Спирането на дишането за повече от 2 минути се равнява на удавяне или обесване. Това каза пред Нова телевизия доц. Богдан Младенов, началник на Клиниката по детска анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛСМ „Пирогов“, по повод опасната игра от социалните мрежи, при която деца задържат нарочно дишането си. Припомняме, че при такъв случай преди дни дете в Бургас загуби съзнание и беше прието в болница с амнезия. В четвъртък от Министерството на здравеопазването излязоха с предупреждение за опасността от подобни предизвикателства.
„Мозъкът е най-чувствителният орган, който има най-голяма нужда от кислород и при който най-бързо настъпват промени, когато няма достъп до кислород. За мозъка няма значение дали спирането на дъха е волево или е инцидент, за него просто няма кислород“, каза доц. Младенов.
По думите му необратими промени в мозъка се случват след 2-3 минути без достъп до кислород. „Това е условна граница и зависи от индивидуалното състояние на всеки човек. За някои две минути може да са твърде много и да загубят съзнание по-рано. След загубването на съзнание, нещата стават напълно непредсказуеми. Слава Богу, има физиологичен механизъм, който кара хората императивно да започнат да дишат, който в повечето случаи сработва, но не винаги, особено когато се изпълняват техники, с които да се преодолее този механизъм, както е представено в тези предизвикателства“, обясни доц. Младенов.
Анестезиологът уточни, че уврежданията са хипоксично-исхемични и могат да доведат до загуба на моториката на крайниците, загуба на способността за говорене и човек да остане зависим за цял живот от грижите на някой друг. „Не си заслужава, защото е абсолютно непредсказуемо, а това е сценарий, при който човек остава жив, но може да няма възстановяване на съзнанието“, подчерта доц. Младенов.