!
Понеделник, 20 Май 2024
09
септ
3
 

Кандидат-депутати: Реформите в здравеопазването трябва да се правят внимателно и постепенно

Петък, 09 Септември 2022 | 10:53:13
3

Реформите в здравеопазването трябва да се правят внимателно и постепенно, за да няма сътресения, но са крайно необходими. За това бяха категорични кандидате за депутати доц. Антон Тонев  от „Продължаваме промяната“, д-р Александър Сими

Реформите в здравеопазването трябва да се правят внимателно и постепенно, за да няма сътресения, но са крайно необходими. За това бяха категорични кандидате за депутати доц. Антон Тонев  от „Продължаваме промяната“, д-р Александър Симидчиев от „Демократична България“, доц. Силви Кирилов от „Има такъв народ“ и д-р Румен Кондев от „Български възход“ по време на дебата на тема „Здравеопазване“ в bTV.

„Важно е да знаем с какви времеви хоризонт разполагаме. Последната голяма реформа беше през 2001 година с въвеждането на НЗОК. В последното Народно събрание бяха започнати реформи, които да могат да бъдат докарани до успешен край“, каза доц. Тонев.

По думите му когато се правят реформи, които засягат което и да е съсловие, е много важно съсловието да бъде привлечено като партньор, а не като опонент, и един успехите на предишния парламент е привличането на личните лекари като партньор.

„Диалогът с лекарите е само първата стъпка за промени в обществения консенсус“, каза доц. Силви Кирилов. „Трябва да знаем какво искаме в здравеопазването, пътищата за достигане, а след това да търсим обществен консенсус. Става въпрос за отношение както от съсловието, така и от пациентите. И най-прекрасно замислената реформа при липса на консенсус няма как да бъде проведена или ще бъде неефективна“, добави той.

Според д-р Александър Симидчиев последният парламент е свършил малко, но пък изключително важна работа. „През последното НС са стартира дигитализацията по категоричен начин. Ключово важно обаче беше да се въведат писмени правила, по които да вървим. Едно от нещата, които се направиха успешно, беше да въведем правила за управление на пандемията, които да са законово закрепени“, подчерта той.

„Нямам впечатление за постигнати особени успехи. 20 години здравеопазването се върти в омагьосан кръг. Увеличават се бюджетните средства, но няма подобряване в медицинските услуги и заплащането на лекарите, което е под всякаква критика. Младите лекари напускат страната заради ниското заплащане и ужасните условия за специализация“, заяви д-р Румен Кондев от „Български възход“. „По-глупави ли сме от другите държави, за да обучаваме добри лекари, които отиват в Европа, за да лекуват там?“, попита той.

Според д-р Кондев младите лекари трябва да се обучават за сметка на държавата, но съответно трябва да бъдат обвързани с договори в лечебни заведения. По думите му у нас има огромен дефицит на лекари на областно ниво, а над 40% са в пенсионна възраст.

Доц. Тонев опонира, че тъй като сме част от Европейския съюз, рестриктивната политика за задържане на кадри е неприложима у нас. Не трябва да гледаме на това като на криза, а като възможност да развием нашите здравни услуги на европейско ниво.

„Механично наливаме пари в здравеопазването, което не решава никакви проблеми. Здравеопазването ни представлява една обърната пирамида, която трябва да бъде поставена правилно. То обаче е сложна система, в която всяка една грешка е недопустима. Промяната трябва да стане постепенно, без сътресения, и всеки от етажите в пирамидата да е наясно с функциите си. По този начин средствата в системата ще се разходват ефективно, а кариерният път ще стане предвидим“, каза още той.

„Заплащането е изключително важно, но причините, поради които младите лекари напускат страната, са положението им в обществото и възможността за кариерно развитие“, каза и д-р Симидчиев. Той също беше категоричен, че не може да има административно задържане на кадрите.

По думите му системата работи със стимул обем дейност, а не със стимул качество и това трябва да се промени.

„Средствата, които можем да отделим за здравеопазване, са ограничени и те трябва да отидат там, където ще свършат работа. В здравеопазването това е в превенция и профилактика. Там с малко средства могат да се свършат много работи. Преориентация на здравеопазването в посока на превенция и профилактика, въвеждане на медицина на качеството и ясни стимули за всеки един от работещите вътре“, заяви още д-р Симидчиев.

„Здравната система е консервативна. В нея едно действие може да се мултиплицира в една или друга посока – позитивна или негативна“, каза доц. Кирилов, но допълни, че трябва да се промени начинът на финансиране на система чрез диагностично свързани групи, тъй като клиничните пътеки не са финансов инструмент, а инструмент за качество.

„Здравеопазването не е разход, а инвестиция – в здравето на населението и икономическото развитие на страната. Ние всички трябва да разберем и да сме убедени, че здравето е най-ценният капитал. Колкото по-добре работи здравната система, толкова по-добре ще е развитието на икономиката във всеки един аспект“, обясни д-р Румен Кондев от „Български възход“.

„Имаме нужда от реформи, а за да се случи това, е нужно да има дългосрочен парламент. Трябва да се мисли в посока как да не сме на първо място по доплащане в ЕС“, каза доц. Тонев.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
#MPX

Позиция 10.09.2022 06:45:56

Голямо празнословие от тъпанари!!!! Трябва: 1. Да се премахне комунизмът в здравеопазването - "всекиму според потребностите". 2. Тотално пазарни принципи в ценообразуването на медицинските дейности, като всеки изпълнител сам си определя цените. 3.Плащане /на масата, под масата/ веднага и на място, след което клиентът-пациент да си тъърси парите от каквито си иска осигурители. 4.За да не субсидираме с готови медицински кадри богатите страни в ЕС, студентите медици тотално да си заплащат обучението /да се премахнат държавните поръчки/, след като имали право да практикуват където си искат - изпитана много хитроумна курвенска политика/ издигната в "ценност"/, с която богатите страни изсмукват от колониите си всичко умно и кадърно.

Гост 09.09.2022 11:06:34

С две думи - казали са, че правилното трябва да е правилно.

Гост 09.09.2022 10:57:48

И четиримана са случайни в загубения ни преход....


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Кристина Радоева: Грешно поставената диагноза може да остави доживотен отпечатък
19.05.2024 12:07:12 Невена Попова

Д-р Кристина Радоева: Грешно поставената диагноза може да остави доживотен отпечатък

Д-р Кристина Радоева-Станева е възпитаник на МУ – София, където завършва образованието ...

С вечерно бдение отбелязваме Деня на съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН
19.05.2024 10:22:03

С вечерно бдение отбелязваме Деня на съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН

„Помним! Приемаме! Подкрепяме!“. Под това мото ще премине Международният ден за съпри ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...