!
Петък, 10 Май 2024
12
дек
 

ЕMA: Моноклоналните антитела са без ефект срещу новите щамове на коронавируса

Понеделник, 12 Декември 2022 | 17:20:01


Работната група за спешни случаи ETF на Европейската агенция по лекарствата EMA предупреди, че моноклоналните антитела, разрешени в момента за лечение на COVID-19 е малко вероятно да имат ефект срещу нововъзникващи щамове на SARS-CoV-2, предаде пресслу

Работната група за спешни случаи ETF на Европейската агенция по лекарствата EMA предупреди, че моноклоналните антитела, разрешени в момента за лечение на COVID-19 е малко вероятно да имат ефект срещу нововъзникващи щамове на SARS-CoV-2, предаде пресслужбата на лекарствения регулатор.

Тези моноклонални антитела са предназначени да неутрализират вируса чрез свързване към шиповия протеин (спайк-протеина) на повърхността му. Нововъзникващите щамове обаче имат мутации в този протеин, които могат да намалят способността на антителата да се свързват с тях, предупреждават експертите на агенцията.

Наскоро проведени лабораторни изследвания показват, че моноклоналните антитела, насочени към шиповия протеин, са слабо ефективни при неутрализирането на щамовете Omicron BA.4.6, BA.2.75.2 и XBB.

Данните също така показват, че тези моноклонални антитела не неутрализират в значителна степен BQ.1 и BQ.1.1, които се очаква да станат доминиращи щамове в ЕС през следващите седмици.

Въпреки, че все още не е известно до каква степен намалената неутрализираща активност се превръща в намалени ползи за пациентите, здравните специалисти ще трябва да обмислят алтернативни лечения, особено ако подварианти като BQ.1 и BQ.1.1 станат преобладаващи, посочват още от EMA.

Антивирусните лечения като Paxlovid (nirmatrelvir / ritonavir) и Veklury (remdesivir), които имат различни механизми на действие, се очаква да запазят своята активност срещу нововъзникващите щамове, подчертават експертите. Тези лечения са одобрени в ЕС за пациенти с COVID-19, които не се нуждаят от допълнителен кислород и са изложени на повишен риск от прогресия на заболяването до тежка форма.

По тази причина ETF насърчава държавите-членки на ЕС да гарантират, че здравните специалисти имат достъп до тези антивирусни лечения за пациенти с повишен риск от тежка форма на COVID-19.

ETF, заедно с Европейския център за контрол и превенция на заболяванията ECDC, ще продължи да следи епидемиологичната ситуация в ЕС, уверяват от лекарствения регулатор. Оттам допълват, че ETF обмисля също да препоръча актуализация на продуктовата информация продукта за отделни моноклонални антитела.

От ЕМА припомнят още, че разрешените 4 моноклонални антитела се прикрепват към шиповия протеин на SARS-CoV-2 и по този начин предотвратяват навлизането на вируса в клетките на тялото. Това са Evusheld (tixagevimab / cilgavimab), Regkirona (regdanvimab), Ronapreve (casirivimab / imdevimab) и Xevudy (sotrovimab).

Тези моноклонални антитела се използват за лечение на COVID-19 при пациенти с повишен риск от влошаване, които обаче не се нуждаят от допълнителен кислород. Някои моноклонални антитела също са одобрени като средство за превенция на COVID-19.

Заключенията на ETF не се отнасят за RoActemra, друго моноклонално антитяло, което не е насочено към вируса, но действа като модулатор на имунния отговор и се използва заедно с кортикостероидни лекарства при пациенти, които се нуждаят от допълнителен кислород или механична вентилация, подчертават от регулатора.





Коментари по темата

Правила на форума за коментари
rtHT


Всичко за коронавируса
Още новини
Отиде си оториноларингологът д-р Светлозар Аврамов от Бургас
09.05.2024 20:28:14

Отиде си оториноларингологът д-р Светлозар Аврамов от Бургас

С прискърбие научихме, че днес, 9 май, след тежко боледуване е починал нашият добър колега и прия ...

МРРБ: няма устройствени проблеми с терена за Детската болница
09.05.2024 18:23:39

МРРБ: няма устройствени проблеми с терена за Детската болница

Няма устройствени проблеми с терена, определен за изграждане на национална детска болница в кв. & ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...