!
Понеделник, 05 Май 2025
16
дек
 

Доц. Попов: Качеството на живот на онкопациентите у нас може да се окачестви с една дума – „Зависи“

Петък, 16 Декември 2022 | 11:14:39


„Средностатистическите резултати, които постигаме в България в лечението на онкоболните, показват, че сме на едни от водещите места по смъртност от злокачествени заболявания, независимо че имаме бърз достъп до специалисти, до изследвания, до диаг

„Средностатистическите резултати, които постигаме в България в лечението на онкоболните, показват, че сме на едни от водещите места по смъртност от злокачествени заболявания, независимо че имаме бърз достъп до специалисти, до изследвания, до диагностика“. Това каза д-р Георги Димитров от Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" в подкаста на БНР „В центъра на системата“.

Той уточни, че има твърде много случаи при напреднало злокачествено заболяване, особено при рак на гърдата, когато не се избира най-добрият подход в лечението.

„В България още преди пандемията направихме анализ и се оказа, че за периода 2015 - 2019 г. 30% от пациентките в София с рак на гърдата, които са в 4- ти стадий и с метастази, са били оперирани. Според всеки европейски гайдлайн първото звено за лечение е химиотерапия (или в зависимост от биологията на тумора - антитуморна терапия), т.е. това са било излишни операции в 99% от случаите. Това е забавило лечението на пациентките. Понякога хормоналното лечение, назначено от медицински онколог преди операция за контролиране и смаляване на тумора, подпомага за по-добър достъп към операцията", каза д-р Димитров.

Доц. Еленко Попов от Клиника по Урология и Андрология на  УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ” подчерта, че не става въпрос за погрешен подход в избора на терапия. „В съвременната медицина ключовата дума е „медицина, базирана на доказателствата“. Тоест няма грешен и правилен подход, има правилен, по-правилен, най-добър ..... Точно тук идва ролята на правилата за добра медицинска практика, както и на високооборотните центрове", каза той.

По думите му в онкологията е от критично значение т.нар. рефериране - тоест събиране на пациентите в Специализирани центрове, които правят голям оборот от лечения и операции. „Имаме ги, но те не са национални и няма всеобхватност на програмите, а не е хубаво да се прави операция от някакъв вид рак веднъж на три месеца в някое случайно лечебно заведение“, каза доц. Попов.  

Той каза още, че правилата за добра клинична практика в България не са закон, те са препоръки. „Имаме ги, но това трябва да се прави стандартизирано, за да има еднакви резултати навсякъде. Необходимо е да се създаде и обща електронна информационна система. Да има цялостност в лечението на пациента“, допълни доц. Попов.

Според д-р Димитров е много важно да имаме ракови регистри, защото когато имаш реална статистика, може да се види къде са най-големите пропуски.

"Лечението на един онкоболен не е спринт, то е маратон. Тоест то е много дълго във времето и ако имаш регистър, ти може да видиш пробойните във всяко отделно звено, къде се губи пациента и да се направи корекция", обясни д-р Димитров.

„Данните ги има, статистика има перфектна, но тя не е обобщена и от нея не може да се направят генерални изводи. И затова и качеството на живот на пациентите със злокачествени заболявания у нас може да се окачестви с една дума – „Зависи“, добави доц. Попов.

Целия епизод на подкаста може да чуете тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
H#64


Всичко за коронавируса
Още новини
БЛС: Недопустимо е оказването на натиск чрез посещения пред лични адреси, заплахи или опити за стигматизация на медицински екипи
05.05.2025 09:42:05

БЛС: Недопустимо е оказването на натиск чрез посещения пред лични адреси, заплахи или опити за стигматизация на медицински екипи

Районната лекарска колегия на Български лекарски съюз – Пловдив изразява тревога от зачести ...

СЗО: Хигиената на ръцете е неотменна част от превенцията и контрола на инфекциите
05.05.2025 08:52:59

СЗО: Хигиената на ръцете е неотменна част от превенцията и контрола на инфекциите

Хигиената на ръцете е една от най-важните мерки за защита на здравето на пациентите и медицинскит ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...