho 17.10.2023 19:58:47

Много сте назад с информацията, колега! Анестезиолозите отдавна работят ехо-навигирани техники на регионална анестезия - основно блокади!


Всичко за коронавируса
Още новини
ИАМН започна извънредна проверка в СБАЛАГ „Майчин дом“
11.07.2025 17:26:27

ИАМН започна извънредна проверка в СБАЛАГ „Майчин дом“

ИАМН се самосезира и започна извънредна проверка в СБАЛАГ „Майчин дом“ по повод публи ...

Евростат: За една година населението на България е намаляло с над 8000 души
11.07.2025 17:08:38

Евростат: За една година населението на България е намаляло с над 8000 души

Населението на ЕС нараства за четвърта поредна година, след като намаля през 2021 г. заради после ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...