Критериите, по които се субсидират ТЕЛК комисиите в болниците, ще бъдат допълнени. Така размерът на субсидията за дадена ТЕЛК ще се определя от това, кога дадено заявление е постъпило в съответната комисия. Това ще се случи, ако бъде прието предложението на Министерството на здравеопазването за промени в Наредба 3 на ведомството, регламентираща медицинските дейности извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, за които МЗ субсидира лечебните заведения.
Според настоящия регламент субсидиите за ТЕЛК се определят от тяхната „производителност“ – броят на издадените в срок решения, като за отправна точка по отношение на срока се смята датата на постъпването на заявлението в съответната регионална картотека на медицинската експертиза (РКМЕ). Ако решението е издадено до два месеца от постъпването на заявлението-декларация в РКМЕ, съответната ТЕЛК получава пълна субсидия от 100 лв. за решение. Ако пък решението се издаде в над двумесечен срок, тогава субсидията пада на 40 лв. или 25 лв., в зависимост от забавянето.
Срокът за произнасяне обаче след последните промени в системата на ТЕЛК вече обективно зависи не само от постъпването на заявлението, а и от това дали дадено заявление е преразпределено впоследствие към друга комисия – нещо, което се случва често след като заявленията започнаха да се разпределят електронно на случаен принцип.
„Пренасочването на заявленията е изцяло в интерес на хората, очакващи експертиза, тъй като в противен случай производствата по тях се забавят значително.
В тези случаи отчитането на срока, в който ТЕЛК се произнася, спрямо подаването на заявлението в РКМЕ като единствен критерий за определяне размера на субсидията е нецелесъобразно, тъй като нарушава интереса на комисиите, към които са преразпределени заявления, производствата по които са вече забавени. По тази причина издадените експертни решения не могат да осигурят на съответната ТЕЛК най-високата стойност на субсидия, което генерира недоволство сред комисиите, както и още по-голямо забавяне на пренасочените случаи, тъй като те биват отново отлагани“, посочват в мотивите си от Здравното ведомство.
Затова от там предлагат по-справедлив по тяхно мнение начин за субсидиране на дейностите по медицинска експертиза, който се изразява в допълване на критерия за определяне на срока за произнасяне на ТЕЛК, като в случаите на насочване към нова ТЕЛК се взима предвид датата, на която заявлението е постъпило в тази комисия.
Според разчетите на МЗ допълнителните средства за тази дейност, заложени в бюджета на Министерството за 2025 г. спрямо тези от 2024 г., ще са достатъчни за реализирането на предложението.
От МЗ предлагат също така промени в Наредбата, свързани с психиатричната помощ, лечението на ХИВ/СПИН, грижата за деца с увреждания и лечението на пациенти с туберкулоза.