След четиричасови дебати депутатите от парламентарната здравна комисия приеха три от четирите предложени законопроекта за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, с който се регламентират възнагражденията на медиците. Отхвърлен беше единствено законопроектът на „Величие“ заради съдържащите се в него конкретни цифри. Припомняме, че от партията на Ивелин Михайлов предлагаха в ЗЛЗ да бъде записано, че основната лекарска заплата трябва да е 6000 лв., сестринската – 4000 лв., а на санитар – 1500 лв.
В коментар към законопроектите предстедателят на БЛС д-р Николай Брънзалов заяви, че Лекарският съюз винаги е настоявал лекарите да получават достойни и високи възнаграждения, но в същото време се е съобразявал с действителността и разните възможности на бюджета и системата като цяло. "Същото се отнася и за младите колеги, чийто искания за по-високи възнаграждения ние подкрепяме и предложихме в Наредба 1 за специализациите упоменатата за възнаграждение сума за държавна поръчка, която е не по-малко от 2,5 минимални работни заплати, да бъде повишена. Другият проблем е, че за специализантите, които не са държавна поръчка възнаграждението трябва да е не по-малко от минималния осигурителен доход на лекар. Той обаче в момента е 1077 лв. Това категорично трябва да се премахне и двете форми на специализация трябва да бъдат изравнени“, каза д-р Брънзалов.
Той допълни, че от съсловната организация ще настояват в новия НРД да бъде записано, че завършилите лекари и специализантите имат пълни права като изпълнители по клинични пътеки. „Това ще осмисли както назначаването им, така и възнагражденията, които ще получават. Каквото и да гледаме днес трябва да знаем дали са предвидени допълнителни средства, които да обезпечат направените предложения. Предвидени ли са средства за болнична помощ, която тази година е в дългова спирала и всички ние се чудим как да се справим с това?
И последно, но не на последно място:
продължаващото медицинско обучение у нас трябва да стане задължително,
настояваме от години за това и е крайно време да се обединим - задължително и индексирано със заплащанията на лекарите“, допълни д-р Брънзалов.
Той подчерта, че внесеният от управляващата коалиция законопроект е единственият от четирите, в който по един или друг начин не са изпуснати лекарите със специалност и гарантирането на техните минимални възнаграждение, макар и това да се гарантира през КТД. „Приветстваме това, че е предложен и механизъм за индексация при неподписване на Колективния договор. Предложеният законопроект влиза в сила от 2026, което дава възможност за гласуване на допълнителни средства“, каза още д-р Николай Брънзалов.
Председателят на БФС маг.-фарм. Димитър Маринов заяви, че подкрепят желанието да се вдигнат заплатите на медиците и подкрепят законопроектите с изключение на този на „Величие“. „В този закон липсва думата магистър-фармацевт. Освен това сме против сме абсолютните числа, заложени в закон, защото това ще налага законодателни промени всеки път, когато има инфлация“, каза той.
Маринов предупреди още, че се съгласяват с изложените съмнения по отношение на договарянето на заплатите в КТД, заложени в законопроекта на ГЕРБ, БСП и ИТН. „Всички промени, които се случват сега, са благодарение на професионалистите по здравни грижи и на младите лекари. Те няколко пъти подчертаха, че обвързването с КТД не е добро решение за тях. Просто изказваме лек скепсис по отношение на реализацията на този проект“, каза той.
Младите медици от Изпълнителния комитет на „Бъдеще в България“ бяха категорични, че няма да отстъпя от исканията си за минимална стартова основна заплата в размер на 150% от средната брутна работна заплата (СРЗ) за страната за всички лечебни заведения, които имат договор с НЗОК.
„Категорично се противопоставяме на всички предложения за промени в Закона,
които предвиждат обвързване на минималните възнаграждения на медиците с наличието на приет и подписан КТД
Опити за въвеждане на промени в трудовите възнаграждения на лицата, заети в отрасъл „Здравеопазване", вече са правени и всички те са завършили с неуспех. Пример за това е КТД 2022, с който не беше постигнато ефективно увеличение на възнагражденията. Голяма част от лечебните заведения, въпреки подписания КТД, не достигнаха минимално предвидените прагове за възнаграждения по категории служители, отделни разпоредби бяха атакувани по съдебен ред, което отне месеци и доведе до затвърждаване на несигурността в сектор „Здравеопазване". В крайна сметка до реално, достойно повишаване на възнагражденията не се достигна. Резултатът към настоящия момент е, че медиците продължават да са най-ощетеното професионално съсловие в страната. Като закономерно следствие страната продължава да губи висококвалифицирани кадри, при това със застрашителни темпове“, каза по време на заседанието Калина Божилова.
Тя допълни, че от друга страна представители на работодателите в сектор „Здравеопазване" се противопоставят на сключването на КТД, включително и на исканията за достойни възнаграждения на служителите. „Пример за това е писмено становище от председателя на Асоциацията на университетските болници в Република България, изпратено до Комисията по здравеопазването при Народното събрание, в което изрично е посочено, че не е налице възможност за поемане на ангажимент от тяхна страна за увеличаване на възнагражденията, както и че не са налице основания за „безсмислени срещи", „обсъждания", „съгласия" и „несъгласия". За невъзможност да се проведат преговори и да се пристъпи към сключване на отраслов КТД бе обявено и в Отворено писмо на Изпълнителния комитет на ФСЗ – КНСБ. Въвеждането на достойни възнаграждения за лекарите и медицинските специалисти чрез КТД е доказано неефективен метод, който няма да доведе до конкретни резултати. Предвид изложеното по – горе, ние, представителите на Инициативен комитет на протест „Бъдеще в България", ще продължим да настояваме пред законодателната власт да изпълни обществено декларираните си ангажименти към цялото медицинско съсловие, като приеме промени, които в действителност ще позволяват своевременно повишаване на възнагражденията и достигането им до нива, които не са унизителни и отговарят на високорисковата и обществено значима дейност, която осъществяват медиците“, каза още Божилова.
„Представените законопроекти предвиждат увеличаване на възнагражденията на медицински специалисти от различни категории и създават гаранции за спазване на предложените размери на възнагражденията с различни правни способи, включително административни наказания за управителните органи на лечебните заведения – търговски дружества. В същото време, следва да се отчете фактът, че към настоящия момент се прилага модел на финансиране на база извършена дейност. Предвид и въведените финансови лимити за дейностите, заплащани от НЗОК, залагането на увеличения в разходите на лечебните заведения (особено в кратък срок и с предварително определен размер от 125 % и 150 % от средната брутна заплата за страната на основно възнаграждение, без паралелно и съответстващо увеличение на приходите, се предпоставя сериозно финансово дисбалансиране в общия финансов резултат на дружествата, което следва да бъде компенсирано от собствени ресурси по преценка на всяко лечебно заведение“, заяви министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов.
По думите му съществува сериозен риск
лечебните заведения-търговски дружества да не успеят да осъществяват рентабилна дейност,
предвид предлаганото увеличение на разходите им, при запазване на приходния механизъм, съответно да натрупат задължения, в т.ч. просрочени, и да генерират загуби, което би влошило финансовото им състояние и би ги поставило в рискова ситуация да могат да функционират като действащо предприятие.
„ Следва да се обърне внимание и на факта, че съгласно данните, предоставени от дружествата, разходите за персонал, лекарствени продукти и медицински изделия, както и издръжка, формират над 92% от разходите на държавните лечебни заведения, а техният дял в приходите е 93%. Това ограничава възможностите на държавните лечебни заведения за болнична помощ за съществено увеличение на заплатите, което налага да се търсят гарантирани източници на финансиране за постигане на предложените основни заплати. Поради големият брой действащи болнични заведения на територията на страната, както и конкуренцията между тях заетостта на леглата в държавните болници е в диапазон 60-63%, което се отразява на реализирането на приходите. Такава промяна би рефлектирала в посока влошаване финансовото състояние на сектора като цяло, без възможност за пряко въздействие от страна на държавата поради рестрикциите на Закона за държавните помощи“, заяви още доц. Кирилов.
Министърът заяви, че МЗ подкрепя законопроекта на управляващите, тъй като с него се предлага регламентиране на законово ниво на минимални изисквания към размера на трудовите възнаграждения на персонала на всички лечебни заведения, независимо от тяхната собственост, когато се финансират със средства от НЗОК и/или от държавния бюджет.
Според депутата от ПП-ДБ Александър Симидчиев към проблема трябва да се подходи прагматично. „Имаме два критично важни проблема, свързани с реформата – младите хора, които изтичат като кръв от прерязана артерия и статута на специалистите по здравни грижи. Работодателите систематично казват, че трябва да защитаван инвестициите си. 60% от новите скенери, КТ и роботи са купени в последните 5 години, работи се с най-новите медикаменти, а човешкият ресурс е в пенсионна възраст“, каза той. Д-р Симидчиев беше категоричен, че НЗОК не може да има отношение към заплатите, защото лекарите нямат минимална ставка и труда им не е включен в клиничните пътеки. „Сега може да направим някои бързи неща, за да спрем кървенето, но не можем да направим много за оздравяване на системата“, каза още той.
Председателят на здравната комисия проф. Костадин Ангелов заяви, че до края на тази седмица трите законопроекта ще бъдат гледани в зала на първо четене. "След това обаче трябва да направим ново извънредно заседание на здравната комисия, на която те да бъдат обединени, а общият законопроект ще бъде изчетен в зала най-рано следващата сряда. След това дори да съкратим срока за предложения и становища на три дни, ще изтекат в началото на месец август и съответно законът няма да може да бъде приет до края на тази парламентарна сесия“, каза той.
Народният представител от ПП-ДБ доц. Васил Пандов опонира, че сроковете може да бъдат съкратени още повече и приемането на общия законопроект да се случи до 28 юли, тъй като това е правено с много законопроекти до този момент.
„Правили сме го с много други законопроекти, които обаче са с един параграф. Общият доклад ще бъде с три варианта на всеки параграф. Физически е невъзможно, не че нямаме желание да го приемем“, отвърна проф. Ангелов.
Дрън дрън..... толкова е лесно и справедливо. Парите ги има и сега във фонд заплата Директори и начлници клиники и отделения да обуздаят алчносттта си .Получават незаслужено по 20-30-50, че и 100 х .лв Да отстъпят само 25% на младите колеги и въпроса е решен
Младите лекари в момента получават един гол к.р и затова масово ще продължат да бягат в чужбина. Докога? 1. Докато частните болници-хиени смучат от Касата и правят каквото си искат. Изритайте ги да си правят собствена Каса номер 2, защото не искаме да лапат нашите здравни вноски. Ама най-добрите работели там… Верно ли? Най-добрият навсякъде може да работи, нали затова е най-добър… 2. Докато фигурантите от МЗ продължават да имитират дейности, определяйки места за специализации, създавайки кухи работни групи и бля-бля… Как така определяш местата, пък не можеш да определяш заплатите бе, министре!? Това е нонсенс. На кого слугуваш всъщност! 3. Докато няма ефективна стачка както я направиха ония суяци от Софийския градски транспорт. На които веднага вдигнаха заплатите, без работни групи и бля-бля…, защото Тиквата така каза? И ето, най-големият проблем всъщност е, живеем в държава, в която Тиквите са по-ценни от Лекарите. Затова нещата не вървят.
КТД е шменти капели. БЛС са подлоги. Депутатите са папагали. Само стачки до умиране на пациент ще решат проблемите в здравеопазването и ще изметат корумпираните властници, защото тогава и само тогава тъпия народ ще вдене, че медицинските сестри не са метачки с лилави венци.
Коцето знае, той е прсвач