!
Вторник, 16 Април 2024
06
март
 

Из пресата: Медицински туризъм, непълнолетни родилки, цени на лекарства

Понеделник, 06 Март 2017 | 15:08:25


„Англичани, испанци и италианци идват у нас организирано от туристически фирми, за да лекуват зъби и

„Англичани, испанци и италианци идват у нас организирано от туристически фирми, за да лекуват зъби и да слагат зъбни импланти, да коригират зрението си, за операции и лечение на ортопедични проблеми. Те предпочитат нашата страна не само заради високото качество на услугите, но и заради ниските цени, показват данни на Клъстъра за здравен туризъм в България”, пише днес „Монитор”.

„Хубавото е, че това са здравноосигурени лица, за които плаща съответният здравноосигурителен или застрахователен фонд, а не социално слаби. Това каза за "Монитор" председателят на клъстъра д-р Венцислав Стоев и уточни, че те пристигат с чуждестранни туроператорски фирми. Повечето от тях идват определено за лечение и съвсем малка част се интересуват и от друг тип туризъм, като например музеи, природни, исторически и етнографски паркове, допълни д-р Стоев”, уточнява вестникът и посочва: „По данни на Клъстъра за здравен туризъм разликата в цените на медицинските и стоматологичните услуги в нашата страна и във Великобритания е близо 30 на сто, а с Швейцария - дори 80%. В САЩ те са по-скъпи спрямо тези у нас с 80, а в Русия с 40 на сто. С 40% е по-евтино у нас и от Турция. Освен това във Великобритания за планово лечение се чака понякога и над шест месеца.”

Дванадесет клиники от цялата страна към момента приемат задгранични пациенти чрез клъстъра. Те са в София, Пловдив, Бургас, Варна и Стара Загора, пише още изданието.

Подобна информация откриваме и в „Телеграф”, който пък информира за същото поведение на българи, работещи зад граница. „Българи, които работят в чужбина, масово използват отпуски, за да се върнат в родината и си лекуват зъбите. Това споделиха пазарджишки стоматолози, които са запълнили часовете си за прегледи и манипулации за месец напред със заявки от пациенти, работещи зад граница. Нашенците предпочитат да ползват стоматологичните услуги у нас, тъй като им излизат значително по-евтино в сравнение с цените в западните европейски страни. По-ниски са цените за поставяне на пломба с фотополимер например, които се движат между 50 и 70 лв., обикновената бяла пломба също е на сметка - до 30-40 лв. в зависимост от сложността на манипулацията”, информира публикацията.

„Труд” обръща поглед към непълнолетните родилки и проблемите на лекарите с тях. „Езиковата бариера е най-голямата трудност, която срещат лекарите при общуването с млади майки от ромски произход, съобщиха медици и експерти в Сливен по време на дискусия, организирана от сдружение "Жажда за живот".

Поради езиковата бариера много ромски родилки не разбират обясненията на докторите и нуждата от прегледи за тях и децата им”, четем във вестника.

„Някои майки нямали лични лекари и не са уведомили никого за бременността си.

Проверка на "Жажда за живот" в ромския кв. "Надежда" установила, че някои лични лекари не посещават родилките до 24 часа след изписването им.

Статистиката на МБАЛ "Д-р Иван Селимински" в Сливен показва, че през 2016 г. всяка 6-а родилка там е била непълнолетна. При 1287 раждания 209 от майките са били под 18-годишни, а 5 от тях на 13 г. 80% от преждевременните раждания са на малолетни ромки”, посочва изданието.

„Сега” пък информира за резолюция на Европарламента, свързана с лекарствата. „Евродепутатите одобриха резолюция, призоваваща за поевтиняване на лекарствата, съобщиха от пресслужбата на ЕП. Документът беше одобрен по време на пленарната сесия в Брюксел с гласовете на 568 депутати, като само 30 се обявиха против. Документът призовава Съвета на ЕС и ЕК да позволят на държавите членки да договарят по-ниски цени и да засилят сътрудничеството на европейско ниво, за да се гарантира достъпът до лекарства в целия ЕС”, съобщава вестникът.

„Евродепутатите отбелязват, че напоследък са установени поразителни разлики между държавите - членки на ЕС, по отношение на продажбите и достъпността на иновативни лекарства. Според тях това може да се дължи на няколко фактора, сред които формиране на цени и системи за възстановяване на разходите, логистика и проблеми по складирането, ниско качество на лекарствата, недостатъчно производство и неправилна употреба, както и прекалено стриктни правила за патенти. Одобрената резолюция не е със задължителен характер”, четем още в изданието.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Sv@h


Всичко за коронавируса
Още новини
Нова класификация на епилепсиите въвеждат във фармако-терапевтичното ръководство по неврология
15.04.2024 17:17:35

Нова класификация на епилепсиите въвеждат във фармако-терапевтичното ръководство по неврология

Нова класификация и дефиниция на епилептичните синдроми на Международната лига срещу епилепсията ...

Студентът от МУ - Пловдив Здравко Иванов се представи успешно на научна сесия за млади изследователи
15.04.2024 16:45:14

Студентът от МУ - Пловдив Здравко Иванов се представи успешно на научна сесия за млади изследователи

Шестокурсникът по медицина от МУ - Пловдив Здравко Иванов се класира на второ място на първата на ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...