Парламентарната здравна комисия прие Закона за ратифициране на Устава на „FOEDUS European Organ Exchange“ с пълно единодушие. Приемането на устава беше последната стъпка, преди Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) да стане член на асоциацията.
Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов припомни, че президентът на „FOEDUS European Organ Exchange” д-р Франц Иммер е информирал българската страна, че на 8-ото годишно събрание на членовете на Асоциацията, проведено на 13 септември 2023 г., е обсъдено и единодушно подкрепено членството на ИАМН в Асоциацията. Задължението за заплащане на членски внос в размер 1000 евро годишно влиза в сила от годината на нотифициране.
Комисията прие и проекта на решение за откриване на Факултет по фармация в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“, внесен от Министерски съвет.
„Причината да подкрепим разкриването на Факултет по фармация в Бургаския университет е недостигът на 1700 фармацевти в държавата. Освен че липсва квалифициран персонал, според сегашната Национална аптечна карта немалка част от фармацевтите скоро ще бъдат в пенсионна възраст“, каза зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков. По думите му трябва да се вземе под внимание, че през лятото броят на хората по Черноморието много се увеличава и има нужда от работещи аптеки и достъп до лекарства.
Председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов пък изрази несъгласие с предложението за откриване на нов Фармацевтичен факултет. По думите му в последните години ясно се вижда, че съсловието на фармацевтите се увеличава и се подмладява. Той допълни, че никой не може да задължи фармацевтите да работят на определено място и разкриването на факултет в Бургас не означава, че фармацевтите ще останат да работят в региона.
„Има неравномерности на териториален принцип заради икономическите стимули и създаването на този факултет няма да реши проблема“, каза и депутатът от ПП-ДБ д-р Александър Симидчиев и заяви, че ще се въздържи при гласуването.
„Приемът още не е определен, но ако се вземе положително решение, ще има становище от Министерството на образованието и науката и приемът ще бъде допълнителен, като няма да засегне по някакъв начин обучението на досегашните фармацевти“, заяви зам.-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов.
Мнозинството от депутатите от комисията подкрепиха предложението на правителството, като приеха и мотивите.