Консорциум от 30 партньорски организации ще осъществи дългосрочно проучване с използване на изкуствен интелект, базирано върху иновативна платформа за скрининг на лица, изложени на висок риск от деменция в ЕС, пише pharmatimes.com.
Център на проучването ще бъде Университетската болница в Ставингер, Норвегия, а негов ръководител – професор Даг Аарсланд от Кралския колеж в Лондон и водещ изследовател в същата болница.
Проучването ще бъде финансирано с 21 млн. евро. То е наречено PREDICTOM и очакванията са резултатите от него да послужат за ранната диагноза на болестта на Алцхаймер.
В рамките на PREDICTOM ще бъде разработена платформа за скрининг с изкуствен интелект, която ще бъде в състояние да идентифицира риска от деменции преди да са се появили симптомите на болестта.
PREDICTOM има за цел да намали напрежението върху здравните услуги, както и свързаните с тях разходи чрез изследване на биомаркери в биологичен материал като слюнка и фекалии, да въвежда дигитално маркери от кръвни проби, взети от домовете на участниците или в кабинетите на общопрактикуващите лекари, вместо от болници и специализирани клиники.
Консорциумът от партньори включва представители на академичните среди, бизнеса и гражданското общество, включително партньори от 15 държави от Европа, Азия и САЩ. Той ще координира изследванията като част от Иновативната здравна инициатива (IHI), публично-частно партньорство между Европейския съюз и Европейските индустрии на науките за живота.
Финансирането включва 8 млн. евро от ЕС, предоставени чрез Програмата „Хоризонт Европа“, 9 млн. евро от индустрията, включително Novo Nordisk, GN Hearing и Pharmacoidea Унгария, както и допълнителни 4 млн. евро от UK Research and Innovation.
От началото на ноември 2023 г. до края на октомври 2027 г. над 4000 участници ще се включат в проучването. Те са подбрани въз основа на предишни проекти, включително PROJECT UK, PROJECT Norway и Radar-AD. Ще бъдат включени и други участващи центрове в Германия, Франция, Швейцария, Белгия и Испания.
Събраните биологични проби ще бъдат комбинирани с платформата PREDICTOM AI за обработка на данни на участниците, интегриране на кръв, цереброспинална течност, изображения от образни изследвания, електрофизиологични и цифрови биомаркери за генериране на оценки на риска, ранни диагнози и прогнози за ранна интервенция и лечение на болестта на Алцхаймер.
Според статистиката понастоящем в страните от ЕС над 7 млн. души живеят с деменции, като се очаква това число да се удвои до 2050 г.
Смята се, че по света около 55 млн. души живеят с болестта на Алцхаймер, която е и най-разпространената деменция.