!
Сряда, 15 Май 2024
05
юли
7
 

Доц. Пандов: В системата е необходим засилен контрол

Вторник, 05 Юли 2022 | 11:10:21
7

„Ние не започнахме със смяната на ръководства на лечебни заведения, както някои други предходни екипи. Ние започнахме с проверки. Установихме някои диспропорции – големи лечебни заведения, които за последните 10 г. са проверявани веднъж и п

„Ние не започнахме със смяната на ръководства на лечебни заведения, както някои други предходни екипи. Ние започнахме с проверки. Установихме някои диспропорции – големи лечебни заведения, които за последните 10 г. са проверявани веднъж и примерно много по-малки, които са проверявани множество пъти през последните години“. Това заяви пред bTV доц. Васил Пандов, началник на кабинета на здравния министър и председател на НС на НЗОК.

Той обясни, че 

причините за сливането на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ и СБАЛББ са комплексни, 

но това е една необходима стъпка.

Според анализа на ИАМН състоянието на Белодробната болница от гледна точка на прием на пациенти е достигнало притеснителни нива – рязко намален приток на болни и използваемост на леглата до 30% - 40%, напускащ персонал, и това е породило сериозни опасения за качеството на дейността на лечебното заведение. По тази причина, а и поради близостта с УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ е било взето решение те да бъдат слети, за да се използва и високотехнологичният потенциал на образната диагностика в нея.

Той бе категоричен, че като цяло в системата е необходим засилен контрол. „Контролната дейност от страна на Министерство на здравеопазването да бъде по-засилена. От проверките обаче убягнаха две други наши проверки – за районните здравни инспекции, разходването на средствата за антигенни тестове и защитни средства, както и загубата на държавата, приблизително около 70 млн. от концесионни такси за калонаходищата, които имат лечебни свойства. Тези концесионни такси, както посочихме, може да са достатъчно за построяването на една детска болница“, поясни той.
По думите му

Министерство на здравеопазването е трябвало да създаде концесионен регистър на калонаходища,

които имат лечебни свойства, а такива в България има на различни места – по черноморското крайбрежие, Поморие и други. „Това обаче не е извършено в последните 20 г. и МЗ не е получило нито един лев приход от тези калонаходища“, каза той.

Навлизайки в темата за строежа на Детската болница, доц. Пандов заяви, че преди всичко ръководният екип на здравното министерство поставя на първо място създаването на ясна концепция – какви са нуждите на детското здравеопазване.

„В момента тя се подготвя. Направихме един анализ на ИА „Медицински надзор“ за потребностите, който тепърва ще се задълбочи. Изготвяме и стратегия за детско здравеопазване във връзка с една от задачите, които има за реформи по реда на Плана за възстановяване и устойчивост. Потребностите безспорно са важна част от концепцията каква детска болница ни трябва. Това всъщност повтарят през цялото време и неправителствените организации“, каза доц. Пандов.

По думите му има възложена една обществена поръчка, има вече избран изпълнител, който прави предпроектно проучване, в рамките но което се търсят терени.
„Къде е теренът можем да кажем и в рамките на следващите няколко месеца. А вече оттам нататък планът ни е до края на годината, ако остане този екип, да обявим процедура за изготвяне на първо място на концепция, на базата на която да се види колко отделения са необходими, какъв вид лечение“, допълни той.

Доц. Пандов засегна и темата за

нарастването на COVID заболеваемостта и мерките, които вероятно ще се наложи да бъдат предприети

„В момента сме в началото на – както вече цялото общество знае – на тази крива. Вероятно през август месец ще има някакъв пик на тази вълна в момента ново разпространение. На този етап задължителни мерки все още не са предприети. Но както обяснихме при края на извънредната епидемична обстановка, много от тези мерки зависят от нас. Практиката в момента, която наблюдаваме и другите държави, е да въвеждат препоръчителни мерки – ползването на маски в средствата за масов транспорт, на закрито. Още не са преминали към задължителни мерки“, каза той

Доц. Пандов припомни, че по силата на действащото законодателство могат да бъдат въведени определени мерки, като например ограничаване на броя на лица на закрито, в работни места, в обществени заведения, носене на маски на закрито, забрана за свиждания в лечебни заведения.

„Това, което не можем да въвеждаме по силата на закона извън обявена епидемична обстановка е ограничаване свободата на придвижване. Тоест някакъв вид локдаун не може да се въведе извън обявена извънредна епидемична обстановка. Но граничен контрол може да се въведе отново както преди“, обясни той. Доц. Пандов бе категоричен, че в момента няма натиск върху лечебните заведения.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
AJtw

Гост 06.07.2022 23:26:47

Стратегии и концепции - така се строи детска болница.

Гост 05.07.2022 16:22:27

Вие не само никого не сменихте, защото всички си платиха пребогато,ама и нищо не направихте половин година, освен да крадете и със задните си части, хайде, сбогом!

Гост 05.07.2022 16:07:40

Пандов е поредния слон в стъкларски магазин.. Няма понятие от здравеопазване....

Гост 05.07.2022 11:48:02

И кой ще го прави този контрол бе амиго ?! Аман от празнодумци и нищоправци !

д-р Хаус 05.07.2022 11:33:49

КЪДЕ ВИ Е ЗАСИЛЕНИЯ КОНТРОЛ В ОНКОЛОГИЯТА /УСБАЛО/? ДОКОГА СЪС СЕРБЕЗОВА ЩЕ ДЪРЖИТЕ ТАМ АГ ФЕЛДШЕРА СТЕФАН КОНСТАНТИНОВ ДА СЕ ПРАВИ НА ДИРЕКТОР НА ОНКОЛОЗИ??? ПАНДОВ, ИЗЛАГАТЕ СЕ МНОГО!

Гост 05.07.2022 11:31:57

Сложете до всеки лекар по един полицай, да ви ЕПМ.

Гост 06.07.2022 09:33:00

Правилно! И полицаите гледат семейства, нека се видят в лев.


Всичко за коронавируса
Още новини
Безплатни кардиопрегледи в УМБАЛ – Пловдив по повод Световния ден на хипертонията
15.05.2024 11:42:06

Безплатни кардиопрегледи в УМБАЛ – Пловдив по повод Световния ден на хипертонията

На 17 май по повод Световния ден на за борба с хипертонията екипът на Инвазивната кардиология в У ...

НЗОК определи реда за заплащане на лекарствата за редки болести и след 18-годишна възраст
15.05.2024 10:59:55

НЗОК определи реда за заплащане на лекарствата за редки болести и след 18-годишна възраст

НЗОК определи реда, по който ще бъдат отпускани и заплащани лекарствените продукти и диетични хра ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...