!
Понеделник, 01 Септември 2025
01
септ
1
 

Д-р Николова: Личните лекари не трябва да поемат социалните функции на държавата

Трябва да има разговор за потребителската такса и реалистично и приемливо решение за размера й, смята тя

Понеделник, 01 Септември 2025 | 10:35:22
1

„Личните лекари не са тези, които трябва да поемат социалните функции на държавата. Тя трябва да поеме ангажимента си към хората, които са освободени от потребителска такса“. Това каза пред Нова телевизия общопрактикуващият лекар д-р Герган

„Личните лекари не са тези, които трябва да поемат социалните функции на държавата. Тя трябва да поеме ангажимента си към хората, които са освободени от потребителска такса“. Това каза пред Нова телевизия общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова.

Тя припомни, че таксата не е променяна повече от 13 години, въпреки че минималната работна заплата за това време се е увеличила четирикратно.

„Време е за преосмисляне на механизма, по който тя се определя, както и кой я заплаща. Ние не искаме да фиксираме сума, а искаме разговор, в който да се прецени дали тя да е 0.5% от минималната заплата, дали да има друга формула“, каза д-р Николова.

Тя бе категорична, че е важно да има разговор по темата и да се стигне до някакво реалистично и приемливо решение,

„Държавата трябва да поеме ангажимента си. Списъкът на освободените от таксата е твърде дълъг – деца, бременни жени, пенсионери, хора с хронични заболявания, хора с ТЕЛК решение“, посочи общопрактикуващата лекарка.

Тя изрази мнение, че по-справедливо би било всеки да заплаща таксата, а държавата впоследствие да възстановява сумите на социално слабите.

„Таксата има и определена възпираща функция. Не бива системата да се претоварва с хора, които са освободени от потребителска такса, но идват ежедневно без реална нужда, а междувременно други, които имат нужда и плащат такса – да не могат да стигнат до лекар“, допълни д-р Николова.

Тя отбеляза още, че проблемите на личните лекари не се свеждат само до потребителската такса, а и до това, че те сблъскват с все по-голяма административна тежест.

„Поддръжката на лекарска практика също е сериозно перо. Много хора възприемат потребителската такса като заплата за лекаря, а това не е така – с нея се покриват разходите за персонал – заплати и осигуровки, за консумативи, които са с една цена за всички – и за работещите, и за освободените от потребителска такса, за наем на кабинета“, обясни общопрактикуващата лекарка.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
x5V*

ЗОЛ101 01.09.2025 11:49:26

Докато има освободени, винаги ще има претоварване и злоупотреба с мед. помощ. От друга страна - как да извикаш пациент за профилактичен или диспансерен преглед, след като ще трябва да плаща по 10лв.!?


Всичко за коронавируса
Още новини
Аркади Шарков: Фокусът трябва да е върху ниския процент от БВП, който държавата отделя за здравеопазване
01.09.2025 11:24:09

Аркади Шарков: Фокусът трябва да е върху ниския процент от БВП, който държавата отделя за здравеопазване

За съжаление няма едно единствено лесно, бързо и изпълнимо решение, тъй като в сектора заинтересо ...

Мобилните екипи на еЗдраве ще бъдат в над 25 населени места тази седмица
01.09.2025 09:46:05

Мобилните екипи на еЗдраве ще бъдат в над 25 населени места тази седмица

еЗдраве продължава обиколката си по пазари и фестивали, като само пре ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...