Сряда, 22 Май 2024
05
март
 

Здравната комисия единодушно одобри съсловната организация на лекарските асистенти (Допълнена)

Вторник, 05 Март 2024 | 16:19:31 Надежда Ненова


С 14 гласа „за“, без „против“ и „въздържал се“, парламентарната здравна комисия прие на първо четене изменението в Закона за съсловните организации,  с което се създава професионално-съсловна организация на фелд

С 14 гласа „за“, без „против“ и „въздържал се“, парламентарната здравна комисия прие на първо четене изменението в Закона за съсловните организации,  с което се създава професионално-съсловна организация на фелдшерите и техните приемници – лекарските асистенти.

Народните представители приеха, че лекарските асистенти се нуждаят от собствено представителство, извън Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), чийто член са към момента, поради невъзможност да осъществяват самоконтрол в рамките на професията си по отношение на професионалната етика и на добрата медицинска практика по здравни грижи. В мотивите към законопроекта е записано още, че в действащата нормативна уредба няма правна възможност за налагане на дисциплинарни наказания за нарушение на професионални, етични или други правила, въз основа на които трябва да работят лекарските асистенти. Според народните представители това води до понижаване качеството на осъществяваната дейност, до безнаказаност при злоупотреби при упражняването на тази професия и до разделение на професионалистите.

Депутатът от ПП-ДБ д-р Александър Симидчиев отбеляза, че изключително добре развита професионална структура на лекарските асистенти има в Нидерландия, съответно има и европейска практика, на която да се стъпи.

Законопроектът беше подкрепен още от НЗОК, БЛС, ИАМН, както и от Българската асоциация на зъботехниците и на помощник-фармацевтите. Срещу промените се обявиха от БАПЗГ, а от МЗ и БФС го подкрепиха със забележки.

„Министерството на здравеопазването принципно не е против създаването на такава организация, но имаме някои съображения“, каза зам.-министърът на здравеопазването доц. Петко Стефановски.

Според становището на МЗ при вземането на решение за създаването на отделна съсловна организация на фелдшери и лекарски асистенти трябва да се има предвид и непрекъснато намаляващият брой фелдшери, и малкият брой лекарски асистенти, обучени към момента. По данни на НСИ към 31.12.2022 г. фелдшерите са 1733 и продължават да намаляват, тъй като обучението по тази професия е спряно още през 1999 г. Първият випуск от 30 лекарски асистенти завърши през 2018 г. и по данни на Министерство на образованието и науката и Националния център за информация и документация броят на завършилите до 2022 г. вкл. лекарски асистенти е 180.

„Считаме, че за постигането на посочените в мотивите към законопроекта цели, а именно – по-добра защита на правата и интересите на отделните медицински специалисти в професионално направление „Здравни грижи“ и отчитане на разнородната дейност, която осъществяват, могат да се предприемат мерки, включително и законодателни, за засилване представителността на отделните професии в БАПЗГ чрез промени в структурата, организацията и управлението на тази съсловна организация, като се запази обединеното членство в нея на тези професии“, се казва още в становището на Министерството.

От БФС също излязоха със становище, че фелдшерите и лекарските асистенти са прекалено малко и може да не успеят да излъчат представители от цялата страна за конгресите си. „Създаването на самостоятелна съсловна организация с около 1500 души членска маса крие риск регионалните структури да не успеят да попълнят с необходимия брой лица органите си на управления. Следващо, попълването с данни и поддръжката на национален електронен регистър е дейност, която изисква опит в администрацията и съответните финансови ресурси. Предвид процеса на дигитализация в здравеопазването и поддаването на данни от всички медицински специалисти в НЗИС за извършените от тях дейности се изисква сигурност във воденето на електронните регистри на членовете. Неясно е в периода от учредяването на тази съсловна организация до създаването на регистрите от кой ще се подава в НЗИС информация за тази дейност, след като те ще бъдат заличени от регистъра на БАПЗГ“, каза председателят на БФС Димитър Маринов.

Крайно становище против създаването на съсловната организация изрази председателят на БАПЗГ Милка Василева. По думите й приемането на проекта за изменение ще върне съсловието на професионалистите по здравни грижи поне десет години назад. „При тази криза на човешки ресурси и липса на кандидати за придобиване и упражняване в България на професиите от направление „Здравни грижи” няма време да се започва всичко отначало. Ще бъдат необходими много средства за изграждане на национални регистри на отделните професии в направление „Здравни грижи”, за бърза организация на продължаващото обучение, за да не се прекъсне вече създадената и утвърдена практика на сертифициране,  което е гаранция за оказване на качествени здравни грижи и поддържане на съвременна професионална квалификация. Ще бъде нарушена изградената вече колаборация с институциите на място, регионално и национално ниво поради големия брой представители на вече различните съсловни организации с различни виждания, политики и брой па представляваните“, каза тя.

Председателят на БЛС д-р Иван Маджаров обаче заяви, че такава съсловна организация е необходима и по никакъв начин няма да доведе до разпадането или закриването на БАПЗГ. „Надяваме се, че изразените притеснения ще се окажат неоснователни“, каза още той.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
patu


Всичко за коронавируса
Още новини
СЗО актуализира списъка за 2024 г. на резистентни на антибиотици бактерии
21.05.2024 17:18:10

СЗО актуализира списъка за 2024 г. на резистентни на антибиотици бактерии

СЗО публикува актуализиран списък с приоритетни бактериални патогени (BPPL) 2024, включващ 15 сем ...

Кампания повишава осведомеността за редките автоимунни и възпалителни неврологични заболявания
21.05.2024 16:59:46

Кампания повишава осведомеността за редките автоимунни и възпалителни неврологични заболявания

На 28 май по повод Световния ден на множествената склероза, който отбелязваме на 30 май, ще се пр ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...