Прогнозите сочат, че до 2040 година, а според мен и по-рано, хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) ще се нареди сред първите пет причини за смъртност в света. Това каза пред БНР нефроложката д-р Ивелина Маринова от Клиниката по нефрология и трансплантации към УМБАЛ „Александровска“. Тя постави акцент върху значението на профилактичните прегледи и ранната диагностика на бъбречните заболявания, която често се пренебрегва.
По думите й, бъбреците са изключително интелигентен орган, който може да работи на 90% загубен капацитет, без да проявява симптоми.
„Точно липсата на симптоми затруднява ранното откриване на бъбречните заболявания, а пациентите често разбират за проблема едва в напреднал стадий, когато терапевтичните ни опции са ограничени“, каза д-р Маринова.
Специалистката препоръча хора без придружаващи заболявания веднъж годишно да си правят профилактични лабораторни изследвания, които включват кръвни и уринни тестове, както и ехография, за да може да се оцени състоянието на бъбреците.
При пациенти с артериална хипертония или захарен диабет тип 2 обаче контролът трябва да бъде значително по-стриктен, препоръча д-р Маринова.
Тя посочи, че няма еднозначен отговор на въпроса колко течности трябва да се приемат на ден, за да бъдат здрави бъбреците, и уточни, че това зависи от пола, възрастта, хранителните навици, климатичната среда. Нефроложката бе категорична, че е важно да се сменя видът на водата – трапезна, изворна, минерална, и да не се прекалява със солта.
Д-р Маринова отбеляза още, че системната употреба на алкохол е опасна и води до дехидратация, а системната злоупотреба с високопротеинови диети крие сериозни опасности. Също така тя призова за ограничаване на употребата на болкоуспокояващи – добре познатите нестероидни противовъзпалителни средства, тъй като те не са безвредни за бъбреците.