!
Четвъртък, 09 Май 2024
07
юли
1
 

Доц. Пандов: Целта е да поставим здрава основа на Детската болница, но може да отнеме няколко години (Обновена)

Няма недостиг на педиатри в страната, но повечето предпочитат доболничната помощ, каза д-р Грибнев

Четвъртък, 07 Юли 2022 | 14:20:36 Надежда Ненова
1

„Миналата година проектът за Национална детска болница беше в застой. Започнаха много проверки. Изводът от тях беше, че проектът по така зададената обществена поръчка е с невъзможен обект. От МРРБ също имаше писма, че не може да бъде реализиран.

„Миналата година проектът за Национална детска болница беше в застой. Започнаха много проверки. Изводът от тях беше, че проектът по така зададената обществена поръчка е с невъзможен обект. От МРРБ също имаше писма, че не може да бъде реализиран. Това показа, че търсенето на най-бързото решение не винаги е най-удачно“. Това каза началникът на кабинета на министъра на здравеопазването доц. Васил Пандов по време на пресконференция в МЗ днес.

Той допълни, че механичното обединение на две структури – СБАЛ по детски болести и болница „Лозенец“, предложено от служебния министър Стойчо Кацаров, също не е било удачно решение.

„Преминаваме към следващ етап – поставяне на здрава основа, която може да отнеме няколко години. В момента тече предпроектно проучване. Да се установи дали МЗ изобщо притежава имот, който е подходящ за Национална детска болница. Ориентирахме се към проучване на недвижими имоти, които са собственост на Министерството здравеопазването или са част от капитала на публични предприятия, собственост на МЗ на територията на град София. На първо място недвижимия имот в капитала на УМБАЛ „Св. Анна“, на следващо място в УМБАЛ „Лозенец“, в Овча купел във филиала на Национална специализирана болница за физикална терапия и рехабилитация, в Специализираната болница по ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“ в Горна Баня и на последно място във филиала на Националния комплекс по рехабилитация в Банкя“, каза доц. Пандов.

По думите му първо трябва да се установи дали МЗ изобщо притежава подходящ недвижим имот, но успоредно с това трябва да се проведе процедура по Закона за обществените поръчки за изготвяне на задание за Националната детска болница. Предпроектното проучване пък ще приключи до края на юли. „Ако в резултат се установи, че нито един от тези имот е подходящ – ще се търси на първо място от държавата и в последствие от общината“, каза доц. Пандов.

„Акцентът не е само сградата, а единен интегрален подход към здравето на детето. Концентрация на знания, експертиза и най-добрата апаратура в тази области и висококвалифициран персонал“, добави здравният министър в оставка проф. Асена Сербезова.

Доц. Пандов се извършва анализ на потребностите в детското здравеопазване. „Анализът е изготвен от ИАМН през февруари и допълнен през април, но трябва да бъде надграден.

По отношение на кадровата обезпеченост на болницата според зам.-министъра на здравеопазването д-р Петър Грибнев в България няма недостиг на педиатри, но те са неравномерно разпределени. „Това, което забелязваме е, че се получава преразпределяне на педиатрите, които предпочитат доболничната помощ за сметка на болничната и се забелязва отлив в Отделенията по педиатрия. Това е, върху което трябва да работим. Иначе като специалност не се забелязва, че има недостиг в сравнение с Европа. Другото е, че има неравномерно разпределение в големите градове и по-малките населени места. Това пак опира до Здравната карта, която ще ни даде представа какви нужди от педиатри има“, каза той.

От МЗ съобщиха още, че са отпуснати 1,5 млн. лв. по проект за разширение в СБАЛ по детски болести. Директорът на лечебното заведение д-р Благомир Здравков обясни, че то вече е започнало по програма „Региони в растеж“ и ще протече на няколко етапа.

Предвижда се Интензивното отделение да бъде разширено с още 5 легла, така че да станат общо 11 и вече се обучава нов екип. Прави се преустройство и на приемния блок, който трябва да се превърне в профилирано Детско спешно отделение с нови кадри, съвременна апаратура има, но и ще се увеличи като площ.

Предвижда се и ремонт на цял етаж от болницата, където да бъде създадена Клиника по образна диагностика, тъй като болницата има само един конвенционален рентгенов апарат и голяма част от децата се транспортират в други болници.

Доц. Пандов съобщи, че ще бъде създаден Обществен съвет за Националната детска болница, който да служи като медиатор между държавните органи и неправителствените организации. „Той да бъде правилния компас в каква посока се движим. Още не е обсъдена рамката и правилата на обществения съвет. Целта му е да има добра комуникация с МЗ, която да не зависи от промяната на ръководството“, каза той.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
mr$8

Гост 07.07.2022 16:26:49

Глупак!!!


Всичко за коронавируса
Още новини
Ракът е най-честата причина за смърт и при мъжете, и при жените през 2021 г.
08.05.2024 17:22:37

Ракът е най-честата причина за смърт и при мъжете, и при жените през 2021 г.

През 2021 г. ракът е водеща причина за смърт както при мъжете, така и при жените на възраст под 6 ...

ДКЦ
08.05.2024 16:57:37

ДКЦ "Пълмед" предлага PCR тест за диагностика на коклюш

За да отговори на големия пациентски интерес вследствие увеличаването на случаите на коклюш, особ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...