!
Четвъртък, 28 Март 2024
10
апр
9
 

Защо държавните помощи за болниците са грешно решение

Сряда, 10 Април 2019 | 19:16:42
9

В коментарен материал за сайта Capital.bg здравната журналистка Десислава Ник

В коментарен материал за сайта Capital.bg здравната журналистка Десислава Николова обяснява защо наливането на средства в болниците не е решение на проблемите. Публикуваме го без редакторска намеса.

Още през февруари Бойко Борисов обеща, че "болници в моето управление няма да закрия". На фона на това обещание на правителството не му остана друга опция, освен да дава пари на всеки в здравния сектор, който протестира.

Така от февруари досега раздадените пари са вече 90 млн. лв.

През февруари бяха дадени 10 млн. лв. за ремонт на психиатриите, след това премиерът се срещна със сдружението на общинските болници и отпусна 30 млн. лв. за заплати там, след тях започнаха протести на сестрите и за тях бяха гласувани 50 млн. лв. за заплати.

Заплатите на сестрите са ужасно ниски, а болниците са в трагично състояние. Затова е повече от разбираемо искането им за средства. Даването също е разбираемо - в година на избори и при тежки скандали Борисов няма никакво желание да спори с никого, излязъл на улицата.

Но този най-лесен път е и най-задъненият дългосрочно в случая със здравеопазването. Раздаването на пари маскира липсата на реформи и означава, че няма да бъде направена никоя от стъпките, които да направят така, че в болниците да има повече пари за всичко - от ремонти до заплати.

Защо няма пари

Медицинските сестри и професионалистите по здравни грижи – акушерки, рехабилитатори, лаборанти и др., протестират от началото на март с искания за по-високи заплати. Според колективния трудов договор, подписан от здравния министър, работодателите и синдикатите в сектора, заплатите на сестрите трябва да бъдат минимум 950 лв. месечно. Сестрите искат две минимални заплати – 1120 лв.

Проблемът е, че в много лечебни заведения този минимум не може да бъде достигнат. Държавата е собственик на държавните болници в системата, които са 65. Общинските болници са 130 на брой. Има съществена разлика между големите държавни и частни болници и общинските. Последните не лекуват всичко, а предоставят медицински услуги по масовите клинични пътеки – лечение на сърдечна недостатъчност, пневмонии, долекуване на възрастни пациенти. 50% от приходите им идват от лечение на шипове, дископатии, схващания.

Приходите на всички болници идват основно от здравната каса, а доплащания от пациенти и застрахователи има в клиниките в големите градове. Тъй като общинските болници не лекуват по високотехнологични и скъпи пътеки, логично в тях влизат много малко средства. Според изчисленията им средно 90% от приходите отиват за работни заплати.

При настоящата ситуация или цените на пътеките трябва да се вдигнат значително, за да покрият исканията на сестрите, или някои общински болници да съкратят персонал или да бъдат закрити, или да намерят друг модел на работа.

Няма да закриваме, ще субсидираме

През последните години независимо от трагичното състояние на болниците нито едно управление не е закрило държавна болница, нито пък кметовете са помислили и предложили да закрият или преструктурират общинско лечебно заведение. Както и Борисов каза в прав текст, никой политик не иска да бъде човекът, затворил местна болница.

Вместо това в прав текст премиерът каза, че ще се помага на онези болници, които не могат да наберат достатъчно клиенти - т.е. там, където заради намаляващото население вече не излиза сметката да има болница. "Това, което поехме като ангажимент, това да е минималната цена и особено за тези болници, които са труднодостъпни или не могат по клинични пътеки да наберат достатъчно клиенти. Там, където болниците са натоварени, заплатите да са по-високи", нареди Борисов.

Наложи се здравният министър да измисли методики за подпомагане на болници в отдалечени райони и за даване на заплати на сестрите. Както и да бъде наречена, това е държавна помощ.

Какво може да се направи

Моделът, препоръчан преди време от Световната банка, беше намаляване на общия брой болници, превръщането им в клиники и развиването на много силна "Бърза помощ", която да вози при нужда хора от по-отдалечени места до най-близкия областен град. По този модел нищо не беше направено.

Но дори да приемем, че кабинетът "Борисов" не иска да съкращава никакви заведения, пак има неща, които могат да се свършат, за да се превърне в по-устойчива системата.

Първата стъпка е реално остойностяване на цените на клиничните пътеки. Те не са актуализирани от 2008 г. до момента, с изключение на десетина пътеки преди две години. В същото време плащанията на болниците за лечение на пациенти, медикаменти, апаратура и за труда на медицинските екипи са се увеличили неколкократно. След разговорите за това миналия септември здравното министерство не е направило нищо реално по въпроса.

Ако болниците получават реално заплащане за оказаното лечение, ще имат мотив да се конкурират за качествена услуга и за това колко болни наистина са излекували или подобрили. В момента в България хоспитализациите са над 2 млн. годишно въпреки намаляващото население, за да могат да съществуват 363 болници. Логично част от пролежаването в клиника е на пациенти с леки заболявания, приети само за изследване и доуточняване, които лежат минимум три дни по клинична пътека и затова здравната каса плаща. Именно за да спре това и тъй като броят на отделенията и болниците расте непрекъснато, здравната каса е наложила лимит за приема на болни, който копира данните от миналата година.

Така болниците съществуват в една абсолютно непазарна ситуация, трупат загуби, но никой не закрива губещите от тях. Тази ситуация не може да продължава вечно и ако сега протестират сестрите, скоро и други специалисти ще започнат да искат увеличение на заплатите. Това ще значи, че без структурна реформа здравеопазването ще започне да зависи всяка година от милостта на премиера и финансовия министър. Това е перспектива, която е добра само за политиците, не и за пациентите.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
V1J9

Гост 11.04.2019 12:41:08

Реалното остойностяване на Клиничните пътеки , минава през вдигането на парите на здравните вноски .Като Ананиев предложи да се дадат отгоре едни 12 лева месечно , всички вкупом се обявиха против . Обаче съм свидетел как хора които са с ниски доходи чегъртат талончета от лотариите за по 20 лева на ден и не се отказват от пушенето , което в повечето случаи им струва 10-11 лева на ден .

c 11.04.2019 08:06:47

при положение че толкова много хора се лекуват по държавните болници и цените които нзок плаща за тфа лечение не само че не е грешно да се дават държавни помощи а е задължително.. то тва изглежда е единствения шанс на персонала за оцеляване иначе чао на всички

z 11.04.2019 09:51:28

z

Гост 11.04.2019 09:45:59

Toчно това е истината!

$$$ 10.04.2019 23:43:02

Значи държавните болници са 65,а общинските 130.Общият им бpой в Бългаpия е 363.Пита се,колко са частните болници и кой допусна създаването на толкова много

Гост 10.04.2019 21:04:29

Тази Джурналистка ако живееше в някой град само с общинска болница и най-близка голяма на час път, съвсем друго щеше да пее. Кои тъпунгери допуснаха концентрация на 130 болници в четири града - София, Пловдив, Варна и Бургас? Отговорът е лесен- точно тия, които плащат на Джурналистката.

Дрън 10.04.2019 20:50:10

Дрън-дрън ! Още повече пари , “реална конкуренция “ в пазар изкривен от корупция ?! Тази статия по пръчка на Тиков и Веков ли е ?

Един 10.04.2019 20:55:44

Абе не знам на кой е поръчка, но е в интерес на такива като тях.

аа 11.04.2019 09:53:25

в ничии интеерес не е просто някви злобари злобеят като мишки щото нямат друга работа недай си боже хората да получат некой лев да могат да завържат двата края което въпреки всичко е немислимо с 900 лева на месец пф каде 900


Всичко за коронавируса
Още новини
Жена почина след спешно секцио в МБАЛ
28.03.2024 13:11:00

Жена почина след спешно секцио в МБАЛ "Д-р Ат. Дафовски" - Кърджали, започват проверки

Днес в 5.00 ч. сутринта в Акушеро–гинекологичното отделение на МБАЛ „Д-р Атанас Дафов ...

Проф. Хинков: Предложихме за нотификация на ЕК създаването на 17 строук центъра
28.03.2024 12:29:47

Проф. Хинков: Предложихме за нотификация на ЕК създаването на 17 строук центъра

Планът за възстановяване и устойчивост дава няколко възможности, едната от които е създаване на 1 ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...