„Една от най-тревожните тенденции при рака на гърдата е нарастващият брой на по-младите пациенти“. Това каза пред БНР д-р Ваня Митова, началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия към Университетската специализирана болница по онкология (УСБАЛО) „Проф. Иван Черноземски“. Тя обаче бе категорична, че все пак има една положителна тенденция – увеличава се броят на органосъхраняващите операции, и сега те са три пъти повече в сравнение с предишни години.
Броят на болните от рак на гърдата нараства с всяка изминала година, а анализът на данните показва, че над една четвърт от всички пациенти с тази диагноза у нас са били оперирани именно в отделението, ръководено от д-р Митова.
По думите й честотата на заболяването в цял свят се увеличава с около 0,5% годишно през последните четири десетилетия, а прогнозите са още по-тревожни – до 2030 г. се очаква глобално увеличение на смъртността от рак на гърдата с 12,4%.
За съжаление, липсата на актуални и обобщени национални данни след преструктурирането на Българския национален раков регистър затруднява цялостния анализ на ситуацията в страната, сподели онкохирургът.
„Подмладяването“ на болестта наистина е много обезпокоително, подчерта д-р Митова. По думите й, най-младата пациентка, която са лекували в отделението, е само на 23 години. Тя посочи, че нараства броят на по-младите пациенти, а анализите сочат, че има двойно увеличение на жените под 30 г., на които се поставя тази диагноза.
„Ако преди от рак на гърдата боледуваха предимно жените над 50 години, сега това не е така, увеличават се болните и във възрастовата група 41–50 години, ръстът при тях е от около 12% спрямо предходни периоди“, допълни специалистката.
Тези неблагоприятни промени според д-р Митова са ясен сигнал, че е крайно време да се разработи и въведе ефективна национална стратегия за борба с рака на гърдата, включваща скрининг и по-добра организация на здравната система.
„Трябва да се прави разлика между национален популационен скрининг и профилактична дейност, защото такава има, тя е много съществена, това са две коренно различни неща“, каза д-р Митова.
„Длъжници сме на целия български народ. Не успяваме да организираме адекватна национална скринингова програма, а е крайно обезпокоително, че в 21-ви век България е единствената държава в ЕС, която все още няма такава“, посочи още онкохирургът.