!
Петък, 09 Май 2025
01
ноем
3
 

Излекуваха пациент с ботулизъм в МБАЛ-Пазарджик

Сряда, 01 Ноември 2023 | 14:17:54
3

Пациент с ботулизъм беше успешно излекуван от лекарите в Инфекциозно отделение на МБАЛ-Пазарджик, съобщиха от лечебното заведение. 52-годишният мъж е постъпил с типичните прояви: масковидно лице, парализи, мускулна слабост, ниско кръвно наляган

Пациент с ботулизъм беше успешно излекуван от лекарите в Инфекциозно отделение на МБАЛ-Пазарджик, съобщиха от лечебното заведение.

52-годишният мъж е постъпил с типичните прояви: масковидно лице, парализи, мускулна слабост, ниско кръвно налягане и забавен пулс.

„Болният беше приет в увредено общо състояние и остана на лечение в Инфекциозно отделение 19 дни. Заболяването се потвърди с установяване на токсин B в материали от болния. Проведе се лечение с противоботулинов серум с добър ефект“, обясни началникът на отделението доц. д-р Мария Пишмишева.

От началото на 2023 г. в България са регистрирани 8 случая на ботулизъм. За сравнение - през предходната година има само 1.

Ботулизмът е тежка интоксикация, която се характеризира с развитие на парализи. Причинява се от екзотоксин, който произвежда причинителят на заболяването - бактерията Clostridium botulinum /Клостридиум ботулинум/. Ботулиновият екзотоксин е най-силната позната биологична отрова. Познати са 8 типа токсин, като най-често заболяването се причинява от токсини А, В, Е. Ботулизмът е тежко заболяване с висок леталитет.

Източник на инфекция са домашни, диви животни и птици, които замърсяват околната среда с изпражненията си. Човек се заразява най-често при консумация на домашно консервирани храни /плодови, зеленчукови/, възможно е заразяване при консумация на салами, шунка, пушена риба и други хранителни продукти, върху които е попаднала почва, съдържаща спорите на бактерията. Има и раневи ботулизъм, при който спори попадат върху наранена повърхност от тялото, като напоследък тази форма се описва и при венозни наркомани. Заболяването се среща рядко - случаите са единични, най-често от едно семейство.

При липса на кислород и при ниска концентрация на сол и захар, ниска киселинност и недостатъчна термична обработка, спорите оцеляват, превръщат се във вегетативни форми, които произвеждат екзотоксина. Вкусът на заразените храни не се променя, възможно е капачките на бурканите да са бомбирани. Болният човек не може да заразява.

Заболяването започва 18-36 часа след консумацията на съответната храна, по–рядко след по-дълъг период от време. Болните се оплакват от тежест и подуване на корема, може да има диария и повръщане, но те са леки и бързопреходни. Много характерни са зрителните смущения – болните виждат неясно, като в мъгла, не могат да четат, имат двойно виждане. Характерни оплаквания в този период са: отпадналост, мускулна слабост, ниско кръвно налягане, сухота в устата и очите, затруднено гълтане, затруднено говорене. Тежките форми започват с дихателни нарушения и болният може да загине за часове. При прегледа се открива масковидно лице поради наличие на парализи – очните ябълки са неподвижни, зениците са разширени и трудно реагират на светлина, клепачите са паднали и пациентите не могат да погледнат нагоре. Може да се наблюдава запек, задръжка на урината. Съзнанието е запазено, а температурата е нормална през цялото време. Парализите са винаги двустранни, макар и не строго симетрични и се развиват отгоре надолу.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Hy91

kett 02.11.2023 02:47:30

Най-продаваният продукт за отслабване в света! Помогна на мен и съпруга ми и ще помогне на вас, резултатът е видим след няколко дни, купих го от тук ----->> mub.me/keto

Гост 02.11.2023 00:44:50

Големи юнаци са тези от Пазарджик.

Гост 01.11.2023 20:44:33

В Инфекциозна болница София това изобщо не е проблем и никой не се хвали. Пишмишева се прави на голям инфекционист, но стана фалшив доцент по друга специалност.


Всичко за коронавируса
Още новини
Музеят по история на медицината във Варна отбелязва Деня на физическата активност
09.05.2025 17:20:51

Музеят по история на медицината във Варна отбелязва Деня на физическата активност

Международният ден на физическата активност, който светът празнува на 10 май, ще бъде отбелязан&n ...

60 000 лв. са нужни за лечението на Сара Руйчева
09.05.2025 16:59:35

60 000 лв. са нужни за лечението на Сара Руйчева

60 000 лв. са нужни за лечението на 20-годишната Сара Руйчева, разказа майка й Цветелина в социал ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...