!
Сряда, 30 Април 2025
30
апр
 

Доц. Пишмишева: Марсилската треска е очаквана в периода на активност на кърлежите

Сряда, 30 Април 2025 | 10:30:23


„Марсилската треска се характеризира с висока температура, болки по мускули и стави, изразена отпадналост, обрив и изменение на мястото на ухапване от кърлеж. Всички тези симптоми бяха налице и при нашата пациентка при постъпването. Като цяло със

„Марсилската треска се характеризира с висока температура, болки по мускули и стави, изразена отпадналост, обрив и изменение на мястото на ухапване от кърлеж. Всички тези симптоми бяха налице и при нашата пациентка при постъпването. Като цяло състоянието на такива пациенти не е добро, тъй като температурата им достига високи граници – 39-40, болките по мускулите и ставите са много силни и това оставя пациентите на легло“. Това коментира пред bTV началничката на Инфекциозното отделение на МБАЛ – Пазарджик доц. Мария Пишмишева-Пелева. Повод за разговора с нея бе новината, съобщена вчера от болницата, за лекувана 84-годишна жена – първи случай на марсилска треска за годината.

Към изброените симптоми доц. Пишмишева добави и характерно изменение на мястото на ухапване от кърлеж. „Разбира се, пациентите могат да ни помогнат, ако кажат, че са ухапани от кърлеж“, отбеляза тя.

По думите й като цяло марсилската треска е доброкачествено заболяване, но има фактори, които могат да доведат до усложнения. Такива са възрастта на пациента, придружаващите заболявания, както и периодът от заболяването до диагностицирането: колко време пациентът е болен, без да получава лечение.

„Като цяло марсилската треска е очаквано заболяване в периода на активност на кърлежите, а Пазарджишка област е ендемична за тази болест“, каза още лекарката.

Тя припомни и някои от болестите, които кърлежите пренасят: „Кърлежите пренасят различни болести. Най-много у нас са случаите на лаймска болест, марсилската треска е повече при нас, Конго-Кримска хеморагична треска също се пренася от кърлеж. Могат да пренасят също анаплазмоза и някои други заболявания, които по-рядко се диагностицират при хората“.

Доц. Пишмишева даде и съвети за предпазване от ухапвания.

„Кърлежът не предпочита човека като любим гостоприемник, затова хора, които имат домашни любимци или селскостопански животни, трябва да обърнат внимание на тях, т.е. те да бъдат обезпаразитявани редовно, постоянно и да бъде контролирано това. Освен това, тревните площи, които кърлежите много обичат, да бъдат окосени и да бъде навсякъде пръскано, не само в дома и в собствения двор, а и в съседния. Така ще се пощадим или поне ще намалим възможността да ни нападне кърлеж.

По-трудно е, когато хората излизат в природата. Препоръчваме светло облекло с дълги ръкави и дълги крачоли, така че ако нещо ни полази, да можем да го видим. През лятото е по-трудно в горещините, затова се препоръчва, когато хората се приберат вкъщи, дрехите да се свалят и да се изтупат извън помещението, в което живее човекът, и тялото да се огледа от втори човек, тъй като на гърба и на главата няма как сами да го видим“, коментира лекарката.

Кърлежът може да се забие навсякъде по тялото. Предпочита влажни, скрити, меки места, където е по-лесно да пробие кожата, но може да бъде открит и на други места. „Сваляли сме на деца кърлежи между миглите, в окосмената част на главата, тъй като те играят в тревата и е по-лесно да ги полазят там“, обясни още началничката на Инфекциозното отделение на МБАЛ – Пазарджик.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
2FUG


Всичко за коронавируса
Още новини
В средата на май започва новото „Училище за бременни“ на УМБАЛ „Лозенец“
30.04.2025 12:49:56

В средата на май започва новото „Училище за бременни“ на УМБАЛ „Лозенец“

УМБАЛ „Лозенец“ обявява началото на новата поредица от лекции за бъдещи родители, кои ...

Министър Кирилов: Категорично сме против обучението на медицинските сестри да бъде намалено от 4 на 3 години
30.04.2025 12:10:38

Министър Кирилов: Категорично сме против обучението на медицинските сестри да бъде намалено от 4 на 3 години

Създадена е правна възможност за пряко договаряне между НЗОК и практиките на медицинските сестри ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...