!
Вторник, 22 Юли 2025
21
юли
 

Заплатите на младите медици да се договарят в КТД, предлагат управляващите

От коалицията ГЕРБ, БСП и ИТН искат да отпаднат текстовете за възнагражденията на лекарите от НРД

Понеделник, 21 Юли 2025 | 14:59:41 Надежда Ненова


Допълнително възнаграждение за придобита допълнителна професионална квалификация, свързана с изпълняваната длъжност, удостоверена със съответно свидетелство за придобиването й, да е не по-малко от 3 на сто от основното месечно трудово възнаграждение. Т

Допълнително възнаграждение за придобита допълнителна професионална квалификация, свързана с изпълняваната длъжност, удостоверена със съответно свидетелство за придобиването й, да е не по-малко от 3 на сто от основното месечно трудово възнаграждение. Това предвижда общият законопроекта на ГЕРБ, БСП и ИТН за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения за регламентиране на месечните възнаграждения на медиците.

Заплатата на персонала в лечебните заведения, които се финансират със средства от бюджета на НЗОК и/или от държавния бюджет, трябва да е не по-малко от предвиденото в действащия колективен трудов договор (КТД), а при липса на такъв - не по-малко от предвиденото в последния сключен КТД, увеличена с процентното увеличение на средната брутна работна заплата за страната за периода от крайната дата на действието му до датата на определянето на основно месечно трудово възнаграждението въз основа на публикувани официални данни на Националния статистически институт. Допълнителното възнаграждение за положен нощен труд да е не по-малко от 0,5 на сто от размера на минималната работна заплата за съответна година, определена с акт на Министерския съвет, за всеки отработен нощен час или за част от него.

Законопроектът предвижда още управител, изпълнителен директор или директор на лечебно заведение, който не спази изискванията, да се наказва с глоба в размер на 15 000 лв., а при повторно извършване на същото нарушение - с глоба в размер на 30 000 лв. Председател или член на съвета на директорите, или контрольор на лечебно заведение, който не осъществява контрол за спазването на изискванията от управител или изпълнителен директор на лечебно заведение най-малко веднъж на три месеца, да се наказва също с такава глоба.

Предлага се също от Закона за здравното осигуряване да отпадне текста в НРД да се включват изисквания относно основните трудови възнаграждения на медицинските специалисти, работещи в лечебни заведения за болнична помощ в изпълнение на договори с НЗОК, които са не по-малко благоприятни от предвидените в колективен трудов договор в отрасъл "Здравеопазване".

Припомняме, че ПП-ДБ, „Възраждане“ и „Величие“ също внесоха законопроекти за изменение на Закона за лечебните заведения. От ПП-ДБ предлагат в него да бъде записано, че основното месечно трудово възнаграждение на лекар без специалност и магистър- фармацевт без специалност, е не по-малко от 150 на сто от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца, за които са публикувани официални данни на Националния статистически институт, а основното месечно трудово възнаграждение на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, на лекарските асистенти, на зъботехниците и на помощник-фармацевтите, да е не по-малко от 125 на сто от средната брутна работна заплата за страната.

Допълнително трудово възнаграждение на медицинския персонал за преминати през предходната календарна година форми на продължаващо медицинско обучение съгласно минимална изисквания, определени от съсловните организации на лекарите, на лекарите по дентална медицина, на магистър-фармацевтите, на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, на лекарските асистенти, на зъботехниците и на помощник-фармацевтите, да е не по-малко от 1 на сто от основното месечно трудово възнаграждение за всяка година. Допълнително възнаграждение за придобита допълнителна професионална квалификация, свързана с изпълняваната длъжност, удостоверена със съответния документ за придобиването й, да е не по-малко от 5 на сто.

От „Възраждане“ искат основното месечно трудово възнаграждение на лекар без специалност, магистър– фармацевт без специалност, да е не по-малко от 150 на сто от средната брутна работна заплата за страната, която се определя на база последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година, съгласно публикуваните официални данни на Националния статистически институт. Основното месечно трудово възнаграждение на медицинските сестри, акушерките, асоциираните медицински специалисти, лекарските асистенти и помощник-фармацевтите, които упражняват дейност на територията на лечебните заведения, да е не по-малко от 140 на сто от средната брутна работна заплата за страната.

Началната заплата на лекар да е в нетен размер от 6 000 лева, за да спрат младите специалисти да напускат родината, предлагат от „Величие“. Съответно предлагаме началната заплата на професионалисти по здравни грижи, работещи в лечебни заведения да е в нетен размер 4 000 лева, а на санитарите и помощния персонал 1 500 лева. Допълнително трудово възнаграждение, което не е по-малко от 1 на сто от основното месечно трудово възнаграждение, да се заплаща за всяка календарна година, през която медицинският специалист е преминал форми на продължаващо медицинско обучение съгласно минималните изисквания, определени от съсловните организации.

Всички са единодушни всеки отработен час нощен труд да се заплаща допълнително с не по-малко от 0,5 на сто от размера на минималната работна заплата за съответната година, определена с акт на Министерския съвет.

Припомняме, че младите лекари от инициативен комитет „Бъдеще в България“ представиха също свой законопроект, според който основните  трудови възнаграждения на лекар без специалност и магистър-фармацевт без специалност да не е по-малко от 150% от средната брутна работна заплата за последните 12 месеца, за които са публикувани официални данни на НСИ. Допълнителното трудово възнаграждение на медицинския персонал за преминати през предходната календарна година форми на продължаващото медицинско обучение съгласно минимални изисквани, определени от съсловните организации, да не е по-малко от 1% от основното месечно трудово възнаграждение за всяка година, а допълнителното възнаграждение за придобита професионална квалификация в българско висше учебно заведение да е не по-малко от 5%, а от в друга държава от ЕС или ЕИП – 10%.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
UV1z


Всичко за коронавируса
Още новини
10 места за студенти по
21.07.2025 17:28:19

10 места за студенти по "Медицина" обяви МБАЛ-Видин

МБАЛ „Св. Петка" -Видин е включена в списъка на одобрените работодатели, които имат право д ...

Психолог Катерина Матеева за паник атаките: Страшно е, но има лечение
21.07.2025 17:13:25 Психолог Катерина Матеева

Психолог Катерина Матеева за паник атаките: Страшно е, но има лечение

Ако четеш това, най-вероятно вече си усещал парализиращ страх, мислейки, че умираш или всеки моме ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...