!
Петък, 19 Април 2024
11
февр
 

Из вестниците: Общински болници, психични проблеми, взаимодействие между болници

Понеделник, 11 Февруари 2019 | 09:06:21


Част от проблемите с финансирането на общинските болници намериха своето решение миналата седмица. С какви други проблеми се сблъскват те коментира пред „Монитор” председателят на сдружението им д-р Неделчо Тотев. „Проблем е постоянно

Част от проблемите с финансирането на общинските болници намериха своето решение миналата седмица. С какви други проблеми се сблъскват те коментира пред „Монитор” председателят на сдружението им д-р Неделчо Тотев. „Проблем е постоянното покачване на цените на някои консумативи, например на електричеството. Аз съм директор на общинската болница в Чирпан. Оказва се, че цената на тока след увеличението е два пъти по-висока за лечебното ни заведение от тази, която съм договорил преди време. Сега се налага да излезем на свободния пазар и да търсим там, където цените са по-ниски. Това е проблем и за не една и две други общински болници”, отбелязва той пред изданието.

„Проблем за нас, мениджърите на общински болници, е и възможността да управляваме целевия ресурс. Всички общински болници имаме общопрофилирани вътрешни отделения и акушерогинекологични. Тези отделения разполагат с общи профилни легла. На тях може да лежи изцяло вътрешна палотология - гастроентерологичи случаи, пулмологични, кардиологични и т.н., без да има фиксиран брой колко точно да са гастро-, пулмологичните и кардиологичните.

Последна промяна. Според нея болничните легла трябваше да бъдат профилирани строго - точни бройки за всеки тип заболяване. Ако се появи един пациент в повече над установения брой, например 11-ият кардиологичен случай, при положение че имаш 10 легла, не можеш да го приемеш. Ако го приемеш да го лекуваш, НЗОК няма да ти плати нищо”, посочва той и нарича ситуацията „пълно недоразумение”, след като общинската болница няма сектори, а има едно вътрешно отделение.

Д-р Тотев обаче посочва, че след работната среща в края на миналата седмица се стигна до решението болниците да нямат това ограничение. „Въпросните лимити, над които НЗОК не плаща на болниците за лекувани пациенти, вече са вдигнати, макар и малко”, отбелязва той.

Някои издания се спират на изнесените данни от семинар, посветен на психичните проблеми. „Само 20 на сто от българите, страдащи от депресия, тревожност и психични разстройства, са получили адекватна помощ. 14,5 на сто от хората у нас са с психични разстройства като тревожност, депресия и състояния, предизвикани от употребата на алкохол и наркотици. Данните бяха представени от д-р Захари Зарков, началник на отдел "Психично здраве", на семинар, посветен на изводите и измеренията на психиатричната стигма, организиран от Националния център по обществено здраве и анализи”, пише „Дума”.

„Най-често болните търсят помощ от общопрактикуващите лекари. Десет пъти по-малко са лицата, обърнали се към психиатри, подчерта той. Като причини за честите психични разстройва д-р Зарков посочи генетични фактори и телесно заболяване.

Колегата му д-р Владимир Наков призова да се сведе до минимум информацията за самоубийствата. Той посъветва медиите да бъдат внимателни при отразяването им. Д-р Наков съобщи, че най-високите нива на повлияване и опити за самоубийство след медийно отразяване има при жените, но най-раними и изложени на риск са юношите. Той посочи, че общият брой на регистрираните опити за самоубийства у нас е около 3000 годишно, а около 600 от посегналите сами на живота умират всяка година. По думите на д-р Наков основният рисков фактор при самоубийствата са психичните разстройства, злоупотребата с алкохол, наркотици и шизофренията”, информира още всекидневникът.

„Телеграф” пък се спира на инициатива за взаимодействие между болници. „Специалистите от „Пирогов” ще консултират колегите си от болницата в Сандански по телефона. Това ще се случи чрез първия у нас съвместен кол център между двете лечебни заведения, който ще бъде изграден в санданската МБАЛ „Югозападна”. Така медиците ще могат да поддържат 24-часова връзка помежду си при необходимост от второ лекарско мнение, бърза диагностика на пациенти или липса на специалист. В същото време те ще имат достъп и до всички направени изследвания на пациентите от местната лечебница”, четем във вестника.

„Постоянната конферентна връзка е предназначена за деца, нуждаещи се от медицинска консултация, но в бъдеще ще може да се използва и за лечение на възрастни”, допълва публикацията.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
PW1R


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...