!
Четвъртък, 28 Март 2024
07
апр
 

Из пресата: За здравната система, за осигурените от АСП, за новата наредба за ТЕЛК

Петък, 07 Април 2017 | 15:08:25


Винаги има повод за празнуване на 7 април. Огромната част от българските лекари не само че имат основание

Винаги има повод за празнуване на 7 април. Огромната част от българските лекари не само че имат основание за празнуване, а имат моралното основание да го правят. Защото огромната част от лекарите ни са прекрасни специалисти, които ежедневно се грижат за живота и здравето на своите пациенти. Това казва в интервю за „Стандарт” по повод днешния празник председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев.

„Друг е въпросът дали не сме малко повече длъжни към тези хора, които с цената на собственото си здраве и благополучие се грижат за здравето и живота на цялото общество. Това се отнася и за медицинските сестри, които също имат огромен принос към системата на здравеопазването”, посочва той и отбелязва, че е крайно време да оценим това, което имаме. „Защото истината е, че достъпът до медицинска помощ и здравеопазване в нашата страна е един от най-широките, а квалификацията на лекарите ни по никакъв начин не отстъпва на квалификацията на всички останали в ЕС и извън него. Държавата е длъжна на медицината по отношение на апаратурата, с която разполагаме, но това не зависи от лекарите. Отново подчертавам, че знанията, уменията, възможностите на нашите медици по никакъв начин не са по-малки от тези на лекарите в ЕС и по света. Така че лекарите ни не само имат основание да празнуват днес, но сме длъжни да ги поздравим и да благодарим на тях и на сестрите за това, което правят”, коментира д-р Грозев.

По думите му, най-големите болежки на здравния сектор са в недофинансирането на системата, „независимо от това, на което се наслушахме, че постоянно се наливат пари в здравеопазването и те изтичат без особен ефект”. Освен това трябва да се обърне сериозно внимание на реализацията на младите кадри, посочва той. „Виждате, че всяка година над 400 лекари напускат страната. Около 1000 сестри напускат професията. Не всички от тях отиват в чужбина, но са принудени да напуснат професията, за която са положили усилия да я усвоят, а са недооценени”, отбелязва председателят на БЛС, като допълва към проблемите и необходимост от промяна на нормативната база.

„Крайно време е да се засили контролът във връзка с харченето на средства, особено там, където той в момента е крайно недостатъчен. Всичко, което е свързано с дейност и в извънболничната, и в болничната помощ, малко или много е регулирано и контролирано. Но системата, която в момента съществува, е безконтролна и без регулаторни механизми в лекарствоснабдяването”, посочва д-р Грозев.

„Сега” информира, че държавата осигурява здравно 97 000 социално слабибългари, като се позовава на данни на Агенцията за социално подпомагане за 2016 г. „Според Закона за здравното осигуряване от хазната се осигуряват хората, които получават социални помощи и помощите за отопление.

Осигуряват се и родители, осиновители или съпрузите на хора с над 90% увреждания, които постоянно се нуждаят от чужда помощ. Условието е тези родители или близки да не са осигурени на друго основание - например да не са лични асистенти или да работят”, припомня изданието.

„Оказва се, че само 534 души са се възползвали от възможността държавата да ги осигурява чрез АСП. По данните на Националния осигурителен институт близо 240 хил. българи с увреждане над 90% получават лична пенсия за инвалидност. Децата с над 90% увреждане у нас, които получават помощ от държавата, са около 6000 според данните на социалното министерство”, четем още във вестника.

Няколко издания се спират на обявените вчера промени, свързани с Наредбата за медицинска експертиза. „Ако човек има 4 увреждания, за които в отправните точки са 50% за едното и по 10% за останалите три, при определяне на общия процент трайно намалената работоспособност към 50% не може да се прибави повече от 10% от сбора на процентите за останалите увреждания. А ако лицето има 5 увреждания с 40%, 30%, 20%, 15%, 10%, към 40% може да се прибави максимум до 20% от сбора на процентите за останалите увреждания. Това предвиждат промени в Наредбата за медицинската експертиза”, пише „Дума”.

„Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в 2 предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, ако има обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца. Не се разрешава ползването на отпуск за временна неработоспособност непрекъснато за повече от 18 месеца, е записано в проекта, публикуван на сайта на МЗ”, допълва изданието.

Вестниците следят и ситуацията с морбили у нас. „Случаите на морбили в Пловдив се увеличават. Пациентите с дребна шарка в Клиниката по инфекциозни болести на УМБАЛ "Свети Георги" вече са 30, съобщи началникът на клиниката проф. д-р Марияна Стойчева, цитирана от "Марица". В момента в болницата са хоспитализирани 10 човека, а останалите 20 вече са изписани за домашно лечение. Под наблюдение е 31-годишна жена, както и мъж на 49 г., който се е заразил в друга болница. Останалите пациенти са деца между 3 месеца и 4 години”, пише „Телеграф”.

 

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
aLV$


Всичко за коронавируса
Още новини
Андрей Марков: Мораториум за нови дейности в момента говори за тежка корупция
28.03.2024 10:16:53

Андрей Марков: Мораториум за нови дейности в момента говори за тежка корупция

В момента нашата позиция би изглеждала като на умряло куче нож да вадим. Това заяви пред Нова тел ...

Гърция планира да ограничи вноса на иновативни лекарства за хора с редки болести
28.03.2024 09:31:30

Гърция планира да ограничи вноса на иновативни лекарства за хора с редки болести

Плановете на Министерството на здравеопазването за по-строг режим на вноса на иновативни лекарств ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...