Вторник, 21 Май 2024
14
септ
 

Д-р Стойкова: Грижата за очното здраве на децата днес е по-добра, отколкото в близкото минало

По международните и българските стандарти децата се преглеждат при офталмолог задължително на 1, на 3 и на 6 години, припомни тя

Сряда, 14 Септември 2022 | 11:59:58


„Грижата за офталмологичното здраве на децата днес е на по-добро ниво от близкото минало. Личните лекари и педиатрите са добре запознати с мързеливото око, с некоригираните рефракционни аномалии, и своевременно насочват децата към специалистите.

„Грижата за офталмологичното здраве на децата днес е на по-добро ниво от близкото минало. Личните лекари и педиатрите са добре запознати с мързеливото око, с некоригираните рефракционни аномалии, и своевременно насочват децата към специалистите. А ние с профилактичните кампании запълваме празнотите“. Това каза пред БНР офталмологът д-р Славена Стойкова, началник на Клиниката по очни болници в УМБАЛ „Лозенец“.

В навечерието на 15 септември болницата за пореден път организира безплатни очни прегледи за деца.

„Това са усилия на цялата офталмологична общност и на детските очни лекари във всички големи университетски болници. Ние участваме в кампании и на общини, в детски градини, с доброволци, с Ротари клуб и със студентите от специалността „Оптометрия“ на СУ“, обясни д-р Стойкова.

По думите й у нас няма официална статистика относно това какъв процент от децата имат очни заболявания.

„Определено има прогрес по отношение на активно търсене от страна на родителите за проблеми и профилактика на очното здраве на децата им. Така все повече деца получават оптична корекция“, каза д-р Стойкова.

Тя бе категорична обаче, че постоянното използване на електронни устройства увеличава оплакванията от страна на очите при децата.

Специалистката призова деца и родители да се вслушват в препоръките на лекарите за по-щадящо и разумно поведение, за по-добра хигиена при четене, писане и игра с мобилни устройства.

„Най-добрият вариант за децата е да натоварват зрението си в светлите часове. Защото естествената слънчева светлина има спектрален състав, който е най-добър и най-физиологичен. Така че бюрото на детето трябва да е естествено осветено, да няма изкуствено осветление, да няма отблясъци и гланцирани повърхности, детето да не си засенчва работно поле – това се нарича хигиена за очите“, поясни още д-р Стойкова.

Офталмологът припомни, че най-честата патология при подрастващите е късогледство, далекогледство и астигматизъм.

„По международните и българските стандарти децата се преглеждат при офталмолог задължително на 1, на 3 и на 6 години. На една годинка се прави скрининг за аномалии, на три години децата са вече вербални и могат да посочват картинки на таблото в очен кабинет, и на 6-7 години понякога се налага поставяне на корекция“, каза д-р Стойкова.

Тя допълни, че днешните деца носят по-често очила, като и родителите, и личните лекари по-често се насочват към очни прегледи на децата и така се установяват несъвършенствата.

Тя бе категорична, че за първите очила на едно дете е важно то самото да си хареса рамката – тя да му е удобна, да е красива, по-възможност е по-добре да бъде пластмасова или силиконова, за да е по-лека, а и за да не се притеснява детето, че носи нещо скъпо, което може да повреди.

По думите й най-важното е детето да носи постоянно очилата, те да не му пречат и да ги приема с желание.

Д-р Стойкова подчерта, че е важно изборът на стъкла да се прави по препоръка на офталмолог или на специалиста оптометрист.

„Ако очилата се носят на изкуствено осветление, е добре да има различни покрития и филтри на стъклата, ако няма сериозен очен проблем, може да се сложат среден клас стъкла“, каза специалистката.

Тя допълни, че е добре децата в по-голяма възраст да имат и очила, и лещи, особено в тийнейджърска възраст.

„Очилата имат често и модна линия, но пък ги ограничават при спорт, танци и други дейности, но пък предпазват очите от различни замърсявания. Лещите, които от своя страна дават голяма свобода, в днешно време са седмични, еднодневни, но всъщност са по-прецизни и пропускащи кислород към окото, затова са и по-нетрайни и имат малка годност. Тези, които са твърди, се препоръчват при голям диоптър, при голям астигматизъм, при заболявания на роговицата. Затова родителите трябва да участват активно при подбора и контрола при ползването на лещи, защото тяхното използване изисква и висока хигиена“, подчерта д-р Стойкова.

Тя бе категорична, че измерването на диоптъра при децата под 18 години да става само в специализиран очен кабинет, а за възрастните над 18 години това може да стане и в оптиките, в които има модерна апаратура и обучени оптометристи.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
rbSB


Всичко за коронавируса
Още новини
В УМБАЛ „Александровска“ спасиха разкъсано око на 54-годишен мъж
20.05.2024 17:39:01

В УМБАЛ „Александровска“ спасиха разкъсано око на 54-годишен мъж

В УМБАЛ „Александровска“ спасиха разкъсано око на 54-годишне мъж, съобщиха от лечебно ...

УМБАЛ „Св. Анна“-София с Диамантен статус за лечение на инсулт през 2023 г.
20.05.2024 17:24:20

УМБАЛ „Св. Анна“-София с Диамантен статус за лечение на инсулт през 2023 г.

УМБАЛ „Света Анна“-София получи четири Диамантени награди за 2023 г. (по една за всяк ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...