!
Сряда, 24 Април 2024
20
септ
5
 

Д-р Росица Кръстева: Изживявам мечтите си всеки ден и съм щастлива, че мога да го правя

Неделя, 20 Септември 2020 | 09:04:13 Невена Попова
5

Д-р Росица Кръстева e възпиканик на Медицинския университет в София. Има две придобити специалности - по вътрешни болести и по онкология. Специализирала е в университетски болници в Торино (Италия), Атина (Гърция), Мюнхен (Германия), Базел
      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Росица Кръстева e възпиканик на Медицинския университет в София. Има две придобити специалности - по вътрешни болести и по онкология. Специализирала е в университетски болници в Торино (Италия), Атина (Гърция), Мюнхен (Германия), Базел (Швейцария). От 1995 до 2012 г. работи в Клиниката по медицинска онкология към Университетска болница „Царица Йоанна - ИСУЛ“ в София. От 2013 г. до 2014 г. работи в Отделението по медицинска онкология в МБАЛ „Сердика“, София. От ноември 2015 г. ръководи Отделението по медицинска онкология в Онкологичен център към МБАЛ „Уни Хоспитал“ в Панагюрище.

Консултант е в онкологичните комитети и в други болнични заведения в България. Професионалните и научните ѝ интереси са основно в областта на медицинската онкология (рак на млечната жлеза при млади жени, рак на белия дроб, колоректален карцином, гастроинтестинални стромални тумори).

Има редица участия в национални и европейски конгреси. Тя е активен член на Европейско дружество по медицинска онкология (ESMO), Български лекарски съюз, Българска Асоциация по медицинска онкология (БАМО), Европейска общност по лъчелечение (ESTRO), Балкански съюз по онкология, член е на УС на Balkan Investigational Network of Oncology (BINO) и на УС на Фондация „Експерти срещу рака“. Избрана е за първия председател на Клуб „Млад онколог“.

Д-р Кръстева е лауреат на престижната годишна награда на Фондация „Св. Иван Рилски“ за принос към здравеопазването за 2017 година в категория „Онкология“. Носител е на приза „Лекар на годината“ на МБАЛ Уни Хоспитал за 2018 година.

Д-р Кръстева, тези дни Ви заварвам отново активно ангажирана c пациентска кауза – подготвяте кампанията „Той е“ в подкрепа на мъжете с простатен карцином. Как съчетавате активната работа като лекар онколог с участието Ви в толкова многобройни инициативи на социална ангажираност?

Кампаниите в инициативата “Победителите” са неизменно свързани с моята активна лекарска работа. Ние искаме да променим нагласата на обществото към диагнозата “рак” и да покажем, че нашите пациенти са устремени, красиви и талантливи, както всички останали хора. В този смисъл за мен е удоволствие да съчетавам онкологията и социалните инициативи, които успешно организираме и развиваме.

„Той е“ има своята предистория, зад която стоят други две успешни кампании в инициативата „Победителите“ – „Тя е красива“ и „Майсторско шофиране“. С какво Ви обогатиха те – като лекар и човек?

От лекарска гледна точка, нашите кампании отново ми доказват, че социалната подкрепа, която пациентите получават извън болницата, е безценна. Основна цел на инициативата ни е да се демонстрира, че нашите пациенти са успешни и изпълнени с желание за борба, както в своето лечение, така и извън него. Поддържането на високо качество на живот извън болничната среда е от изключителна важност и за самото протичане на терапията. Като човек, те ме изпълват с мотивация да продължавам да помагам и да лекувам. Не спирам да се възхищавам на силата и издръжливостта на човешкия дух.

А постигат ли този тип инициативи целта, в името на която са създадени – да променят нагласата на обществото и на отделния човек към заболяването „рак“?

Да. Чрез множеството аспекти от човешкия живот, които засягаме в нашите кампании, ние показваме разнообразието на човешките способности и таланти. Всеки, който присъства или участва, усеща споделената увереност и доброто настроение. С времето обществото и отделният човек научават, че ние успешно се борим с диагнозата “рак” и ставаме все по-добри. Чрез тези инициативи посрещаме не само социалните предизвикателства, но и психологическите проблеми, които неизменно съпътстват онкологичната диагноза и лечение. Уверена съм, че биопсихосоциалният подход предлага най-добрата и комплексна грижа за пациентите.

Всъщност, как избрахте специалността онкология?

Винаги съм обичала предизвикателствата. Исках да докажа, че мога да се справя със специалността онкология и да създам един нов и успешен път в нея. С работата си доказвам всеки ден, че изборът ми е бил правилен.

Не е тайна, че това е една от най-динамичните специалности в съвременната медицина. Кое е най-значимото постижение в нея за последните години, според Вас?

Значимите постижения в областта на онкологията през последните години са много. Ако трябва да избера едно, това ще е развитието на имунотерапията, за която бе връчена и Нобеловата награда за медицина през 2018 г. Продължаваме да откриваме нови методи за терапия и да превръщаме онкологичните заболявания в лечими.

Съпоставимо ли е нивото на онкологичната помощ, която получава българският пациент и помощта, която получават пациентите в развитите европейски страни?

Да, напълно. В Онкологичния център, в който аз работя предлагаме на нашите пациенти най-модерното лечение във всяко едно отношение. То не се различава от лечението, което получават пациентите в развитите европейски страни. Разбира се, много важен е личният подход на лекаря, професионалните и личните качества на екипа и, не на последно място, организацията на болничното заведение.

Кое е качеството, което цените най-много у колегите си?

Ценя най-много тяхното желание за развитие, високата отговорност и професионализъм. Тяхната отдаденост и увереност в името на общата цел – здравето на нашите пациенти. В динамичните условия на нашата професия от изключително значение е справянето с работа под голям стрес и добрата екипност.

А у пациентите?

Ценя тяхната борбеност, техния непоколебим стремеж към здраве и щастлив живот. Всеки е индивидуален талант, който ни вдъхновява да даваме най-доброто от себе си. Едно от най-важните качества у нашите пациенти е спокойствието и придържането към научната медицина, за да се избегнат излишни усложнения.

Коя е най-голямата Ви мечта като лекар и човек?

В последните години свободното ми време е все по-малко, но, въпреки това, все още намирам време за хубава книга. Открих и удоволствието от рисуването. Музиката е нещо, което винаги ми помага не само да си почивам, но и да вземам решения. Тя е неизменна част от живота ми. Обичам да пътувам, да посещавам малко известни места, като откривам такива и в България.

Изживявам мечтите си всеки ден и съм щастлива, че мога да го правя. Отдала съм се на това, което обичам, и според мен това е изпълнение на най-голямата мечта.



Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
DYwP

мързелът е голяма работа 01.07.2023 13:12:14

Понеже не я искаха в нито една софийска болница, се намушка в панагюрската.

Христо 12.10.2020 18:00:28

Никаква докторка а използва пациентите да източва здравната каса за пари това е долна твар

Гост 23.09.2020 10:25:58

Моите възхищения с пожелание това състояние да е вечно!????????????❤️

............ 22.09.2020 23:27:08

Как не ти омръзна едно и също да повтаряш. Търговец да, но не и лекар!

Гост 20.09.2020 14:36:42

Малко ми идва много да слушам хвалбите и! Дай го по-скромно! Скоро ще се изхабиш!


Всичко за коронавируса
Още новини
И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия
23.04.2024 18:04:09 Ирина Пекарева

И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия

Създаването на система за мобилната медицинска помощ, оказвана на места, в които липсват както сп ...

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ
23.04.2024 17:47:29

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ

До една година ще има ваксина срещу ХИВ, стана ясно по време на шестнадесетото издание на Училище ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...