Клас лекарства, известни като инхибитори на Янус киназата или JAK-инхибитори, трябва да бъдат терапия от първа линия за пациенти, хоспитализирани с COVID-19, съобщават изследователи в The Lancet Respiratory Medicine, цитирани от Ройтерс.
Изследователите са анализирали индивидуалните резултати на близо 13 000 възрастни, хоспитализирани с COVID, които са участвали в 16 рандомизирани проучвания, сравняващи JAK-инхибитори с други лекарства или плацебо, между май 2020 г. и март 2022 г.
Като цяло 11,7% от пациентите, получили JAK-инхибитори, са починали до 28-ия ден, в сравнение с 13,2% от тези, които са получили други лечения, като стероида дексаметазон или лекарства, които блокират сигнализацията на възпалителния протеин IL-6 - интерелвкин-6 инхибитори.
След отчитане на индивидуалните рискови фактори, вероятността от смърт до 28-ия ден е била с 33% по-ниска в групата, приемаща JAK-инхибитори.
„Тези резултати би трябвало да послужат за основа на насоките за лечение на COVID-19 на Световната здравна организация както в САЩ, така и в Европа“, се казва в редакционна статия, публикувана заедно с проучването. „Въпреки че пандемията отмина и COVID-19 не е толкова разпространен, колкото беше преди, забавянето на разпространението и приемането на най-добрите практики за лечение, основани на доказателства, може да бъде само вредно“, се допълва там.
JAK-инхибиторите включват Xeljanz (тофацитиниб) на Pfizer, Olumiant (барицитиниб) на Eli Lilly и Rinvoq (упадацитиниб) на AbbVie.
JAK-инхибиторите също така намаляват нуждата от нова механична вентилация или друга респираторна подкрепа и позволяват по-бързо изписване от болницата с по-малко сериозни нежелани реакции.
Констатациите са валидни, независимо от ваксинационния статус на пациентите срещу COVID.
„Сигурността на заключението на авторите, че JAK-инхибиторната терапия за лечение на пациенти, приети в болница за COVID-19, осигурява значителна полза по отношение на смъртността, се подкрепя допълнително, когато анализът е ограничен до плацебо-контролирани проучвания“, се казва в редакционната статия.