!
Петък, 09 Май 2025
24
март
 

Доц. Кирилов: Не мисля, че финансовият ресурс за болнична помощ е излишен

Базплатните антибиотици за деца са една правилна първа стъпка, ще се намерят средства и за назални противогрипни ваксини, каза още той

Понеделник, 24 Март 2025 | 10:57:07


„Не смятам, че е раздута болничната система и самия факт, че това, което се случи пред една седмица и реагирането на тази ситуация показва колко е адекватна българската болнична помощ и колко добре подготвени специалисти има“. Това каза пре

„Не смятам, че е раздута болничната система и самия факт, че това, което се случи пред една седмица и реагирането на тази ситуация показва колко е адекватна българската болнична помощ и колко добре подготвени специалисти има“. Това каза пред bTV министърът на здравеопазването д-р Силви Кирилов. Той подчерта, че евакуацията на пострадалите от пожара в Република Северна Македония и поемането на грижите за тях от българските медици е доказателство за високото ниво на българската медицина.

„Един специалист не се изгражда за година, две, три. Тук са необходими средно 15 години, за да може един специалист да бъде оформен, да бъде натрупан опит“, каза министърът.

На журналистически въпрос дали увеличаващият се финансов ресурс се изразходва ефективно в болничната ни система министърът коментира:

„При всички обстоятелства болниците са в повече, но ние във времето сме подходили по този начин. И сега ние като болнични легла сме в средата на класацията, да кажем, но като структури болнични сме в значително превишаване, ако мога да кажа, необходимостта.

Не мисля, че финансовия ресурс е излишен, защото все пак качеството на оказваната медицинска помощ трябва да бъде критерий

за това дали да съществува дадена структура или да не съществува. Но тук се поставят и други въпроси, защото някои структури болнични те са в основата на националната сигурност. Видяхте, имаше и COVID ситуация, сега виждате една ситуация, която не ни засяга пряко ние помагаме, но ние поддържаме едни структури, които понякога ще бъдат неефективни, но когато са наложи са изключително ефективни. Един специалист по изгаряне или пластичен хирург е скъпо струващо удоволствие. Първо да го създадеш, второ неговото естество на работа“.

Доц. Кирилов се спря и на темата

да има или да няма обществени поръчки за покупката на лекарства от страна на частните болници

в контекста на наскоро отхвърленото то парламента предложението на ПП-ДБ, частните болници да провеждат обществени поръчки за покупката на лекарства, когато над 50% от финансирането им идва от Здравната каса.

„Мисля, че тук въпросът е повече политически обръщения към хората и към избирателите. Аз като ръководител на две частни болници в частност съм провеждал такива процедури. Обществените поръчки се ръководят от един закон за обществените поръчки, където ако има някакви промени, трябва да се правят там. От моето кратко пребиваване в парламентарната зала, не съм юрист, но можах да разбера, че не е прието, не е добра практика, чрез преходни и заключителни разпоредби да се решават проблеми от други закони. Тук въпросът е принципен“, каза доц. Кирилов и добави, че мястото на дебата за промени в Закона за обществените поръчки е в парламента.

Министърът посочи още, че не е специалист и не може да коментира дали се губи финансов ресурс, ако частните болници не провеждат търгове за лекарства, но от работата си в такива лечебни заведения може да направи извода, че не се губят средства.

В тази връзка той посочи, че в момента се предприемат действия да бъде направено сравнение и резултатът от тях ще бъде оповестен.

Доц. Кирилов засегна и темата за безплатните антибиотици за деца, за които в бюдежта са заложени 10 млн. лв. По думите му

безпратните антибиотици за деца са една първа стъпка в правилната посока.

Министърът бе категоричен, че средства за безплатни назални противогрипни ваксини на децата ще се намерят и това ще стане факт на малко по-късен етап.

Доц. Кирилов изрази мнение, че за определен период трябва да действат и двата вида рецепти – електронна и хартиена, за да се избегне напрежението и риска от грешки.

„Преди една година водихме същия разговор с електронните рецепти, които бяха въведени за антибиотиците и за препаратите за лечение на диабет. Тогава имаше същите опасения. До момент има изписани над 7 милиона и 250 хиляди електронни рецепти. Самият аз изписвам електронни рецепти и не виждам някаква опасност, което да притеснява лекарите или фармацевтите дали рецептата е електронна или на хартия. Може би

за определен период от време трябва да действат и двете,

каза той.

На въпрос дали ще настъпят реални промени в системата на ТЕЛК и ще спре забавянето на експертни решения, министърът отбеляза, че все пак броят им намалява, а ситуацията ще се подобри най-късно до деветмвсечието на тази година, особено след като лекарите от ТЕЛК получат достъп до е-досиетата на пациентите, което ще стане факт от 1 юни или от 1 юли. т.г.

„Ние нямаме друго решение. Това е коренна реорганизация на тази дейност и без търпение... Грешки ще се получават, особено първата година, докато се изчистят“, коментира министърът.

Той призова за обществена нетърпимост към употребата на вейпове, за активна позиция и засилен родителски контрол и подчерта, че само със забрани, глоби и наказания няма да бъде постигнат желания резултат нито по отношение на вейповете, нито по отношение на тютюнопушенето.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
xR@F


Всичко за коронавируса
Още новини
Създават Факултет по фармация в Бургаския държавен университет
08.05.2025 17:43:06

Създават Факултет по фармация в Бургаския държавен университет

Министерският съвет предлага на Народното събрание проект на решение за откриване на Факултет по ...

Бившият шеф на МБАЛ Ботевград отново в ръководството на болницата
08.05.2025 17:32:47

Бившият шеф на МБАЛ Ботевград отново в ръководството на болницата

Бившият шеф на МБАЛ Ботевград Орлин Цветков  се върна отново на работа в лечебното заведение ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...