До 2050 г. се очаква случаите на рак на кожата да се увеличат с до 40%. Това каза на пресконференция д-р Валерия Матеева, специалист по кожни и венерически болести и дерматохистопатология.
Тя представи целите на предстоящата кампания „Евромеланома“, която се провежда вече 20 години и в нейните рамки има прегледани 30 000 души.
По думите й, това е на първо място повишаване на осведомеността на обществото за рака на кожата, намаляване на умишленото и непротектирано излагане на слънце и превръщането на самостоятелните прегледи в постоянен навик.
Тази година кампанията ще се проведе на 14 май и ще бъде посветена на протекцията на децата, защото се знае, че рисковото излагане на слънце в по-късно възраст увеличава значително риска от поява на рак на кожата, стана ясно от думите на специалистите дерматолози доц. Гриша Матеев и проф. Снежина Василева.
Предпазването на следващите поколения от рак на кожата е много сериозен въпрос, подчертаха те.
Наблюдава се една много притеснителна тенденция през последните 10 години към намаляване на използването на средства за соларна фотопротекция, обясни д-р Матеева. Тя цитира данни от проучвания, според които изгарянето след излагане на слънце във възрастта под 18 години увеличава риска от рак на кожата в зряла възраст 6 пъти. Специалистката обясни, че неправилната употреба с недостатъчно количество защитен продукт и нанасянето му през два часа компрометира защитата и на практика такава отсъства.
Д-р Матеева обърна внимание и на още един факт, доказан в последните проучвания, а именно увеличаването на интереса към солариумите, което също буди определени притеснения.
Едно дете, което е било изложено на слънце и е изгоряло, няма да се разболее в ранна възраст, то ще се разболее от рак на кожата след 50-60 годишната си възраст, подчерта проф. Снежина Василева.
Доц. Гриша Матеев подчерта, че темата за превенцията на кожния рак, и особено на най-опасния вид – меланома, не губи своята актуалност, защото има ред фактори, които благоприятстват увеличаването на заболеваемостта от кожен рак – кломитичните промени, начина на живот на хората и повишаването на благосъстоянието им, което позволява по-често да пътуват в екзотични дестинации, където има повече слънце.
Доц. Матеев обърна внимание на един опасен по думите му феномен, с който се сблъскват специалистите дерматолози в последно време – това, че много хора с бенки предпочитат да се обръщат към народни „лечители“, които изгарят пигментните лезии с разяждащи субстанции, най-често киселини.
„Това е изключително опасно“, предупреди той.
Дерматолозите призоваха всички да се преглеждат редовно при специалист, да изпълняват лекарските съвети и препоръки и да са осигурят адекватна суплементация с витамин D след изследване на нивата му.
В кампанията „Евромеланома“ и тази година се включват дерматолози от цялата страна, а списъкът на кабинетите и клиниките е достъпен на електронната страница на Българското дерматологично дружество.