!
Вторник, 19 Март 2024
30
ноем
1
 

Д-р Николов: Пандемията доведе до намаляване броя на кръводарителите заради невярна информация

Вторник, 30 Ноември 2021 | 15:47:05 Надежда Ненова
1

Миналата седмица в социалните мрежи за пореден път се появиха редица съобщения от желаещи да дарят кръв, на които им е бил отказано, защото са ваксинирани срещу COVID. В комен

Миналата седмица в социалните мрежи за пореден път се появиха редица съобщения от желаещи да дарят кръв, на които им е бил отказано, защото са ваксинирани срещу COVID. В коментарите се редуваха мненията, че на ваксинираните е забранено да даряват за шест месеца, както и че им е забранено завинаги. От Zdrave.net се обърнахме към директора на Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ) д-р Николай Николов, който да разясни как и кога ваксинираните лица могат да стават кръводарители.

Д-р Николов, каква е причината ваксинираните срещу COVID лица да не могат да даряват кръв след имунизация и за колко време?

При началото на ваксинационната кампания срещу COVID-19 препоръчаните срокове в страната бяха съобразени с препоръките на Европейската комисия, както следва:

При имунизация с иРНК ваксини, каквито са тези на производителите Pfizer и Moderna, се препоръчваше отлагане от 4 седмици и не се допускаха за даряване кандидат-дарители между двете дози на ваксината. След втората игла при даряване на кръв се препоръчваше отлагане от 14 дни. Ваксините на AstraZeneca или други с атенюирани вируси се отлагаха за 28 дни.

Впоследствие препоръките на ниво ЕС бяха променени. Така към настоящия момент сроковете за отлагане са следните: При РНК ваксини: 48 часа след ваксиниране, ако няма нежелани реакции; 7 дни след възникнали нежелани реакции. За векторни ваксини - Janssen и Vaxzevria (AstraZeneca) срокът на отлагане от кръводаряване е 28 дни.

Сроковете на отлагане се прилагат при всяка игла от съответния ваксинационен цикъл. Тези срокове се отнасят за всички кръводарители – както на стандартна кръв, така и на реконвалесцентна плазма.

Няма ли опасност, ако Министерството постигне ваксинационните си цели, страната да остане за известно време без достатъчно кръводарители?

Пандемията доведе до намаляване броя на кръводарителите не само в страната, а и в световен мащаб. Разпространяването на невярна информация сред обществото е основен фактор, който допринася за това. Надяваме се, че представените факти ще спомогнат за намаляване негативното влияние на фалшивите новини, битуващи най-вече в социалните мрежи.

Забраната за кръводаряване важи ли и за ваксинираните срещу грип? Ако да – за какъв срок след имунизация? Ако не – каква е разликата и защо ваксинираните срещу COVID се третират различно?

Противогрипните ваксини никога не са били причина за забрана за кръводаряване. Според световните стандарти и нормативните документи в областта на кръвта, лицата, ваксинирани срещу грип, могат да даряват кръв без отлагане, в случай че се чувстват добре.

Както вече беше посочено, сроковете на отлагане от кръводаряване след ваксиниране срещу CОVID-19 са между 2 и 28 дни в зависимост от вида на приложената ваксина.

В раздел ІV „Подбор на донори” на Медицински стандарт по трансфузионна хематология, приет с Наредба № 9 от 25 април 2006 г., в „Критериите за временно отлагане на донори на алогенна кръв“ и „Имунизации“ е описано, че ваксинирането с противогрипна ваксина не е причина за отлагане от даряване на кръв и кръвни съставки при добро здравословно състояние и липса на контакт с вируса. Решението за допускане до даряване на кръв е отговорност единствено на лекаря – ръководител на екипа за кръвовземане, на база лабораторното и медицинско освидетелстване на кандидат-кръводарителя и експертизата.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
HT1G

Гост 30.11.2021 22:44:15

Браво докторе-точно,ясно и стегнато обяснение!Поздрави от Швеция!


Всичко за коронавируса
Още новини
Първото дежурство на медицинския хеликоптер ще е идния месец
18.03.2024 17:21:33

Първото дежурство на медицинския хеликоптер ще е идния месец

Първото дежурство на медицинския хеликоптер ще е след началото на април. Това съобщи зам.-министъ ...

Безплатни консултации за рак на дебелото черво в ИСУЛ
18.03.2024 16:59:18

Безплатни консултации за рак на дебелото черво в ИСУЛ

Безплатни консултации за колоректален карцином организира Клиниката по гастроентерология на УМБАЛ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...