!
Петък, 19 Април 2024
22
март
2
 

Доц. Кунчев: Ако има ваксини, можем да имунизираме до 50 000 души на ден

Понеделник, 22 Март 2021 | 10:53:10
2

С въвеждането на новите противоепидемични мерки очакваме да постигнем, ако не начало на понижаването на броя на случаите, да минем върха, то поне да има стациониране на новите случаи и да знаем, че няма да има ново нарастване. Ако успеем да го постигне

С въвеждането на новите противоепидемични мерки очакваме да постигнем, ако не начало на понижаването на броя на случаите, да минем върха, то поне да има стациониране на новите случаи и да знаем, че няма да има ново нарастване. Ако успеем да го постигнем това, спокойно можем да минем само с този период. Това каза пред bTV главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

По думите му обаче инфекцията е показала, че няма праг. „Важна е тенденцията дали вълната е достигнала пика си и е започнала нормализиране или все още се катерим нагоре. До края на седмицата ще имаме тенденцията и ще е ясно дали трябва да се удължават мерките“, уточни доц. Кунчев.

"Локдаунът влиза в сила този понеделник, понеже бяхме критикувани, че създаваме много затруднения за бизнеса. Тези няколко дни дадоха възможност за планиране", обясни главният държавен здравен инспектор и допълни, че тексаската скала, по която се определят мерките срещу COVID, се е оказала много надеждна. „Хората се заразяват там, където са много, където са най-нагъсто и където има активност. Едно е да стоиш мирно и тихо на маса и да се храниш, друго е спортувайки да дишаш интензивно и да разпръскваш вируса“, каза доц. Кунчев.   

„Някои болници са изключително натоварени. При 8660 настанени в болници и 690 в интензивни отделения, натоварването в болниците е много голямо. В някои райони на страната те са почти на предела на възможностите си - Бургас, Шумен, Враца, София. Има места с натоварване над 90 - 95%. Никой няма да оставим на улицата, но започват да се затрудняват лечебните заведения и затова са наложителни тези  мерки“, каза още доц. Кунчев.

По думите му частта на хората, които са прекарали вируса или са имунизирани, все още била твърде малка, за да повлияе на епидемичния процес.  Все още се анализират и причините за голямата смъртност в България на фона на други европейски страни.

„Откриваме, че понякога при много тежки хронични заболявания, човекът е много рисков с или без COVID. Структурата на населението ни, което е много възрастно, както и големият брой хора с хронични заболявания. Хората с други заболявания не се неглижират, тъй като няма човек, който да се нуждае от спешна помощ и да не е бил приет, но персоналът на болниците е малък, много натоварен и това се отразява“, допълни главният държавен здравен инспектор.

„Чакат се резултатите от пълното геномно секвениране на коронавируса при заразените българи, прибрали се от почивка в Африка, за да се види дали става въпрос за южноафриканския или нигерийския вариант на болестта. Засега обаче това, с което се бори България, е английският щам, който вече е доминиращ“, обясни доц. Кунчев. По неговите думи "ние винаги ще догонваме коронавируса" и постоянно ще се появяват нови негови мутации.

По отношение на ваксините доц. Кунчев заяви, че стига да дойдат необходимите ваксини, които чакаме, сме в готовност да постигнем 40 000-50 000 ваксинирани на ден. Що се отнася до произвеждането на ваксини, Европа си е дала сметка да произвежда някои неща от стратегическо значение сама и ще отдели ресурс за това.

Колкото до това дали ще бъде разработена българската ваксина в БАН, доц. Кунчев заяви, че е песимист. „И да излезе, и да е качествена няма да има пазар за нея, защото на момента вече има много препарати за имунизация срещу коронавирус, конкуренцията е голяма и дори големи фармацевтични компании се отказват да разработват нови", каза той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
L#R8

Гост 22.03.2021 15:01:47

Ако има ваксини..., ама няма.

Да да 22.03.2021 11:48:43

Кунчев ще си в затвора скоро заедно с компанията си, за една година криза добре се угояваш!


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...