Ново проучване, което анализира данни за здравето на повече от 3 милиона жени в Швеция за период от 20 години, е установило, че тези от тях, които са били диагностицирани с предменструален синдром (ПМС) или предменструално дисфорично разстройство (ПМДР), са имали 11% по-висок риск от развитие на сърдечно-съдово заболяване в даден момент, в сравнение с жените, които не са имали такава диагноза, пише NBCNews.com.
По-младите жени, които са имали предменструално разстройство преди 25-годишна възраст, са имали още по-висок риск от развитие на сърдечно заболяване - 24%.
„Това е още едно напомняне колко важно е да се грижите за сърдечносъдовото си здраве, когато сте млади, а не да чакате, докато навършите 50 години или по-късно“, коментира д-р Елизабет Бертоне-Джонсън, съавтор на изследването и професор по епидемиология в Университета на Масачузетс-Амхърст.
За да бъде диагностициран ПМС или по-интензивният ПМДР, симптоми като промени в настроението, умора, спазми и апетит за храна трябва да са „достатъчно лоши“, за да бъдат оценени като „умерени“ или „тежки“ или да имат значително влияние върху способността на пациента да функционира, допълва тя.
Изследователите са анализирали и видовете сърдечносъдови заболявания, включително сърдечна недостатъчност, аритмии и неравномерен сърдечен ритъм, повлияни от предменструалните разстройства. Аритмиите и исхемичната болест на сърцето, показват най-силна връзка с ПМС и ПМДР, е техният извод.
Въпреки че изследването не е проучило възможните причини за тази връзка, д-р Бертоне-Джонсън и други експерти смятат, че предменструалните разстройства могат да са индикатор и за други основни физиологични състояния.
„В крайна сметка ще се прояви като сърдечносъдово заболяване, но преди това се проявява с предменструални симптоми“, смята тя.
Тези състояния могат да включват някакво възпаление или промени в RAAS системата, която регулира кръвното налягане, коментира д-р Ниека Голдбърг, кардиолог, специализиран в женското здраве в Нюйоркския университет Лангоне.
Тези възпалителни промени могат да доведат до увеличено натрупване на атероматозни плаки около артерии на сърцето, което увеличава риска от сърдечни заболявания. Голдбърг не е участвала в новото изследване.
Дори като се вземат предвид други сърдечносъдови рискови фактори като тютюнопушене, наднормено тегло, употреба на лекарства и някои предшестващи заболявания, жените, на които е поставена диагноза предменструално разстройство, са по-склонни да развият сърдечни проблеми, категорични са изследователите-
Шведският екип също е анализирал данни за двойки сестри като начин за отчитане на генетични и екологични фактори.
Д-р Прия Джайсингхани, ендокринолог в Нюйоркския университет Лангоне, смята, че трябва да се обърне повече внимание на рисковите фактори за сърдечни заболявания при жените, които могат да включват репродуктивни, хормонални и метаболитни състояния.
Това проучване, както и други, предполагат връзка между ПМС и/или ПМДР и артериалната хипертония. Един от изводите е, че високото кръвно налягане често остава недостатъчно диагностицирано при жените, според Службата за женско здраве на САЩ.
Според изследователи, една от най-важните последици от това проучване е, че то може да проправи пътя за диагностициране на сърдечносъдови заболявания при по-млади пациентки.
Това е една много важна стъпка към ранното идентифициране на жени в риск от сърдечни заболявания по-рано в живота. Въпреки че механизмът на риска от сърдечни заболявания при предменструални нарушения се нуждае от допълнително проучване, е важно лекарите да получат пълната история, включително наличието на ПМД при своите пациенки, смятат те.