!
Четвъртък, 28 Март 2024
26
септ
 

Из вестниците: Сайтовете на ИАЛ и ИАМО без защита, статистика за грипа

Сряда, 26 Септември 2018 | 09:24:44


„3 министерства и 14 изпълнителни и държавни агенции нямат сертификати за сигурност на сайтовете си, което означава, че браузърите регистрират интернет страниците им като несигурни за предоставяне на лични и финансови данни”, пише днес &bdq

„3 министерства и 14 изпълнителни и държавни агенции нямат сертификати за сигурност на сайтовете си, което означава, че браузърите регистрират интернет страниците им като несигурни за предоставяне на лични и финансови данни”, пише днес „Сега”, като цитира Би Ти Ви.

„Според телевизията сред държавните агенции, които нямат сертификати за сигурност на сайта си, са агенциите за българите в чужбина, кадастърът, вписванията, агенция „Архиви", безопасността на храните, Агенцията по лекарствата, медицински одит, ДАНС, както и сайтът „Стратеджи", на който се публикуват за обсъждане проектите на нормативни актове”, изрежда публикацията.

„Не би трябвало нито една държавна или публична институция да си позволява да не защитава данните, които предоставя като публична организация. При инциденти ще се загуби доверие в държавата и предоставяните от нея електронни услуги”, заявява пред Би Ти Ви експертът по киберсигурност Ясен Танев. Когато връзката със сайта не е защитена, цялата информация за влизане в тези системи се предава отворено и всеки може да види паролата и потребителското име, да провери къде е влизал потребителят, разяснява още той. Проблемът е, че те предлагат електронни справки и услуги, което ги прави уязвими”, четем още във вестника.

„Жълт труд” се спира на статистиката за грипа в света и у нас. „По данни на Световната здравна организация 5-10% от зрялото население на Земята се разболява от грип всяка година, а от 290 000 до 650 000 души умират от него. До 90% от смъртните случаи са при хора над 65-годишна възраст, предимно с придружаващи хронични заболявания. Националният център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) отчита, че само в областните градове в България всяка година възникват средно около 1 400 000 до 1 600 000 случая на остри респираторни заболявания и грип, което представлява от 10% до 30% от всички случаи с временна нетрудоспособност. Експертите са категорични, че смъртността от грип е трудно да бъде отчетена, тъй като обикновено смъртните случаи не се класифицират като дължащи се на грип, а като основна причина за смъртта се посочват настъпилите усложнения и придружаващи заболявания”, пише изданието.

„И днес остават валидни четирите прости хигиенни правила - стойте си у дома, проветрявайте често, мийте си ръцете редовно, покривайте си устата, когато кихате и кашляте. Експертите обаче са категорични, че имунизацията е най-ефективната форма за предотвратяване на грип, а ваксинопрофилактиката е най-голямото постижение на медицината”, допълва материалът.

И още: „Д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор, съобщи, че е закупен и предстои да бъде доставен апарат от най-ново поколение за полимеразна верижна реакция (PCR) за доказване на грипни и други респираторни вируси. Той ще бъде предоставен на Националната референтна лаборатория "Грип и остри респираторни заболявания" към НЦЗПБ и ще даде нови възможности за бърза диагностика и превенция на грипа у нас.”

Някои вестници отбелязват и първия смъртен случай от западнонилска треска у нас. „84-годишен мъж от ямболското с. Ботево е починал от западнонилска треска. Той е лекуван една седмица в ямболското инфекциозно отделение, поясни за БНР д-р Наташа Капсъзова от РЗИ”, пише „24 часа”.

„Западнонилската треска се предава чрез ухапване от разпространените и в България комари. Симптомите са треска, главоболие, умора, болки в тялото, гадене и повръщане, обриви по кожата и подути лимфни възли.

В Европа има 63 смъртни случая от западнонилска треска: Сърбия-21, Гърция-16, Италия-13, Румъния-12, и Косово-1”, отчита всекидневникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
g%5h


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...