!
Четвъртък, 08 Май 2025
07
май
3
 

Според анализ на БАПЗГ

Два пъти по-малко от необходимото са медсестрите в болниците ни

Сряда, 07 Май 2025 | 15:32:38
3

Два пъти по-малко от нужното са медицинските сестри в лечебните заведения за болнична помощ у нас. Това показва анализът на данните в новия инструмент на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) – „Здравен показал

Два пъти по-малко от нужното са медицинските сестри в лечебните заведения за болнична помощ у нас. Това показва анализът на данните в новия инструмент на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) – „Здравен показалец“. Чрез него всяка година БАПЗГ ще показва състоянието на кадровия потенциал от специалисти по здравни грижи в страната и напредъка на политиките за разрешаването на кадровия дефицит, съобщават от съсловната организация.

Въпреки че Асоциацията предлага политики за дългосрочно решение на проблема от 10 години насам, те не се приемат от управляващите, а системата се оставя да функционира в условия на нарастващ кадрови дефицит, което се отразява на качеството на здравните грижи, които получават пациентите и на здравното им състояние, отбелязват от там.

Какво показва статистиката за броя на медсестрите у нас?

Общият брой на медицинските сестри в България през 2024 г. е 21 984 и е с 30% по-малък в сравнение с 2015 г. Освен че намаляват като абсолютен брой, медицинските сестри са и повече от два пъти по-малко от средното за ЕС на глава от населението, сочат данните на БАПЗГ. 341 на 100 000 души население са били медицинските сестри през 2024 г. в България срещу 786 на 100 000 души население средно за ЕС.

Разпределението на медицинските сестри в страната е и неравномерно, посочват още от Асоциацията. Най-много са тези кадри в Северен централен и Северозападен региони – съответно 416 и 399 на 100 000 души население. Най-малко медицински сестри има в Южен централен и Североизточен региони – съответно 295 и 298 на 100 000 души население, отчитат още от Асоциацията.

Броят на медицинските сестри в болничната помощ също намалява с годините, като вече е над два пъти по-малко от нужното както според проекта на Медицински стандарт „Здравни грижи“, така и според средните показатели за ЕС.

През миналата година в лечебните заведения са работили 17 243 медицински сестри, което показва, че те са с 35% по-малко в сравнение с 2015 г. Броят им на 100 000 души население е бил 268 срещу 574 на 100 000 души население средно за ЕС или повече от два пъти по-нисък. Той се оказва и два пъти по-малък според заложените норми в проекта на Медицински стандарт „Здравни грижи“ на БАПЗГ, ако се съотнесе спрямо сегашния брой на болници в страната. В края на миналата година Националната здравноосигурителна каса е имала договор за финансиране на 49 512 легла, необходимият брой медицински сестри за тях според проекта за Медицински стандарт по здравни грижи е 35 366 или два пъти по-голям от реално работещите в болниците. Още по-драматично е положението, ако се изчисли нужният брой на база всички легла в болниците – 55 724 по данни на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) за 2023 г. Тогава необходимият брой медицински сестри за лечебните заведения е 39 802.

Медицинските сестри не достигат и в извънболничната медицинска помощ, въпреки че тук през последните години имаме увеличение на броя им. Той се е повишил от 4 284 през 2015 г. на 4 705 през 2024 г. На 100 000 души население обаче у нас се падат 73 медицински сестри през миналата година срещу 212 медицински сестри средно за ЕС.

Възрастова структура

Освен че са недостатъчни, медицинските сестри в България са и с висока средна възраст.

20% от работещите в системата на здравеопазването са в пенсионна възраст срещу едва 4% средно за ЕС. Средната възраст за миналата година на медицинските сестри е била 49 години. Тя се е понижила с една година спрямо 2015 г., но не защото в системата са влезли достатъчно млади кадри, а защото по биологични причини са я напуснали специалисти в напреднала възраст.

Динамика

Че няма достатъчно нови попълнения в системата показва и броят на завършилите студенти по здравни грижи. Въпреки че местата за прием в университетите не намаляват, броят на завършилите сестри е по-нисък заради липсата на интерес към професията, казват още от Асоциацията и подчертават, че голяма част от завършилите дори не се регистрират в БАПЗГ, защото директно се ориентират към работа в чужбина или извън системата.

Дефицит и качество на грижите

Съществува пряка връзка между кадровия дефицит и качеството на оказваните здравни грижи в една система. Липсата на 50% от нужните медицински сестри в страната засяга важни елементи на медицинските услуги, които пациентите получават, като тяхната ефективност, ориентираност към всеки отделен индивид, еднаквост за всички независимо от социалния статус, регион, възраст, пол, религия и др., достатъчност, навременност, ефикасност и безопасност. По данни на СЗО за 2023 г. един на всеки десет пациенти е бил увреден по време на лечение, а 3 милиона са смъртните случаи на година поради оказването на небезопасна медицинска помощ. В страните с ниски и средни доходи 4 на 100 души умират от небезопасни медицински грижи. В същото време 50% от тези вреди са предотвратими, смятат от СЗО.

Здравна политика

За да се ограничат тези лоши практики в България и да се преодолее кадровият дефицит сред специалистите по здравни грижи, БАПЗГ от години предлага редица мерки и нормативни промени, припомнят от там. Сред тях са приемане на Медицински стандарт по здравни грижи; реализиране на правото и възможността БАПЗГ да стане договорен партньор на НЗОК, осигуряване на финансиране от НЗОК на амбулаторните практики за здравни грижи за всички групи пациенти, прецизиране на алгоритмите по здравни грижи в болничната и извънболничната помощ, остойностяване на дейностите по здравни грижи и на труда на специалистите по здравни грижи. Също така залагане на изисквания за минимален брой медицински сестри в болниците за сключване на договор с НЗОК и въвеждане на автономно управление по здравни грижи в болниците. За съжаление досега

нито едно от тези искания не е било прието,

а системата е оставена да функционира в увеличаващ се кадрови дефицит, без нужните стандарти и контрол, посочват от БАПЗГ. „Искрено се надяваме това да се промени в името най-вече на пациента, в чиято роля утре може да се окаже всеки от нас“, отбелязват от Асоциацията.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
F9y2

Гост 07.05.2025 20:10:16

Сестри в болниците отдавна са на изчезване! В държавните болници работят предимно болногледачи-студенти,които ги ползват като сестри. И Държавата знае и вижда и се прави на сляпа и глуха!

Гост 07.05.2025 20:05:46

Ха-ха ,след 5 години ще са не двойно по-малко,а ще са останали една трета ! Като е безхаберна политиката на държавата ,така ще е! Тази професия е нежелана,защото е унизително заплащането на труда! И без това вече никой не иска да я учи! Масово в предпенсионна и пенсионерска възраст са сестрите. Та,така,само след 5 год.няма кой да гледа болните по болниците!

Гост 07.05.2025 19:59:29

Ами като са два пъти по'малко сестрите,значи една върши работа за две! Дават ли държавните болници на сестра заплата за двама? Разбира се,че не! Така им изнася на държавните болници. Икономисват пари.И само демонстрират уж желание да назначат сестри,обявите с по месеци седят в джобс и директорите се оправдават с : ето пускаме обяви,ама никой не идва,защото даваме ниска заплата. Ами дайте двойна на тези които,вършат работа сам за двама-трима! А Директорите и ръководното обкръжение взимат алчно с хиляди!


Всичко за коронавируса
Още новини
На първо четене: Частните болници да провеждат обществени поръчки за лекарства
07.05.2025 17:57:21

На първо четене: Частните болници да провеждат обществени поръчки за лекарства

И частните болници да провеждат обществени поръчки при купуването на лекарства. Това реши на първ ...

Д-р Матеева: Тази година
07.05.2025 17:24:24 Невена Попова

Д-р Матеева: Тази година "Евромеланома" е посветена на превенцията на кожен рак при децата

До 2050 г. се очаква случаите на рак на кожата да се увеличат с до 40%. Това каза на пресконферен ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...