Пандемичното споразумение е ярък пример за това как изглежда глобалната солидарност, изградена от държави и за държави – с равнопоставеност, доверие и сътрудничество в основата. Това заяви д-р Ханс Клуге, регионален директор на СЗО – Европа, пред 78-та световна здравна асамблея, която се провежда в Женева. В дневния ред на форума като основна точка е включено приемането на този документ.
Той бе категоричен, че днес е моментът това споразумение да се превърне в действие, което наистина защитава хората навсякъде. По думите му то е колективно обещание всички страни да се справят заедно по-добре с общи усилия на основата на научените трудни уроци от COVID пандемията.
Д-р Клуге очерта основните предимства на документа, който стъпва върху важни принципи и приоритети – да помогне на страните да изградят устойчивост срещу бъдещи пандемии, да увеличи възможностите за ранно откриване и бърза реакция, да осигури справедлив достъп до инструменти като ваксини и лечения и да засилят глобалната координация чрез по-силна и по-отговорна СЗО.
Директорът на СЗО – Европа припомни, че пандемичното споразумение допълва съществуващи инструменти като Международните здравни правила и утвърждава споделеното убеждение, че нито една държава не може да се справи сама с бъдещи пандемии.