„У нас профилактиката на заболяванията на щитовидната жлеза все още е подценена. Много жени например, въпреки че усещат ранни симптоми на хипотиреоидизъм, отлагат посещението при специалист и стигат до ендокринолог едва когато вече се сблъскат с репродуктивни затруднения или спонтанни аборти“. За това алармира на пресконференция днес проф. д-р Русанка Ковачева, председател на Българското сдружение по тиреоидея и паратиреоидея. По думите й, изследването на тироидстимулиращия хормон (TSH) остава най-чувствителният и достъпен метод за първична оценка на функцията на щитовидната жлеза, тъй като неговите нива се променят още преди да настъпят отклонения в хормоните Т3 и Т4.
Срещата с медиите бе инициирана от Българското сдружение по тиреодея и паратиреодея (БСТП), Българското дружество по ендокринология (БДЕ) и пациентската организация Сдружение ВИОМ по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза, която се провежда от 25 до 31 май под мотото "Липсващият елемент".
Общо 334 287 българи или 6,4% от населението се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза, стана ясно на пресконференцията, на която бяха представени последни данни от фармацевтичния пазар за 2024 г. Общо 282 468 пациенти са се лекували за хипотиреоидизъм. Това са 5,4% от населението на България и спрямо 2023 г. те са се увеличили с 21 095 или с 8,1%.
За хипертиреоидизъм са се лекували 51 818 пациенти, което е 1% от населението на страната. Спрямо 2023 г. се наблюдава увеличение с 3 335 или с 6,9%.
"Много от пациентките, които диагностицираме с хипотиреоидизъм, са бременни, или току-що родили. Бременността буквално може да отключи латентна дисфункция на жлезата – особено ако жената има автоимунен тиреоидит или живее в район с йоден дефицит", посочи доц. д-р Александър Шинков от Българското дружество по ендокринология.
Автоимунният тиреоидит, известен още като болест на Хашимото, е най-честата причина за хипотиреоидизъм в страните с достатъчен йоден прием, обясни той.
Специалистите подчертаха, че освен функционални нарушения, нерядко се откриват и възли на щитовидната жлеза, в половината случаи при хора над 60-годишна възраст. Повече от 90% от тези възли са доброкачествени, но ултразвуковото изследване остава ключово за преценка на риска и необходимостта от последващи изследвания. Този безболезнен и неинвазивен метод позволява да се открият дори много малки възли и да се прецени дали е необходимо провеждането на биопсия, допълниха те. .
Експертите призоваваха за скрининг на функцията на щитовидната жлеза при всички жени, планиращи бременност или вече бременни, особено при наличие на рискови фактори като фамилна анамнеза, наличие на симптоми, предходна загуба на бременност, диабет тип 1, автоимунни заболявания, наднормено тегло или история на лъчева терапия в областта на шията.
Инициативата тази година насърчава жените да обсъдят дали имат нужда от изследване на TSH със своя лекар и напомня за възможността за онлайн оценка на симптомите чрез безплатен тест.