!
Вторник, 23 Април 2024
20
юни
1
 

Из вестниците: Джипита с по 8000 пациенти, онколечение, лекарства за животни

Вторник, 20 Юни 2017 | 09:38:45
1

„Джипита имат записани 8000, дори близо 9000 пациенти в листите си. Медиците са е практики в отдалечени и труднодостъпни райони, където дефицитът на лекари е огромен, установи репортерска проверка на „Монитор“, четем днес във вестника

„Джипита имат записани 8000, дори близо 9000 пациенти в листите си. Медиците са е практики в отдалечени и труднодостъпни райони, където дефицитът на лекари е огромен, установи репортерска проверка на „Монитор“, четем днес във вестника. „Ударник сред тях е д-р Снежана Бакърова от село Смилян, Смолянска област. Практиката й е от 8500 души от общо 32 села в областта. Населението в тях е предимно от пенсионери, а хората в млада и средна възраст са бедни. В някои от населените места е назначена медицинска сестра, която да овладява положението при спешен случай докато д-р Бакърова пристигне. За да стигне до тежко болен, й се е наложило дори да язди за пръв път кон -единственото транспортно средство, с което можело да се стигне по труднопроходим път до отдалечената махала в планината. Лекарката е водила и раждане в автомобил на поляна“, пише изданието.

„Лекарите бягат в чужбина заради лошите условия на труд и неадекватното заплащане. Затова средната възраст е 58 години, каза председателят на националното сдружение на общопрактикуващите лекари доц. Любомир Киров. - Сред тях има и близо 80-годишен лекар, както и на 72, които все още практикуват“, цитира ежедневникът лекаря.

„4300 са джипитата в страната към момента. От 2000 г. досега те са намалели с около 1100 човека. По думите на доц. Киров най-добре се работи с практика от 1000-1200 пациента в листата, но в такъв случай лекарят не би могъл да се издържа“, пише още „Монитор“.

„Дума“ се спира на ситуацията около онколечението. „Промените, които наложи НЗОК - да се плаща за лечение на онкоболни според килограмите и височината им, принуждават лекарите да лъжат. Това става ясно от думите на управителя на Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания в София д-р Борислав Димитров. Той подчертава, че не би могъл да нарече промените риск за пациентите и допълва, че това довежда до не много добро лечение. Той обясни, че промените създават много технологични проблеми, а освен това са в противоречие с нормативната база“, пише ежедневникът.

„От НЗОК изчислили, че може да покрият лечението, ако мъжете тежат средно 81 кг, а жените 67 кг. Д-р Димитров предполага, че това решение е продиктувано от реалния недостиг на средства и от невъзможността на касата да гарантира пълния обем от лечението на българските граждани с ракови заболявания“, допълва публикацията.

В „Телеграф“ пък четем, че хората се лекували с ветеринарни медикаменти. „Хора масово се церят с лекарства за животни, купени от ветеринарна аптека и предназначени за лечението на коне, крави, овце, канарчета и папагали, разкриват продавачи в животинските аптеки.

В голяма част от случаите болните били насочени към лекарствата за животни от семейните си лекари. Животинските лекарства били предпочитани, защото са по-силно концентрирани и били 2-3 пъти по-евтини от човешките“, пише вестникът.

„Едно от най-използваните животински лекарства е кремът антифлегмин за лечение на възпалени кравешки вимета. Хората масово го използват за разширени вени, хемороиди и фисури и дори за мастит при родилки“, информира изданието.

„Кремът имаверол, който е предназначен за лечение на екземи при животни, се използва от хората за лечение на упоритите гъбички по краката. Тривитаминол, които според описанието му е за стимулиране на растежа на овчата вълна, се използвал от някои мъже срещу оплешивяване“, допълва материалът.

„24 часа“ пък съобщава за болница, която продава имоти. „Бивше парово стопанство, старото инфекциозно отделение, чиято сграда се руши, сградата на бившия кръвен център - тези имоти възнамеряват да продават от МБАЛ в Добрич след решение на общото събрание“, информира ежедневникът.

„До Министерския съвет ще бъде изготвено предложение за разрешение за продажба на три поземлени имота с 27 сгради в тях, които не се използват от болницата.

Оттам плащат годишно 97000 лева за данък сгради и такса смет, като в тази сума влизат налози и на неползвани обекти.

На имотите е направена оценка, която да бъде база при провеждане на търгове, ако държавата даде разрешение за продажбата им“, пише още вестникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
BtFA

Гост 20.06.2017 17:39:10

Това е лудост и разболяване на доктора с 8000 пациенти пък и за какво качество може да се говори. Болшевиките се правят на ударени ,а такъв брой пациенти категорично противоречи на добрата лекарска практика и комунетата в МЗ си траят само и само някой да работи на 100 стана или като стахановец да обслужва мъкнещия се пролетариат за безплатни неща. Как си го представят тези когато тази докторка влезе в болница вече като възрастен пенсионер с хронични заболявания от този дистрес ? Някой ше вземе 15 000 души ли . И вместо овчарските организацийки да смятат при колко пациенти се издържал лекаря , можеха да се разграничат от капитацийката като заплащне вместо плащане за прегледан пациент , което е единствено справедливото и никой ням д има нужда да записва повече отколкото може да носи. Липсата и на потребителска такса за много групи още повече влошава нещата. Също нищо не е свършено - чака се съсловието да окапе с болести , да спре работа и тогава да викат видяхте ли


Всичко за коронавируса
Още новини
НЗОК ще дава информация за здравноосигурителния статус на гражданите, осигуряващи се в чужбина
23.04.2024 11:48:16

НЗОК ще дава информация за здравноосигурителния статус на гражданите, осигуряващи се в чужбина

НЗОК ще дава информация за здравноосигурителния статус на гражданите, осигуряващи се в чужбина, с ...

ИАМН започва проверка във видинската болница за насилие над възрастна пациентка
23.04.2024 11:19:12

ИАМН започва проверка във видинската болница за насилие над възрастна пациентка

Изпълнителният директор на ИА „Медицински надзор“ (ИАМН) Иванка Динева назначи извънр ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...