Седмичното специализирано издание обобщава с информации и коментари събития и факти от изминалите дни. Естествено, на страница първа се започва с въпрос дали избраната формула за формиране на възнагражденията в сектора - 1:1,7:2,2 е възможна, справедлива и приемлива. Цитирани са изказвания и обяснения на ръководството на МЗ по време на организирани срещи с ръководители на лечебни заведения в цялата страна. В същия дух в рубриката „Акцент от седмицата“ е откроена идеята на МЗ за оптимизиране на структури в трите МБАЛ в Северозападна България – както е известно, идеята вече има своите критици, преди още да е ясно какво и как би могло да се преструктурира. Но не е ли така с всички трудни решения?
В стила на горещото всекидневие в здравната политика са и публикуваните отговори на министъра на здравеопазването на въпроси на депутати по време на парламентарен контрол – за закриването на центъра по наркомании, за обработването и запазването на личните данни, за липсата на пазара у нас на стратегически антитуморни средства, за управлението на МБАЛ „Св. Петка“ във Видин /преди преструктурирането?/, за ваксинирането на населението и резултатите от пропуските в това направление.
„Пилигрими на морала“ е заглавие на кореспонденция в новия бр. 22 на „Форум Медикус“. Интересно и вълнуващо се разказва за проведена международна конференция, посветена на темата за Клетвата на Хипократ в измеренията на днешния ден на медицинската етика и морал. Конференцията, организирана от Югоизточноевропейския медицински форум, коментират доц. Андрей Кехайов, председател на сдружението, и акад. Владимир Овчаров, председател на Научния комитет. Всъщност особеното настроение от публикацията се поражда от два факта – конференцията е осъществена на остров Кос в Гърция, свещеното място, където Хипократ е прилагал своите принципи и норми за лечение. И второ – участници в научното събитие са и петима студенти от Медицинския университет в София, които стават свидетели на възстановка на полагане на клетвата, както е било в древни времена, под т. нар. Дърво на Хипократ, получават сертификати от кмета на остров Кос, защото се очаква именно младите лекари на България да пренесат през годините вечните постулати за етиката в медицинската професия, съобразно бурното развитие на иновациите и технологиите.
В бр. 22 „Форум Медикус“ представя и новата книга на проф. Димитър Чавдаров „Да остаряваш бавно е изкуство“ – един анализ на причините за интензивното стареене и възможностите на неговото забавяне, направен с вещина и силни аргументи от изключително прозорливия и познат на аудиторията български невролог и енциклопедист. За любопитните изданието предлага и откъси от творбата на проф. Чавдаров – за гените, за сегментната прогерия, за свободните радикали…
В новия брой на „Форум Медикус“ се съдържат още: обещание на НЗОК да облекчи процедурите по кандидатстване за лечение; отзив за Световния ден на склеродермията; решения на Министерския съвет, свързани със здравеопазването; анализ на факти и числа за несекващата битка срещу туберкулозата у нас; информации от БЛС, от болници и университети в страната, както и обяви за конкурси и свободни работни места в лечебни заведения.