!
Петък, 19 Април 2024
16
септ
3
 

Д-р Симидчиев и проф. Михайлов: Нужна е генерална, но постепенна реформа в здравеопазването

Петък, 16 Септември 2022 | 12:30:29
3

„Реформата започна да става мръсна дума. Това е едно клише. От нашето коалиционно споразумение за управлението ни, което не продължи и една бременност, много неща не се случиха. Това, за което обаче и двамата можем да твърдим, че се случи, е елек

„Реформата започна да става мръсна дума. Това е едно клише. От нашето коалиционно споразумение за управлението ни, което не продължи и една бременност, много неща не се случиха. Това, за което обаче и двамата можем да твърдим, че се случи, е електронизацията на здравеопазването“. Това каза проф. Георги Михайлов от  „БСП за България” по време на дебата с д-р Александър Симидчиев от „Демократична България“ в NOVA NEWS.

Проф. Михайлов допълни, че в момента тече електронна дискусия за и против електронните рецепти, но той не смята, че такава дискусия изобщо трябва да има. „Смятам, че трябва внимателно да се прецени до каква степен да се съвместяват и електронните, и хартиените рецепти“, каза той.

Д-р Симидчиев заяви, че няма единна картина по отношение на болничната и доболничната помощ, което води до необходимост от влизане в детайла. „Ключовите неща, които трябва да се направят в здравеопазването, са три. Първото е да имаме ясни правила, които да се следват. Второто е да контролираме с цифрови данни какво се случва на всяко едно ниво. И третото е обилно да комуникираме това, което правим”, каза д-р Симидчиев.

Според проф. Михайлов е необходима промяна в системата на финансиране и управление в здравеопазването. „Каквито и несъгласие да има, трябва да се обединим сега. Вижте фактите – 18 млн. лв. задължения на болниците преди 15 години, 800 млн. лв. – сега. Положението с кадрите в здравеопазването е трагично. И третият ни репер е лекарствената политика. Не може 10 000 населени места в България нямат аптечни пунктове. Затова са необходими спешни промени. Сега се надяваме в новото коалиционно управление, което се надяваме да имаме заедно, да ги постигнем”, каза той.

По думите на д-р Симидчиев трябва да има финансиране на профилактична и превантивна дейност, която да е осигурено от държавата. „Трябва да има осигурително финансиране от НЗОК за хронични заболявания, както и застрахователно финансиране за случаи, които са извън тези, които се покриват от касата. По този начин ще имаме пълноценно публично, прозрачно и много ефективно финансиране. Не можем да спрем здравеопазването, за да го ремонтираме, но трябва да го направим постепенно и в движение”, каза той.

Д-р Симидчиев допълни, че контролът е изключително важен. „В момента контролният орган е Изпълнителна агенция медицински надзор. А Министерството на здравеопазването е принципал на всички държавни болници. Контролът трябва да стане ефективен“, каза пулмологът.

„Има тежки лобистки и огромни финансови интереси в здравеопазването. НЗОК в момента има само два механизма за контрол на болничните заведения. На практика това е въртележка на пари. Никъде по света не се плаща за оборот. Това не са ресторанти, бензиностанции, дюкяни. Решението е да се плаща за качествена дейност спрямо региона и възможностите на населението“, каза д-р Михайлов.

Д-р Симидчиев каза, че съвременната медицина е медицина на постигнатия резултат. „Клиничните пътеки са механизми за поддържане на качеството, а не за заплащане. От самото начало у нас те се използват неподходящо и затова имаме система, която не работи оптимално. Ако продължаваме да наливаме пари в болнична помощ, няма да има промяна“, каза той.

Според проф. Михайлов там се наливат парите, защото в болнична помощ са лобистките интереси. „България е на първо място по предотвратима смърт – с инфаркти, инсулти. Това е проблемът. Липсва здравна инфраструктура“, категоричен беше кандидат-депутатът от БСП.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
YFfr

Гласоподавател 16.09.2022 13:43:50

Нужно е някои червенобузести професори с психиатрични диагнози да не са депутати, а да бъдат пратени в панделата. Особено ако са били директори и под тяхното мъдро ръководство болница се е озовала с милиони просрочени задължения и неизгодни договори. Абсолютна гавра е такива хора да говорят поучително за задълженията на болниците, а включването им в предизборни листи е автогол на партията, която го прави. Очакваме изборните резултати.

гост 16.09.2022 20:44:24

Много точно казано, но според мен червените бузки ще изглеждат добре и в Карлуково!!!!

Гост 16.09.2022 13:40:06

Решението е да се плаща за качествена дейност спрямо региона и възможностите на населението“, каза д-р Михайлов. Да и затова твоите ватници няма да минават при лекаря през 5 минути и 50 прегледа дневно (които прегледи не заплащате и без това) , а прегледът при лекар ще е 30-40-50 минути и ВСИЧКИ ЩЕ СА СЪС ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ПРЕДВАРИТЕЛНО ЗАПИСАН ЧАС. Иначе НЕ.


Всичко за коронавируса
Още новини
Безплатното лечение за децата с редки болести, навършващи пълнолетие, вече е факт
19.04.2024 11:43:10

Безплатното лечение за децата с редки болести, навършващи пълнолетие, вече е факт

Променените текстове в Закона за здравето, според които лечението на децата с редки болести ще ос ...

Доц. Трайков: Безплатна трябва да бъде комбинираната терапия на сърдечносъдовите заболявания
19.04.2024 10:59:50

Доц. Трайков: Безплатна трябва да бъде комбинираната терапия на сърдечносъдовите заболявания

„Новото предизвикателство пред Дружеството на кардиолозите сега е промоцията на сърдечносъд ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...