България е на челна позиция в Европейския съюз по случаи на инсулт. На всеки 10 минути у нас един човек е засегнат от болестта, а на всеки час и половина един умира.
„Инсултът е заболяване с огромна и непосредствена смъртност, още в болницата, и отложена – в рамките на месеците, след като човек преживее инсулта. По-големият проблем са тези, които оживяват, защото огромна част от хората, които оживяват, получават тежки ограничения за живота си – двигателни, ментални, говорни и имат нужди от постоянни грижи, внимание, рехабилитация дълги месеци и години“, каза пред БНР началникът на Клиниката по неврология в УМБАЛ „Св. Анна“ – София и председател на Българското дружество по инсулт доц. Росен Калпачки.
По думите му по-голямата част от пациентите не се възстановяват, но ако в първите 4 часа от инсулта се приложи тромболиза, те могат да си тръгнат в добро състояние от болницата.
„Четири часа от настъпването на някой от следните симптоми. На първо място е внезапно изкривяване на лицето, внезапна слабост в едната или другата ръка, или внезапна промяна в говора. Това, когато се случи изведнъж на ваш близък, почти със сигурност сте познали инсулт и трябва да закарате човека веднага в болница. Веднага означава веднага, не утре, не след като си почине, не след като се наспи и не след като си свършите някаква друга работа. Веднага означава минути“, каза доц. Калпачки.
Той допълни, че в повечето региони на България вече има екипи, които могат да прилагат тромболиза. „Все още не всички лекари имат голям опит, но и пациентите отиват късно. Другата причина за рядкото прилагане на терапията е, че в нашето съсловие все още има и известна боязливост да се прилага съвременното лечение.
Тромболизата дава по-голям шанс на пациентите. При инсулт на част от мозъка не достига кръв, защото артерията, която я кръвоснабдява, се е запушила от тромб. Тази част от мозъка остава без кръв и умира – това е инсултът. Тромболизата разтваря този тромб и възстановява кръвообращението. Когато тя се прилага, три пъти повече пациенти си тръгват с подобрено състояние и няма тежка инвалидизация“, подчерта доц. Калпачки.
В рамките на година 800 хиляди души в Европа получават инсулт – това е един човек на всяка минута. В Европа обаче тенденцията е надолу, докато у нас броят на засегнатите остава устойчив, дори се увеличава, отбелязва неврологът.
„У нас е необходима по-всеобхватна стратегия, национален план за борба с инсулта, ако искаме да имаме резултати. Нищо общо нямат политиците с липсата му, има безхаберие и неангажираност сред колегите“, категоричен е доц. Калпачки.
Той допълни, че в България сме рекордьори по болестност и смъртност от инсулт. „Профилактиката ни още повече куца в сравнение с другите държави. Може да я сведем до някои простички правила: да си лекуваме редовно кръвното, диабета и сърдечните болести. Тези три неща, ако ги правим до живот, инсултът ще се случва по-рядко“, каза той.
Доц. Росен Калпачки съобщи още, че до ноември ще бъде възможно с помощта на ново приложение на телефона да се разпознават първите симптоми на инсулт, за да се търси навреме лекарска помощ. „Ще може, насочвайки телефона към лицето на вашия близък, за който се съмнявате, че има инсулт, телефонът да разпознае, че този човек може би получава инсулт. Телефонът трябва да чуе какво говори, ще му заснеме лицето и като дадете телефона в ръката на вашия близък, ако той го изпусне или е слаб, телефонът ще сигнализира, че този човек получава инсулт“, поясни той.