!
Петък, 09 Май 2025
30
авг
11
 

Здравни мениджъри: Немислимо е да има санкции за болници, неосигурили заплати според нивата, заложени в КТД

Насилието върху болниците да вдигнат заплатите е чисто политически акт, смята бившият здравен министър д-р Мирослав Ненков

Сряда, 30 Август 2023 | 12:07:30
11

Здравната каса да не заплаща извършената дейност на болници, които не са осигурили за персонала си минималните основни заплати, заложени в колективния трудов договор за отрасъл „Здравеопазване“, а така също и да има финансова санкция за леч

Здравната каса да не заплаща извършената дейност на болници, които не са осигурили за персонала си минималните основни заплати, заложени в колективния трудов договор за отрасъл „Здравеопазване“, а така също и да има финансова санкция за лечебните заведения, които не изпълнят изискването в 6-месечния гратисен период. Тези предложения, заложени в проекта за Национален рамков договор (НРД), очаквано предизвикаха реакции в медицинското съсловие, сдружения и организации на лечебни заведения.

Ето мненията на някои от тях.

„Незаплащането на извършена дейност не би могло да бъде обосновано по никакъв правен начин“, каза пред БНР адв. Свилена Димитрова, председател на Българската болнична асоциация (ББА).  

„Санкцията за болниците на мен ми изглежда като бомба със закъснител“, 

допълни тя.

По думите й шестмесечният гратисен период, в който болниците няма да бъдат наказвани за неизпълнение на заложените минимални нива на заплащане на персонала, също няма да промени техните възможности.

Според нея бюджетът за болнична помощ не търпи съществена промяна.

„Доколко болниците – членове на тази асоциация ще бъдат засегнати, никой не знае към момента, тъй като никой не може да каже какви ще са приходите им през следващите месеци. Колкото до другото намерение на Надзорния съвет на Здравната каса – да се заложи механизъм за намаляване на разликите в заплащането между отделните категории персонал и между специалистите от една и съща категория – има специалисти, които със своя успех са постигнали възнаграждения, които по тази методика трябва да бъдат намалени“, посочи председателката на ББА.

„Неизпълнението на ангажимента за осигуряване на заплатите на медиците в съответствие с нивата в КТД за отрасъл „Здравеопазване“ ще доведе до прекратяване на договора на лечебното заведение със Здравната каса. Имаме огромно желание в здравеопазването да се получават едни добри заплати, които да съответстват на всеотдайността на служителите.

Проблемът е, че болничната дейност у нас е прекалено регулирана“.

Това бе позицията на Лалка Коева от Националното сдружение на частните болници (НСЧБ), изразена пред Нова телевизия.

„Първо от медицинските стандарти, където се казва, че в едно отделение трябва да работят минимум 6,8,12 лекари. В следващия момент клиничните пътеки залагат един минимален престой на болния. Тоест, ако вие се чувствате добре на третия ден, трябва да останете до шестия, защото така е заложено. Това ограничава броя на пациентите, които може да се лекуват. Последната регулация са лимитите. Дори да се увеличат пътеките, за което се борим, да се покрие поне инфлацията, която е в момента, това пак не води до решение на проблема”, каза Лалка Коева.

По думите й гратисният период от 6 месеца не решава проблемите.

„Има няколко стъпки, които трябва да се направят. Те са свързани с регулативните промени, които трябва да се направят в здравеопазването – лимити, регулативни стандарти. Успокояването на системата е нужно за всички“, подчерта тя. 

Възможната санкция – глоба за болниците, неизпълнили изискването за минималните възнаграждения, силно притеснява общинските болници. Това мнение сподели пред БНР д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници (СОББ). 

„На този, който няма пари, още повече пари ще му вземаш. Той по този начин ще се научи още повече да няма. Ще доведе до това, което реално се цели – някои играчи да си отидат от играта. Визирам нашите болници“, каза той.

„Заложената в проекта на НРД методика е практически неработеща. Целта на тази методика е да се осигури персонал за болниците в трудно достъпни и отдалечени места, обаче само няколко болници отговарят на изискванията, за да получат средства по нея в рамките на ресурса от 2 млн. лв. за септември, октомври и ноември тази година и за тях тези пари ще стигнат. Но за всички останали – над 60 на брой, които ще останем, невъзползвайки се от тази методика, ние трябва да осигурим пари за персонала.

Клиничните пътеки са променени не символично, а подигравателно символично,

коментира председателят на сдружението на общинските болници.

Д-р Тотев изрази мнение, че като мениджър може да се справи с изискването да осигури минималните заплати по колективния трудов договор – 2000 лева за лекар, 1500 лева за медицинска сестра, 910 лева за санитар. „Но ще постигна онази уравниловка, която дори по времето на социализма я нямаше“, добави той.

И сега в НРД е заложено, че не може да има разлика повече от 10 пъти между минималната и най-висота заплата, отбеляза д-р Неделчо Тотев, като допълни, че такива разлики – 1 към 10, при тях няма.

Бившият здравен министър д-р Мирослав Ненков изрази пред Нова телевизия мнение, че както и да се развие ситуацията с НРД, пациентите няма да останат без здравна помощ.

„Чисто политически не вярвам пациентите да останат без здравна помощ. Има много болници, които функционират документално, така че дори да бъдат закрити, нищо няма да се случи. Общинските малки лечебни заведения служат само за политически цели на локалните лидери, те не служат за получаване на медицински продукт“, каза той.

Д-р Ненков припомни, че основният приход на болниците са клиничните пътеки, от тези приходи се плащат заплати, ток, вода, които нарастват, също така и лекарства.

„И тогава възниква въпросът как се изразходват средствата в здравеопазването. Няма логика водещ лекар в болница да взима 2200 лв., а директорът – 25 000 лв., някъде и повече. Освен това, като се разпределят средствата надолу по отделения, първо някои вземат повече за себе си, после – каквото остане за другите. Това е въпрос на манталитет. Това насилие върху болниците да вдигнат заплатите е чисто политически акт“, категоричен бе той.

„У нас няма нито една частна болница, която да има дълг. Всички държавни обаче са с дългове”, 

посочи още д-р Ненков. „Как се справят те с клиничните пътеки, как се управляват и нямат дългове? Значи е въпрос на управление. А държавните влизат в дългове. Освен това е въпрос на влияние да се работи по определени скъпи клинични пътеки, които реално струват по-малко. Има доплащане, но то задържа качествените лекари“, коментира още той.

В разговора се включи и проф. Красимир Иванов от Асоциацията на университетските болници. Той подчерта, че проблемът със заплатите в болничния сектор има правен и финансов аспект, но най-важното е да се увеличат приходите на болниците.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
tV%a

Нора 04.09.2023 17:13:36

Тоя що не стане директор на една държавна областна болница, да види как се управлява при непрекъснато поскъпване на всичко. Частника днес купува лекарство за х лева, утре го купува за 2 пъти по-малко, защото няма договори по ЗОП. Държавната болница прави ЗОП, сключва договор за х лева и го купува за толкова за целия срок на договора. Частника има ли спешност? Да му се натресе някой запуснат, неосигурен и да трябва да го лекува с месеци? Ще го видя тогава какво ще прави.

Лекар 01.09.2023 22:38:06

За директорите пари има, за персонала няма.

? 30.08.2023 15:58:25

Миро Ненков не си ли е намерил работа по специалността/циркаджия/ или вече е на редовно място в Нова ТВ?

Гост 30.08.2023 14:57:58

Много си тъп, зайче!!!

Гост 30.08.2023 14:38:42

Немислимо е, но ще има санкции за болници

Анализатор 30.08.2023 14:31:12

Миро Ненков е най-добрият ???? Три болници се борят за него и всяка вика вземи го ти ???? Като министър е подписвал договорите на директорите и не знам, колко трябва да си тъп, за да плещиш глупости.

Гост 30.08.2023 13:19:31

Просто е — не могат да осигурят заплати, затварят. Осигуряват заплати, фалират. Няма да фалират, ако директорите спрат да отчисляват към партийните централи, които са ги назначили. Ама за това трябва да са с истински конкурс назначени, а те са обикновени парашутисти.

Гост 30.08.2023 14:26:58

Трябва да си изберат начина по който ще фалират и да работят целенасочено в тази посока !

лекар1 30.08.2023 12:43:26

Прави ми впечатление, че Д. Николова от "Капитал" много настървено и методично от близо две години е захапала темата за заплатите на болничните мениджъри! Щеше да е много добре обаче да обърне повече внимание и на заплатите на мениджърите във фарма сектора!!! Защо например не побликува частния остров в Гърция на Донев? Да не би да си го е купил с пари от краставици! Пак е с парите на данъкоплатеца(НЗОК)!

Гост 30.08.2023 12:42:28

Не, още по-просто е: Всички държавни и общински болници се приватизират и стават частни.

лекар 30.08.2023 12:35:55

Всичко е много просто.Частните здравни заведения,болнични,извънболнични,без достъп до НЗОК.


Всичко за коронавируса
Още новини
13 години от основаването си отбелязва „Софиямед“
09.05.2025 08:52:11

13 години от основаването си отбелязва „Софиямед“

Днес медицински комплекс „Софиямед“, включващ университетска болница и  диагност ...

Създават Факултет по фармация в Бургаския държавен университет
08.05.2025 17:43:06

Създават Факултет по фармация в Бургаския държавен университет

Министерският съвет предлага на Народното събрание проект на решение за откриване на Факултет по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...