От днес София е домакин на 12-ото издание на научния форум Дни на ехокардиографията, съобщиха организаторите от Фондацията по неинвазивна образна диагностика в кардиологията с председател доц. д-р Красимира Христова.
Проявата събира водещи специалисти от България и чужбина, които ще представят най-новите тенденции, иновации и съвременни клинични подходи в ехокардиографията и образната диагностика в кардиологията.
Програмата включва експертни лекции, дискусии върху реални клинични случаи, анализ на съвременни диагностични приложение в ежедневната клинична практика.
Основният акцент ще бъде поставен върху интегрирането на съвременните методи за образна диагностика в оценката на сложни кардиологични състояния и проследяването на ефектите от лечението. Участието на млади лекари в сесиите с клинични случаи по традиция е важна част от дискусиите.
Една от основните теми на Дни на ехокардиографията 2026 ще бъде прилагането на съвременни ехокардиографски техники за оценка на клапните сърдечни заболявания - триизмерна ехокардиография (3D образ на сърцето) и методи за оценка на деформацията на сърдечния мускул (strain).
Тези модерни технологии помагат на лекарите да преценяват по-прецизно състоянието на сърцето и да откриват ранни промени в сърдечната функция още преди появата на клинична симптоматика.
В рамките на форума ще бъде демонстрирано как данни от различни образни методи– компютърна томография, магнитен резонанс и ехокардиография могат да се интегрират за по-точно вземане на клинични решения при т.нар. структурни сърдечни интервенции. Това са минимално инвазивни процедури, при които сърдечни клапи могат да бъдат възстановени или подменени без необходимост от класическа отворена операция.
Интересен факт е, че при някои от тези процедури лекарите разчитат едновременно на няколко „карти“ на сърцето, създадени от различни технологии, за да се ориентират с максимална прецизност в реално време.
Ще бъде обсъдена и ролята на изкуствения интелект (AI) в кардиологията - как той подпомага диагностиката, ускорява обработката на медицински данни и улеснява работата на медицинските екипи. AI вече не е само помощен инструмент, а технология, която може да анализира огромни обеми образни данни за секунди. В някои случаи алгоритмите откриват фини отклонения, които могат да останат незабелязани при стандартен преглед.
Друг важен акцент ще бъде разпознаването на образни находки при кардиомиопатии и заболявания на перикарда в ерата на съвременните таргетни терапии. Малко известен факт е, че перикардът нормално съдържа минимално количество течност, която действа като „смазка“, позволяваща на сърцето да се движи свободно във всеки удар, припомнят кардиолозите.
Ще бъдат представени и реални клинични случаи, в които мултидисциплинарният сърдечен екип (heart team) взема решения заедно – кардиолози, хирурзи и образни специалисти. Тази тема показва значителен напредък в диагностиката и лечението на сърдечните заболявания и показва как новите технологии и работата в екип подобряват безопасността, точността и качеството на грижите за пациентите. Форумът ще даде възможност на специалистите да се запознаят с най-новите тенденции, да обсъдят предизвикателствата в практиката и да обменят опит за прилагането на съвременните технологии в ежедневната клинична работа, алгоритми, както и практически насоки с приложение в ежедневната клинична практика.













