!
Четвъртък, 25 Април 2024
02
март
12
 

Д-р Маджаров: Би трябвало да говорим не за реформи в здравеопазването, а за ускорено развитие (Обновена)

Ефективността на системата може да бъде подобрена и чрез намаляване на доплащането, каза проф. Асена Сербезова

Вторник, 02 Март 2021 | 13:40:06 Надежда Ненова
12

"Политическите партии трябва да постигнат консенсус по основни теми за ускорено развитие на българското здравеопазване. Независимо от тяхното представяне в следващия парламент, те трябва да постигнат съгласие по основните теми, като може да има размина

"Политическите партии трябва да постигнат консенсус по основни теми за ускорено развитие на българското здравеопазване. Независимо от тяхното представяне в следващия парламент, те трябва да постигнат съгласие по основните теми, като може да има разминаване в детайлите". Това каза Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM) по време на пресконференцията „Надпартиен консенсус за ускорено развитие на здравеопазването".

„Здравеопазването беше изправено пред сериозен изпит миналата година в резултат от пандемията и можем спокойно да кажем, че то се справи. Колко добре се справи системата, това е друг въпрос. Тя се справи най-вече заради хората, които работят в нея - лекарите и фармацевтите“, каза още Деян Денев.

73% от българите смятат, че са необходими повече инвестиции в здравеопазването, а според 12% това не е необходимо. Това показват данните на социологическата агенция „Тренд“, които са направили сравнение между проучване, проведено през октомври 2019 г., и проучване от август 2020 г., представени на пресконференцията.

„Повечето българи смятат, че лошият контрол на системата е в в дъното на проблемите на българското здравеопазване. Това по-скоро говори за нужда от някакъв вид реформа“, каза социологът Димитър Ганев.

„Важно е какви резултати е постигнало българското здравеопазване, защото то има конкретни измерители. Би трябвало да говорим не за реформи, а за ускорено развитие. Това развитие е над интересите на отделните гилдии, трябва да бъде и над партийните интереси“, отбеляза председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.

„Това, на което трябва да акцентират тези, които се борят за гласа ни на предстоящите избори, е думата „заедно“. Основните заинтересовани лица сме се обединили около нужните мерки, които трябва да се предприемат, които са над интересите на отделните гилдии и трябва да бъдат над партийните интереси, за да осигурим ускорено развитие на здравеопазването“, каза д-р Маджаров.

Той представи статистика, която показва, че към 2014 г. продължителността на живота на българите се е увеличила до 74 години. „Въпреки това българите живеят 7 години по-малко в сравнение с гражданите на петте най-развити държави в ЕС. Трябва да приложим ускорено развитие и да се сравняваме не с миналото, а с най-развитите държави. Ако продължаваме развитието си с този темп и мерки, които прилагаме досега, ще са ни нужни 38 години, за да достигнем средната продължителност на живота в тези пет държави. Инвестициите в здравеопазването са това, което осигурява по-добро бъдеще и живот на нацията, но резултатът се вижда след 5-10 години“, допълни д-р Маджаров.    

По думите му трябва да се инвестира във високи технологии, в кадри по региони и там, където има недостиг, също така и в централните райони и в критерии за оценка на качеството на здравеопазването, в технологии за оценка на качеството, дигитализацията. Като пример д-р Маджаров посочи развитието на кардиологичните центрове в страната, благодарение на които има 48% ръст на предотвратените случаи на инфаркт, и забавянето на развитието на неврологичните центрове, заради което подобрението в тази област е едва 20%. „Инвестициите не са загуба, когато са направени там, където трябва, и дават своя резултат след време“, отбеляза д-р Иван Маджаров.

Българите плащат два пъти повече за лекарства от джоба си в сравнение с останалите европейци, а това са отразява най-вече на тези, които трудно могат да си го позволят, посочи на свой ред Деян Денев. „632 евро на човек към 2017 г. са били разходите в ЕС. Ако България увеличи публичните разходи за здравеопазване на 8% от БВП, то ще има 570 евро на човек от населението. Това означава, че не можем да обясним разликите в публичните средства за здравеопазване само с ниските доходи на населението, тъй като страната ни отделя само 4.7% от БВП“, каза той.

По думите му публичните разходи за лекарствени продукти в България са значително по-ниски от тези в повечето държави от ЕС и повече от три пъти по-ниски от тези в 5-те най-развити държави в ЕС.

Изпълнителният директор на ARPharM допълни, че устойчивостта на финансирането на иновативни терапии може да бъде постигната чрез въвеждане на нови модели на реимбурсиране - плащанията въз основа на резултатите,  плащания, отложени във времето, абонаментни плащания и ценообразуване въз основа на индикации. Освен това споделянето на информация и здравни анализи може да подобри разпределението на ресурсите и ефективното планиране на бюджета, като подобри ефикасността на грижите за пациента, намали ненужните процедури и разходи.

Ефективността на здравната система трябва да бъде подобрена преди да започнат да се наливат повече пари. Това пък е мнението на проф. Асена Сербезова, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Здравните системи могат да бъдат подобрени чрез дигитализация, но е важно какви данни се залагат в тази дигитална среда, посочи тя. „Искаме да видим телемедицина, електронни здравни системи и регистри, устройства за дистанционно наблюдение, анализ на данни и дори изкуствен интелект“, каза проф. Сербезова.

По думите й ефективността на системата може да бъде подобрена и чрез намаляване на доплащането, за да не се случва пациентите реално да компрометират терапията си.

Председателят на БЛС д-р Маджаров обобщи данните от представения анализ, като подчерта, че подобрените здравни грижи могат да намалят тежестта върху болниците и да генерират икономии на разходи за системата на здравеопазването. Това по думите му изисква насочване на ресурси в първична медицинска помощ. Председателят на БЛС цитира  данни, според които над 50 на сто от лекарите на България работят в София, Пловдив и Варна, както и 30 на сто от медиците у над надхвърлят 60 години.

Д-р Маджаров представи и основните политики, около които следва да се обединят партиите в следващия парламент, според партньорите в инициативата „Заедно за повече здраве“:

- Ускореното развитие на здравната система може да доведе до догонване на европейските здравни показатели в рамките на следващите 10 години;

- През следващите 5 години България трябва да догони ЕС по отношение на публичните инвестиции за здраве и те да се увеличат от 4.2% на 8% от БВП, или от 6 млрд. до 10 млрд. лв.;

- Нарастването на инвестициите в здравеопазване трябва да бъде съпроводено от повишаване на тяхната възвращаемост чрез ефективно използване и ускорена дигитализация, измерена чрез подобрени здравни резултати за обществото и засилено икономическо развитие на страната;

- Запазване, надграждане и оптимизация на здравноосигурителния модел с доброволни здравни фондове, които да дофинансират системата;

- Държавна политика в областта на финансиране на кадрите по региони.

Анализаторът от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП) Аркади Шарков пък подчерта, че за да се осигури устойчивостта на здравеопазването в години на криза, е необходимо да се осигури финансиране на системата чрез бюджетно неутрални инструменти. По думите му на здравето трябва да се гледа като на стратегическа инвестиция. Според него всеки „умно“ инвестиран допълнителен лев в българското здравеопазване може да донесе възвръщаемост от 3,4 лв. чрез по-голяма и по-здрава работна сила. Прозрачността при доплащанията може да доведе до намаляване на персоналните разходи и да подобри достъпа до здравни грижи. А въвеждането на допълнително доброволно здравно осигуряване/застраховане може да доведе до изсветляване на доплащанията и подобряване здравето и благосъстоянието на българските пациенти, както и на медицинските специалисти.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
$w7G

Гост 06.03.2021 15:03:53

Много вожд и пидали в управлението на българското здравеопазване, мако индианец! Г-н homosexual Маджаров! Първо: истината не е обида! Второ: реформата в здравеопазването е елементарна: на един пациент минимум 5 човека персонал плюс остойностени като в Чехия, Унгария и Австрия медицински разходи за всеки леглоден и положен труд за лечението на един пациент със съответното заболяване! Да, ама тогава пидали като теб, гъзАнгелов, корифеи като Цвеко Воденичаря и перачи на пари като цънцарина Тиков ко правят,а?! Та затова в Булгаристан няма да има скоро нормално здравеопазване и лекарите и сестрите ше бягат с 200, вместо да ги е--ат на територията с 200! Толкоз, останалите приказки са духовни мастурбации на нереализирали се лекари и неможещи такива, които нямат топки за нормална конкуренцция в естествена клинична среда!

Elf 04.03.2021 17:56:36

Gnus me e ot BLS !

Гост 04.03.2021 12:27:00

Ускорено развитие на......Семашко, а? Това ли викаш овчарю ?!?!? Защото това тук е чиста проба Семашковско комунистическо здравеопазване финансирано остатъчния принцип квото остане (за здравеопазване) И вие идиоти мислите ,че пък някой ще остане да продължава да ви слуша глупостите ли ? С казионния блс усърден слуга на мутри и комунисти. Здравеопазването си отива с всяка затворена медицинска практика следващите няколко години. Да ви е як задника ,когато се опитате да го обясните на плебса, останал утре без лекари и медсестри

Компетентен 03.03.2021 00:03:10

Ей , кретени ! Малко критика към политиците няма ли да има ? Мластта от последните 12 години какво направи за "развитиету" ? Боклуци , плямралници , крадци. Всеки който пипне пост от шеф на отделение и доцент нагоре , кърти на финансовата нива и реформите са му през .... Затова и разрухата се задълбочава . Протестира ли някой ? Да , 20 пощръклели медсестри . Накрая ше остане само една и те ше е луда.

Гост 02.03.2021 21:45:09

Те някои ускорено развиха бизнеса, ама каскетчето спинка.

БЛС-Въоръжено Крило 02.03.2021 16:58:48

А хаххаха някакви кретени си мислят ,че може да се намали доплащането ха-ха-ха в държава с най-ниско платените лекари и медсестри в ЕС ако не и в Северното поукълбо изключая съветските роби. Като как ще стане бе другарики и другари ? Откъде ще дойде нормалниото заплащане на медицинския персонал без по-високи 6-8 пъти здравно вноски или без доплащане. НАПРОТИВЕ поголовно доплащане трябва да за компенсирате ниското заплащане на лекарите . Избийте си го от комунистическите тикви, защото няма как да се качи здравната вноска на 320 евро месечно. Единствено с доплащане може да се компенсира при това непълно разликата във възнаграждението на един български лекари и един унгарски или чешки доктор да не говорим за германски. А ако не искате да плащате на лекарите те няма и да ви стоят тук. Ще плащате на пакистански доктори, ама яко защото техните заплати в UK са 150 000 паунда годишно и няма да ви подг ъзуват като българските роби. Нито виетнамци ,нито сирийци, нито занзибарци ще ви работят пък си дрънкайте чекиджийските дежурни фрази като напредък в здравеопазването , които изрази са традиционните неща чувани от мръсните устички на комунистически чички по конференции. Айде със здраве и по-малко онаниране по тези събирания. И още едно напомняне- ДАНС ви наблюдава как рушите националната сгурност и как шщ оставите населението без здравна помощ след 5-6 години и НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ СЕТЯТ ЗА ВАС, мда

Гост 02.03.2021 17:15:14

Този лудия ловец пак бе си е вземал хапчетата !

Гост 02.03.2021 20:09:32

Словоредът ти е като на дядка с начален мозъчен инфаркт. Вероятно ватник с будьоновка. Не разбрахме какво се мъчиш да напишеш. Кажи на жена ти да ти помогне или на някой от старческия дом да пише ясно.

До Gost 03.03.2021 10:46:44

Касиерче нефелно, само мошеници ти се привиждат нещо. Сменяй хапчетата. Пък като си толкова ербап, изнеси им имената на мошениците и какво са измошеничели. Иначе си най-прост и тъп плямпалник.

Gost 03.03.2021 09:26:38

Ало книжовника по_кротко...и ти си от мошениците май !

Гост 02.03.2021 12:39:58

Сега са се набутали доста колеги - лекари в кандидатдепутатските листи на партиите, дано пък прихванат нещичко!

Гост 02.03.2021 11:34:35

Аман от този тулуп Аркади бе. Спрете се с този здравноикономически урод


Всичко за коронавируса
Още новини
Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище
25.04.2024 17:35:40

Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище

Научна конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ ще се проведе в периода ...

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ
25.04.2024 17:26:10

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" - Кърджали

Училище за пациенти и родители на деца с атопичен дерматит ще се проведе на 27 април в Кърджали, ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...