„Пирогов“ е една от петте най-големи болници в България, а средствата, които НЗОК отделя за здравеопазване, в тях има няколко различни сфери на здравната система. Най-големите болници взимат значителна част от ресурсите. През петте най-големи болници минава оборот толкова, колкото общо през цялата първична доболнична помощ.“ Това каза пред БНТ д-р Александър Симидчиев, зам.-председател на Комисията по здравеопазване в НС и депутат от ПП-ДБ.
Според него всяка една от системите в здравеопазването е затруднена. „Всичките системи, включително и големите болници, са поставени пред огромни предизвикателства, основното което е нестабилността, неустойчивостта на системата. Ние имаме министър на здравеопазването, чийто срок на годност е средно една година. Последните 7 министри са с реализирани мандати от под 200 дни. Имаме толкова нестабилна политическа обстановка, че никакви смислени, стойностни, устойчиви, дългосрочни политики не могат да се реализират от хората, които са призвани да правят това. Когато някой е поставен на поста да бъде министър на здравеопазването, той поема отговорностите да управлява една суперсложна система“, каза д-р Симидчиев.
По думите му проблемът е, че на министъра се търси отговорност и за действия, и за бездействия, т.е. той е поставен на границата между това дали да прави нещо или да не прави нещо по конкретен казус и трябва да може да оправдае както действия, така и бездействия.
Той посочи, че не може да съди нито д-р Валентин Димитров, нито здравния министър, но когато има документи със съответни изводи вътре, ангажимент на тези, които управляват системата, е да са сигурни данните в документите да бъдат изяснени докрай.
По отношение на одитния доклад на болницата д-р Симидчиев каза, че това, което се чете в него, са нарушения, свързани с обществените поръчки, и неща, които са възлагани на индивидуално договаряне с ограничаване на възможността за избор на изпълнители. „Може да няма нищо, може да не са съществени проблеми, но това са червени флагове. Не сме ние хората, които да съдим действията на министъра. Не е работа и на парламентарната комисия да решава как се управлява, кой лекар къде е назначен. Затова има и разделение на властите. А вчера имаше опит законодателната власт да се намеси в решенията на изпълнителната власт. Винаги съм държал разделението на властите да се спазва и затова гласувах против това решение на комисията“, каза още той.
Д-р Симидчиев подчерта, че има два начина един министър да си тръгне – той сам да подаде оставка или да му бъде поискана от премиера и да бъде гласувана в Народното събрание. „Неслучайно има такъв механизъм, защото министрите често трябва да взимат непопулярни решения и това води до брожения в обществото. Подобни искания на оставки обаче реално пречат на възможността един министър да реализира своята изпълнителна власт, която му е дадена по конституция“, категоричен беше той.
Политикът допълни, че решения има, когато има диалог, а проблемите се създават, когато такъв липсва.
„Хората в „Пирогов“ са притеснени от всяка една промяна, защото здравната система функционира толкова крехко, че всяка една промяна потенциално се приема като огромен риск“, каза д-р Симидчиев.
Политикът беше категоричен, че колкото по-често се сменя управлението и не се правят стратегически промени, толкова по-дълго ще стоим в безвремието, в което едни хора се облагодетелстват. „Не може да има радикални реформи, защото здравната система не можем да я спрем и после да я пуснем отново“, каза д-р Симидчиев.
Симидчиев бавно и сигурно върви по утъпкания път на многознаещия и нищоправещ чиновник. Пълен провал
е пил?
Каквото и ти.
Хинков е по-голям катил и непрофесионал и от Кацаров. Говорят много и работят малко.