„Покачването на честотата на алергичните заболявания е постоянно в последните десетилетия, алергиите нарастват в епидемичен порядък и това не може да бъде предотвратено, защото факторите, които влияят, са изключително много“. Това каза пред БНР доц. Ваня Цветкова, началник на Отделението по клинична алергология в УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен.
По думите на специалистката в България има около 230 000 пациенти с астма, а заболеваемостта нараства в последните години.
Астмата не е само заболяване на детската възраст, а може да се отключи и в активна зряла възраст, стана ясно от думите на специалистката. Тя допълни, че фактори от околната среда като сезонност и мръсен въздух оказват влияние за появата и хода на болестта в повечето случаи.
Доц. Цветкова бе категорична, че вирусните инфекции обикновено предизвикват рецидив на астматичните симптоми, а астмата може да се появи и на фона на други заболявания на белите дробове.
„Бронхитът преминава за по-кратко време. Лампичката, която ще ни насочи за астма, е редуващи се симптоми на кашлица, стягане в гърдите, задух и затруднено дишане“, каза тя.
Доц. Цветкова посочи също така, че астмата може да бъде атопична и неатопична.
„Атопичната астма е алергична, тя най-често се отключва в ранна детска възраст. Ако не се лекуват симптоми на алергия в детска възраст, по-късно неизбежно те прогресират“, поясни специалистката.
Тя подчерта, че в страната ни са достъпни всички съвременни биологични таргетни терапии за астма и те се покриват от Здравната каса.
Специалистката препоръча на хората да не се самолекуват и най-вече да не злоупотребяват с таблетни и инжекционни кортикостероиди. Също така тя даде съвет в сезона на пролетни те алергии да не приемат сами антихистаминови препарати, да не си прилагат по свой избор капки за нос, а да се обръщат към специалист алерголог.
„Разполагаме и с модерни имунотерапи, но те се назначават само от алерголог“, обясни доц. Цветкова.