!
Вторник, 23 Април 2024
19
окт
 

Из вестниците: Нов стандарт по педиатрия, пари за онколекарства

Сряда, 19 Октомври 2016 | 15:08:25


„Децата с хронични заболявания ще получават всички грижи - от диагностиката

„Децата с хронични заболявания ще получават всички грижи - от диагностиката до рехабилитацията, обучението на родителите и социалните услуги, под един покрив. Включени са и дефицитните дългосрочни грижи след края на активното лечение в болница. Това ще става в нов тип структури, наречени центрове за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания“, пише днес „24 часа“, като цитира публикувания нов стандарт по педиатрия, публикуван за обществено обсъждане от здравното министерство.

„Става дума за децата с вродени аномалии и увреждания, сърдечни заболявания, редки болести като муковисцидоза, психиатрични диагнози и др.

Идеята на новите експертни центрове е на всяко дете с хронично заболяване да се изготвя индивидуален медико-социален план. Това е начертаният път, по който ще се движат родителите за дълъг период, вместо да се лутат между различните болници за дейности „на парче“, пише изданието.

„Центровете осъществяват своята дейност самостоятелно и в сътрудничество с останалите лечебни и здравни заведения, както и с други ведомства, организации, институции и доброволци. За осигуряване на потребностите на децата от консултативна помощ и активно лечение при необходимост центровете сключват договори с лечебни заведения за извънболнична помощ и многопрофилни болници за активно лечение", гласи проектът за правилник за създаване на експертни центрове“, допълва публикацията, като уточнява: „Те не са със статут на лечебно заведение, а ще са в рамките на големи болници - предимно на университетските, но и на областни. Няма да ги има в районни болници например, тъй като те не могат да осигурят нужните дейности комплексно.“

В документа е указано, че придружителите, настойниците, социалните работници и хората, определени за заместваща грижа на детето, не плащат никакви такси за услуги в тези центрове, посочва още изданието.

„Сега“ се спира на проблема с разходите за онколекарства, като търси отговор на въпроса на какво се дължи ръстът им. „За 3 години ръстът на разходите на здравната каса за онкомедикаменти е огромен - от 174 млн. лв. през 2013 г. на очаквани около 280 млн. лв. за тази година. България харчи над средното за Европа за лечение на рак - 6.8% от бюджета за здравеопазване, макар че, естествено, номинално сумите са сред най-ниските - 17.7 евро на глава от населението за онколекарства, но пък ръстът е голям на фона на 5-те евро през 2005 г. Броят на болните расте, но с далеч по-умерено темпо, а данни за ефекта от харчовете още няма - тепърва ще става ясно дали и с колко е увеличена преживяемостта на хората с рак“, четем във вестника.

„Все още никой - здравната каса, здравното министерство, пациентски организации, болници, производители на лекарства - не е предоставил публичен анализ, който в достоверна степен да отговори защо и как разходите растат. Защото се краде, защото болните са повече, и двете, или нещо друго“, пита ежедневникът и отбелязва, че отговорите са изключително важни не просто за да знае обществото дали и кой точно краде публични пари, а защото става дума за лечение на рак.

„Дали и как се злоупотребява от точно това страдание, показва нивото на дехуманизация на здравния сектор, на държавата и на обществото“, отбелязва изданието.

Няколко ежедневника се спират и на решението на НЗОК да освободи още 50 млн. лв. от резерва си за лекарства. „Здравната каса ще освободи от резерва си за непредвидени и неотложни разходи за следващата година 50 млн. лева. Това реши надзорният съвет на касата, който обсъди и проектобюджета й за следващата година“, пише „Стандарт“.

„С разблокираните средства ще се извършат плащания от тази година за лекарства, медицински изделия и диетични храни при домашно лечение и за лекарства за злокачествени заболявания в болнични условия“, допълва изданието.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Mg7X


Всичко за коронавируса
Още новини
И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия
23.04.2024 18:04:09 Ирина Пекарева

И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия

Създаването на система за мобилната медицинска помощ, оказвана на места, в които липсват както сп ...

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ
23.04.2024 17:47:29

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ

До една година ще има ваксина срещу ХИВ, стана ясно по време на шестнадесетото издание на Училище ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...